Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowotwór jelita grubego

materiał partnera

Rak jelita grubego jest drugim pod względem umieralności nowotworem, zaraz po raku piersi u kobiet i płuc u mężczyzn. Według poradnik.zdrowie.pl w Europie diagnozuje się rocznie 400 tys. zachorowań, z czego 200 tys. chorych umiera.

Czym jest rak jelita grubego?

Nowotwór jelita grubego jest nazywany cichym zabójcą, należy do grupy nowotworów złośliwych. Wykryty odpowiednio szybko jest całkowicie wyleczalny. Większość tego rodzaju nowotworów pojawia się na podłożu polipa gruczolakowatego jelita grubego. Aż 75% tego typu nowotworów występuje u osób, które nie mają w rodzinie bliskich chorych na raka. Ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych, przede wszystkim kolonoskopii. Dodatkowym czynnikiem ryzyka raka jelita grubego są: wiek, dodatni wywiad rodzinny, otyłość, dieta, nadwaga, mała aktywność fizyczna czy stany zapalne jelita grubego. Poza tym czynnikiem ryzyka zachorowalności na ten tym nowotworu jest dziedziczność choroby.

Najczęstsze objawy raka jelita grubego:

  • krwawienie utajone
  • bóle jamy brzusznej
  • krwawienie jawne
  • spadek masy ciała
  • zmiana rytmu wypróżniania

Jak zapobiegać zachorowaniu?

W Polsce rokrocznie diagnozuje się 12 tys. zachorowań na raka jelita grubego, jak podaje portal poradnikzdrowie.pl. Tylko 13% społeczeństwa jest świadomych zagrożenia tym nowotworem. Ponad 80% Polaków nie wie o badaniach przesiewowych, które są kluczowe w zapobieganiu zachorowalności na to schorzenie.

Kto powinien zgłosić się na badania przesiewowe:

  • osoby w wieku 50-65 lat, które nie mają objawów nowotworu jelita grubego
  • osoby w wieku 40-65 lat, które nie mają objawów zachorowania, ale których członek rodziny ma raka jelita grubego
  • osoby w wieku 25-65 lat, które mają potwierdzone obciążenie genetyczne wspomnianą chorobą

Głównym narzędziem diagnostycznym nowotworu jelita grubego jest endoskopia (rektoskopia, sigmoideoskopia, kolonoskopia). Najważniejszą spośród trzech wymienionych jest kolonoskopia, która pozwala na uwidocznienie polipa czy guza, pobranie wycinków i ich usunięcie.

Gdzie szukać pomocy?

Zarówno w przypadku badań profilaktycznych jak i leczenia raka jelita grubego, należy wybrać dobrego specjalistę. Trafna i szybka diagnoza jest kluczem do całkowitego wyleczenia. Przykładowo Specjalistyczne Centrum Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej (chirurgia-onkologia.com.pl/leczenie-raka-jelita-grubego/) oferuje usługi na najwyższym poziomie. Specjaliści wykonują pełen wachlarz usług z zakresu chirurgii jelita grubego, dodatkowo mają wieloletnie doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu tego typu schorzeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto