Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy najwyższy budynek w Katowicach. Gdzie powstanie? 28 czerwca rusza sprzedaż mieszkań. Jakie są ceny? ZOBACZ wizualizacje

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Atal
Katowice będą miały swój Olimp. Przy Strefie Kultury powstanie budynek, który będzie górował nad miastem. Przy Olimpijskiej wyrośnie ponad 128-metrowy wysokościowiec. Oprócz niego 2 mniejsze budynki. Za inwestycję odpowiedzialny jest ATAL, który inwestował m.in. przy Sokolskiej.

„56 tysięcy rysunków”

Nie jest łatwo wybudować i zaprojektować wysokościowiec. Prezes ATAL-u mówi, że przy tworzeniu najwyższego spośród trzech planowanych budynków inspirowano się zachodnimi rozwiązaniami.

— Proces projektowania trwał aż dwa lata. 65 inżynierów i 11 architektów brał udział przy tworzeniu budynków – mówi główny architekt inwestycji przy Olimpijskiej Wojciech Wojciechowski.

— Pan Wojciech wykonał 56 tysięcy rysunków – mówił prezes ATAL-u Zbigniew Juroszek.

Najwyższy będzie budynek „B” stojący pomiędzy dwoma mniejszymi. Jego wysokość to aż 128,66 m. Na jego ostatnim piętrze inwestor planuje wybudować taras widokowy dostępny dla wszystkich mieszkańców. Będzie zabezpieczony przed wiatrem i nieszczęśliwymi wypadkami przez tafle szkła o wysokości prawie 3 metrów. Przy dobrej pogodzie widoczne będą stamtąd Tatry. Budynek „B” będzie miał największą wysokość nad poziomem morza w całych Katowicach. Ma mieć 35 pięter.

Co pokażą wizualizacje?

Atal zamierza uruchomić sprzedaż mieszkań 28 czerwca wczesnym popołudniem. Potencjalnych mieszkańców mogą przekonać widoki, jakie mogą zobaczyć z okna z danego mieszkania. Wizualizacje zrobiono dzięki dronowi. Przy tego typu projektach wiele osób ma obawę, że efekt pracy inżynierów będzie odbiegał od zaprezentowanych grafik.

— Dajemy rękojmię, że ten budynek będzie wyglądał jak na wizualizacji, albo nawet lepiej – mówiła Angelika Kliś do obecnego na spotkaniu zastępcy prezydenta Katowic Bogumiła Sobuli.

Wiceprezydent wspominał także o budowie wielopoziomowego parkingu na 1400 miejsc między kompleksem a budynkiem NOSPRU (na terenie parkingu „A”). Oczywiście inwestor musiał zadbać także o miejsca dla mieszkańców – na 710 mieszkań przypada ich 726. Garaże znajdą się w podziemnych kondygnacjach. Wśród mieszkań znajdziemy:

  • 87 jednopokojowych,
  • 221 dwupokojowych,
  • 263 trzypokojowych,
  • 123 czteropokojowe,
  • 16 modułowych.

Jakie ceny?

Wysokie budynki, to i wysokie ceny. Za metr kwadratowy mieszkania w kompleksie na Olimpijskiej zapłacimy od 9700 zł do 15300 zł brutto. Kupimy zarówno małe dwudziestokilkumetrowe kawalerki, jak i apartamenty o powierzchni do 140 m. Cena robi wrażenie.

W zamian kupujący otrzymają mieszkania w ścisłym centrum Katowic. Mieszkania mają być wyposażone w klimatyzację i rekuperację. Cały system zostanie połączony w jedno. Mieszkańcy będą sterowali temperaturą osobno dla każdego pomieszczenia. Ochronie przed nagrzaniem mają zapobiec także „łapacze słońca” (perforowane osłony przy loggi). Architekci zaprojektowali szklane balustrady oraz tynk z użyciem miki – dość popularnego na Śląsku surowca.

— Będą skwery, miejsca wypoczynkowe, będą ścieżki piesze i rowerowe – opowiada architekt Wojciech Wojciechowski.

— My inwestujemy w nowe tereny. Staramy się, aby oprócz budynków powstawała cała infrastruktura – informowała Angelika Kliś członek zarządu ATALu.

Według jej słów nowa inwestycja ma wkomponować się w okolice centrum kultury. Zaprojektowano także specjalną iluminację świetlną.

Kiedy koniec inwestycji?

Suma powierzchni użytkowej dla inwestycji wynosi 47 108,37 m2 a jej kubatura to 337 912,36 m3. Budynki „A” i „B” mają być oddane do użytku w połowie 2025 roku. Kilka miesięcy później oddany do użytku zostanie trzecia z planowanych budowli.

Nowe budynki, choć głównie będą przeznaczone do zamieszkania, to pomieszczą w sobie także sklepy i punkty usługowe. Na ich funkcjonowanie przeznaczono 1700 metrów kwadratowych.

— W firmie Atal, jeżeli Pan zawiera umowę w danym dniu, to ona obowiązuje. Do końca wakacji mamy także ofertę płatności 20/80 – mówił prezes Zbigniew Juroszek.

Dodaje także, że jeśli ceny materiałów będą szły dalej w górę i dalej będzie inflacja, to urosną one dla tych, którzy zdecydują się na zakup później.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto