Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Nikiszowiec w Katowicach na ukończeniu. Sadzą zieleń i wykańczają wnętrza mieszkań. W sumie będzie ich tu 513

JPP
Nowy Nikiszowiec w Katowicach
Nowy Nikiszowiec w Katowicach Marzena Bugała - Azarko
Nowy Nikiszowiec w Katowicach na ukończeniu. Trwają prace wykończeniowe w mieszkaniach, a wokół budynków urządzana jest zieleń. Nowy Nikisz będzie pierwszym osiedlem zrealizowanym w ramach rządowego programu "Mieszkanie plus" w Katowicach.

Nowy Nikiszowiec w Katowicach na ukończeniu

Nowy Nikiszowiec to pierwsze osiedle realizowane w Katowicach w ramach rządowego programu „Mieszkanie plus”. Przy ulicy Górniczego Dorobku (w sąsiedztwie zabytkowego Nikiszowca) powstały budynki wielorodzinne zamknięte w trzech kwartałach.

W budynkach jest łącznie 513 mieszkań (będą miały od 35 do 94,5 m kw. powierzchni) oraz 11 lokali handlowo-usługowych o powierzchni od ok. 30 do ponad 220 m kw. Każdy kwartał ma wewnętrzny zielony dziedziniec z placem zabaw. Na osiedlu będzie też wspólny, główny plac.

- Wokół, pod arkadami, na najemców czeka 1000 mkw. powierzchni handlowo-usługowej, idealnej pod sklepy, piekarnię, kawiarenki ?, a także usługi, które mieszkańcy lubią mieć pod ręką - zapowiadają przedstawiciele inwestora.

Osiedle zostało zaprojektowane przez pracownię 22 Architekci, a inwestorem jest spółka celowa, którą założyły Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz spółka PFR Nieruchomości. Budowa ruszyła wiosną 2018 roku i miała się zakończyć pod koniec tego roku, ale nie wiadomo na ile ten termin jest jeszcze aktualny.

Nowy Nikiszowiec w liczbach:

  • 513 mieszkań
  • 572 miejsca postojowe zaplanowano na osiedlu
  • 5,5 hektara ma działka, na której powstaje osiedle
  • 4-7 kondygnacji będą miały budynki
  • 35 m kw. mają mieć najmniejsze mieszkania
  • 59 m kw. to średnia powierzchnia mieszkań
  • 94,5 m kw. będą miały mieszkania największe.

Co ma wspólnego Nowy Nikiszowiec ze starym?

Nowy Nikiszowiec ma wyglądem i zabudową nawiązywać do zabytkowego Nikisza. Podobieństw jest kilka, ale różnic znacznie więcej. Wspólne są przede wszystkim nazwa oraz zamysł urbanistyczny.

Oryginalny Nikiszowiec ma ponad 100 lat i niepowtarzalny klimat. Został wybudowany jako osiedle robotnicze dla górników kopalni Giesche. Tutejsze domy to familoki pokryte czerwoną cegłą z charakterystycznymi, pociągniętymi czerwoną farbą wnękami okiennymi. Budynki zamknięto w dziewięć kwartałów z zielonymi dziedzińcami. W sumie jest tu około 1000 mieszkań. Punktem centralnym osiedla jest wydłużony plac Wyzwolenia, przy którym znajdują się m.in. kościół świętej Anny, charakterystyczne podcienia i budynek poczty.

Na Nowym Nikiszu architektura jest zdecydowanie bardziej nowoczesna, a nawiązania do oryginału dość luźne: zamiast cegły na budynkach są tynki w kilku ceglanych odcieniach, okna są mniejsze, bez wnęk, za to z czerwonym paskiem nad nimi. Tak jak w pierwowzorze zabudowa jest kwartałowa – to trzy kwartały z wewnętrznymi zielonymi dziedzińcami. Sercem nowego osiedla – również jak oryginału - będzie centralny plac, przy którym planowane są sklepy i lokale usługowe.

Tak wygląda oryginalny Nikiszowiec

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto