Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy sezon NOSPR. Pierwsze koncerty już w październiku

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
W tym roku czeka nas również koncert specjalny w wykonaniu brazylijskiej Neojiba Youth Symphony Orchestra (14.04.2021) . Powstanie tego zespołu zainspirowane było przez słynny program „El sistema”, który wspierał integrację społeczną dzieci z obszarów dotkniętych problemami. W ciągu 45 lat istnienia „El sistema” przyczynił się do rozwoju wielu znakomitych muzyków, wśród których najbardziej znany jest wenezuelski dyrygent Gustavo Dudamel.
W tym roku czeka nas również koncert specjalny w wykonaniu brazylijskiej Neojiba Youth Symphony Orchestra (14.04.2021) . Powstanie tego zespołu zainspirowane było przez słynny program „El sistema”, który wspierał integrację społeczną dzieci z obszarów dotkniętych problemami. W ciągu 45 lat istnienia „El sistema” przyczynił się do rozwoju wielu znakomitych muzyków, wśród których najbardziej znany jest wenezuelski dyrygent Gustavo Dudamel. Materiały prasowe
9 października 2020 r. koncertem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Pinchasa Steinberga oficjalnie rozpocznie się 7. już sezon najlepszej polskiej orkiestry w nowym, ikonicznym dla Katowic, budynku w Strefie Kultury. To będzie trudny organizacyjnie sezon, ale nie zabraknie ciekawych wydarzeń i koncertów gwiazd. Sprawdź, co w sezonie 2020/2021 proponuje NOSPR.

Sezon koncertowy NOSPR w Katowicach 2020/2021

„Inny wymiar” - takie hasło przyświeca nowemu, już 7. sezonowi, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach w nowej siedzibie.

Sprawdź, jakie gwiazdy wystąpią w sezonie 2020/2021 w NOSPR. Kliknij w galerię zdjęć.

Kompozytorzy słowiańscy na pierwszym planie w nowym sezonie NOSPR

W najbliższych miesiącach w NOSPR będą dominować wątki odkrywania na nowo najbliższego otoczenia oraz poszukiwania harmonii z przyrodą. Dlatego też w programach koncertów dużo miejsca zajmują utwory kompozytorów słowiańskich, dla których inspiracje rodzimym folklorem i krajobrazem były szczególnie ważne.

Minęło blisko pół roku od momentu, kiedy nasza normalna działalność artystyczna została przerwana. Jesteśmy spragnieni grania koncertów i regularnych spotkań z naszą publicznością. Zdajemy sobie sprawę, że do świata sprzed pandemii szybko nie wrócimy. Jednocześnie nowa rzeczywistość otwiera przed nami inny wymiar sztuki – nowe perspektywy jej doświadczania, tworzenia i rozumienia jej roli - mówi Ewa Bogusz-Moore, dyrektor naczelna i programowa NOSPR

W nadchodzącym sezonie w NOSPR nie zabraknie spotkań z artystami światowego formatu, takimi jak:

  • Joyce DiDonato
  • Garrick Ohlsson
  • René Jacobs.

Powrócą też cenione serie koncertowe zespołów rezydenckich:

  • Aukso,
  • Kwartetu Śląskiego,
  • Orkiestry Muzyki Nowej,
  • {oh!} Orkiestry Historycznej,
  • Cameraty Silesii
  • Chóru Polskiego Radia.

Usłyszymy także wschodzące gwiazdy europejskiej sceny muzycznej w ramach nowego cyklu ECHO Rising Stars, realizowanego przez NOSPR wspólnie z najlepszymi salami koncertowymi w Europie.

Czeka nas również wiele klimatycznych spotkań w JazzKlubie, gdzie oprócz najgorętszych nazwisko polskiego jazzu pojawią się zagraniczne gwiazdy, m.in.

  • Shai Maestro,
  • Petros Klampanis,
  • Jim Black.

Wielbicieli muzyki dawnej z pewnością zainteresuje pierwszy katowicki koncert pod batutą René Jacobsa oraz recital Jakuba Józefa Orlińskiego w towarzystwie Il Pomo d’Oro.

Wyjątkowo zapowiada się finał obchodów 250. rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena, podczas którego izraelski wirtuoz, Saleem Ashkar, wspólnie z NOSPR wykona cztery koncerty fortepianowe Mistrza z Bonn.

Ciekawe koncerty na początku października

Koncert inauguracyjny sezonu 2020/2021 odbędzie się 9 października. NOSPR zagra pod batutą Pinchasa Steinberga. Usłyszymy Divertimento na orkiestrę smyczkową BB 118 Béli Bartóka oraz Symfonię C-dur „Niedźwiedź” Hob. I:82 Josepha Haydna.

W tym roku czeka nas również koncert specjalny w wykonaniu brazylijskiej Neojiba Youth Symphony Orchestra (14.04.2021) . Powstanie tego zespołu zainspirowane było przez słynny program „El sistema”, który wspierał integrację społeczną dzieci z obszarów dotkniętych problemami. W ciągu 45 lat istnienia „El sistema” przyczynił się do rozwoju wielu znakomitych muzyków, wśród których najbardziej znany jest wenezuelski dyrygent Gustavo Dudamel.

Nowy sezon NOSPR. Pierwsze koncerty już w październiku

Jednak kilka ciekawych koncertów odbędzie się wcześniej. Już 1 października w NOSPR-ze nastąpi inauguracja pierwszej katowickiej edycji festiwalu muzyczno-filmowego Transatlantyk. Zabrzmią najbardziej znane utwory kompozytora (laureata Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel" Jana A.P. Kaczmarka, twórcy i dyrektora festiwalu. Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia poprowadzi ceniona dyrygentka Monika Wolińska, która jako pierwsza dyrygentka z Polski stanęła za pulpitem w nowojorskiej Carnegie Hall, a najważniejszą z gwiazd wieczoru będzie światowej sławy sopranistka Iwona Sobotka, która po spektakularnym debiucie w Operze Narodowej w Paryżu koncertowała m.in. z orkiestrą Filharmonii Berlińskiej pod dyrekcją Sir Simona Rattle’a.

4 października o godz. 17 z kolei odbędzie się koncert charytatywny "NOSPR gra dla Tosi". Zabrzmi piękna muzyka klasyczna, w tym między innymi utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Edvarda Griega i Piotra Czajkowskiego.
Dochód z biletów zostanie przekazany w całości na leczenie 11-letniej Antoniny Laburdy, u której w maju tego roku zdiagnozowano anemię aplastyczną, groźną chorobę wymagającą długotrwałej i trudnej terapii. Tosia jest córką muzyków NOSPR Katarzyny i Patryka Laburdów, a koncert gestem wsparcia ich kolegów z orkiestry.

Melomanów obowiązuje noszenie maseczek

Trzon programu stanowią jak zawsze koncerty abonamentowe. Te zaplanowane na najbliższe miesiące mają dwie wersje – pierwsza obejmuje wielkie dzieła symfoniczne na orkiestrę w pełnym składzie, w drugiej przeważają utwory na bardziej kameralne obsady.

W każdym wariancie publiczność będzie zobowiązana do noszenia maseczek, a część miejsc na widowni pozostanie wyłączona z użytkowania. Obie sale koncertowe, podobnie jak cały budynek NOSPR, zostały w pełni dostosowane do aktualnych wymagań sanitarnych. - W rzeczywistości, która wymaga dystansu, pragniemy poprzez muzykę tworzyć przestrzeń emocjonalnej i intelektualnej bliskości. Niezmiennie, najważniejsze we wszystkich działaniach pozostaje bezpieczeństwo naszych słuchaczy. Jesteśmy gotowi, żeby wrócić - mówi Ewa Bogusz-Moore.

Cały program dostępny jest na stronie nospr.org.pl

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto