Nowy rozkład jazdy pociągów. Od 16 października korekta rozkładu jazdy PKP

LOTA/Kamila Rożnowska, Weronika Grychtoł
Nowy rozkład jazdy pociągów. 16 października PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wprowadzą, ostatnią już w tym roku, korektę rocznego rozkładu jazdy. Zmiany w kursowaniu pociągów będą obowiązywały na czas prowadzonych na sieci kolejowej prac remontowych.

Korekta rozkładu jazdy pociągów jeszcze nie weszła w życie (zacznie obowiązywać od 16 października), ale już budzi kontrowersje wśród pasażerów. Między innymi tych, którzy podróżują na trasie Tychy-Katowice. - Czy po sierpniowej podwyżce cen biletów pasażerów Kolei Śląskich czeka mniejsza liczba połączeń na trasie Katowice-Tychy? - pyta pani Angelika w mailu przesłanym do naszej redakcji. I dodaje, że w godzinach porannych (6.30- 7.30) z pięciu połączeń mają pozostać tylko dwa, zaś po południu (w godz. 15-16.30) z siedmiu pociągów w trasę wyjedzie zaledwie pięć.

Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Śląskich, potwierdza, że rzeczywiście pociągów na linii Tychy-Katowice będzie mniej. Powód? Remonty i modernizacje. Właśnie dlatego na odcinku Katowice Ligota-Mąkołowiec ruch będzie musiał się odbywać po jednym torze, a sytuację dodatkowo utrudnia fakt, że pociągi KŚ muszą w tym rejonie ustępować pierwszeństwa przejazdu pociągom o wyższym priorytecie.

PKP szuka nazw dla pociągów dalekobieżnych. Można głosować przez FB
PKP Intercity zorganizowało konkurs, w którym szuka nazwy dla 10 swoich pociągów, jakie wyjadą w grudniu na tory. Propozycji nazw jest wiele - wśród nich takie jak "Pomarańczarka", "Nautilus", "Wieniawa" czy "Awangarda". Głosować można przez Facebooka.

VIDEO https://get.x-link.pl/2745a470-43c4-4fd7-8914-040118163b2c,535fdb54-f602-791e-bb31-d8ca2923245f,embed.html

Z utrudnieniami muszą się liczyć również podróżujący między Cieszynem a Czechowicami-Dziedzicami oraz między Katowicami a Wisłą Głębce. Na tych trasach wprowadzona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza.

To nie pierwszy raz, kiedy zmiana rozkładu jazdy wywołuje u pasażerów sporo nerwów. Skarżą się na krótkie składy, przepełnione pociągi czy likwidację kolejnych połączeń. W Kolejach Śląskich czas na zmianę, ale taką, która spełni wreszcie oczekiwania pasażerów.

Czy po sierpniowej podwyżce cen biletów (bilet miesięczny na trasie Tychy Lodowisko - Katowice podrożał o 20 zł - przyp. red.) pasażerów Kolei Śląskich czeka obcięcie liczby połączeń na trasie Katowice - Tychy? - pyta pani Angelika w mailu przesłanym do naszej redakcji. Dodaje, że w obowiązującym do 15.10 rozkładzie jazdy z Tychów do Katowic w godz. 6.30 - 7.30 dojedziemy pięcioma pociągami, a po korekcie tylko dwoma. Nie lepiej jest też po południu - w godz. 15 - 16.30 z siedmiu dotychczasowych połączeń, po zmianie zostanie tylko pięć.

Pociągów w relacji Tychy - Katowice faktycznie będzie mniej - potwierdza Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy KŚ.

Powodem cięć są remonty i modernizacje prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Chodzi np. o prace, które będą prowadzone na linii Katowice Ligota - Mąkołowiec, gdzie pociągi będą mogły korzystać tylko z jednego toru. Ale - jak dodaje rzecznik - sytuację na tej trasie dodatkowo utrudnia fakt, że w tym miejscu pociągi KŚ muszą ustępować pierwszeństwa połączeniom o wyższym priorytecie, np. popołudniowemu pociągowi relacji Bielsko-Biała - Gdynia.

„Za część pociągów zostanie wprowadzona autobusowa komunikacja zastępcza. Ponadto kilka połączeń będzie kursowało w skróconej relacji pomiędzy stacjami Tychy Lodowisko i Tychy z możliwością przesiadki na pociągi innych linii” - informuje przewoźnik na swojej stronie internetowej.

Poza linią Tychy Lodowisko - Katowice - Sosnowiec Główny, z utrudnieniami muszą liczyć się również pasażerowie, podróżujący między Cieszynem i Czecho-wicami-Dziedzicami oraz Katowicami a Wisłą Głębce. Na tych trasach zostanie wprowadzona autobusowa komunikacja zastępcza.

Wśród innych, najistotniejszych zmian jest: skrócenie trasy popołudniowego pociągu Reksio (nr 49501, linia S5), który będzie kursował między Tychami a dworcem głównym w Bielsku - Białej. Od poniedziałku do soboty aż do 10 listopada (z wyjątkiem 1 listopada) w godz. 7-18 nastąpi całkowite wstrzymanie ruchu kolejowego na trasie pomiędzy Cieszynem a Zebrzydowicami - pasażerowie będą musieli przesiąść się do autobusowej komunikacji zastępczej. Autobusy zastąpią pociągi także od 16 października do 4 grudnia pomiędzy stacjami Wisła Głębce, Wisła Uzdrowisko i Goleszów.

W odpowiedzi na komentarz naszej redakcyjnej koleżanki (DZ z 1 października), która zwracała uwagę, że w godzinach szczytu na jednych z najbardziej obleganych tras jeżdżą krótkie składy, Wojciech Dinges, prezes KŚ tłumaczył, że jest to spowodowane m.in. opóźnieniem w wykonaniu przeglądu i napraw przez bydgoską Pesę. Trafiło tam 7 pociągów.

Jak udało się nam ustalić 4 elfy już wróciły do przewoźnika. - Ostatni z pojazdów wróci do eksploatacji w Kolejach Śląskich w grudniu - twierdzi Michał Żurowski, rzecznik prasowy Pesy.

- Październikowa korekta wiąże się w dużej mierze z zaplanowanymi pracami utrzymaniowymi na liniach kolejowych i będzie obowiązywać do 10 grudnia. Później wejdzie w życie nowy, roczny rozkład jazdy 2016/2017, kiedy to podróże koleją będą jeszcze krótsze i bardziej komfortowe – zapowiadają przedstawiciele PKP PLK.

Do Zakopanego zastępcze autobusy, a z Warszawy zamiast do Bielska, tylko do Katowic

W związku z zaplanowanymi przez PLK pracami na liniach prowadzących do Zakopanego, w wybrane dni, pasażerowie przesiądą się tam do komunikacji zastępczej. Na przykład od 3 października do 10 grudnia, z powodu przerwy w ruchu na odcinku Kraków Płaszów – Zakopane, autobus będzie kursował zamiast pociągu TLK Malinowski. Bezpośrednio do Zakopanego pasażerowie dojadą nocnymi składami TLK Luna oraz TLK Wenus. Ze względu na ruch jednotorowy na odcinku Katowice Ligota – Tychy, od 17 października do 10 grudnia, od poniedziałku do piątku, skład IC Korfanty kursować będzie w skróconej relacji do Katowic. W weekendy pociąg ten pojedzie w pełnej relacji, czyli na trasie Warszawa - Bielsko-Biała – Warszawa. Podróżni jadący z Lublina i Stalowej Woli w kierunku Rzeszowa od początku obowiązywania korekty zyskują nowy, wygodny przystanek – Chmielów Zagumnie. Inwestycja PLK za blisko 800 tys. zł poprawi komunikację w regionie.

PLK kontynuują prace na odcinku Włocławek Brzezie – Aleksandrów Kujawski, dlatego pociągi IC Chemik oraz IC Doker pojadą trasą okrężną od Kutna do Bydgoszczy przez Zamków i Inowrocław. Koniec przebudowy stacji Skierniewice i odcinka linii kolejowej nr 1 Koluszki – Widzów Teklinów oznacza powrót wybranych kursów PKP Intercity, zawieszonych do 15 października - IC Górnik oraz IC Fredro. W trakcie obowiązywania korekty PLK zaplanowały nocne prace torowe na trasie Łódź Widzew – Kutno. Przez kilka dni, zamiast niektórych pociągów regionalnych podróżni będą mieli do dyspozycji komunikację zastępczą, natomiast w wybrane dni pociąg TLK Wenus relacji Bielsko – Biała – Gdynia – Bielsko-Biała pojedzie objazdem przez Łowicz Główny.

Handlowcy w galeriach rezygnują z pozwu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie