Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowości w Muzeum Śląskim w Katowicach. Otwarcie wystawy "Poza Edenem"

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Nowości w Muzeum Śląskich. Już niedługo otwarcie wystawy "Poza Edenem".

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowości w Muzeum Śląskich. Już niedługo otwarcie wystawy "Poza Edenem". Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow / Polska Press
Nowości w Muzeum Śląskim w Katowicach. Już w czwartek, 27 stycznia, zostanie otwarta wystawa "Poza Edenem". Malarstwo, fotografia, grafika, rzeźba, wideo-art i wyjątkowe instalacje - to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki.

"Poza Edenem" - nowa wystawa w Muzeum Śląskim

Wystawa "Poza Edenem" to projekt, który zrodził się z myślą o prezentacji zespołu dzieł pozyskanych do kolekcji muzeum w grudniu 2018 roku. Na samym początku składały się na Śląską Kolekcję Sztuki Współczesnej, która należała do Fundacji dla Śląska założonej w 2001 roku w Katowicach. Dzięki jej działalności zebrano bardzo dużą ilość prac, nie tylko znanych i dojrzałych twórców, ale także młodych artystów.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Jak wyjaśniają kuratorzy wystawy, projekt pozwala ujrzeć bogactwo i poziom jednej z największych na Śląsku kolekcji sztuki współczesnej, dającej się zaliczyć do przeglądów reprezentatywnych w skali ogólnokrajowej. Wystawa skierowana jest do wszystkich, niezależnie od wieku czy statusu społecznego, bądź wykonywanej pracy. Ma na celu przede wszystkim nakłonić odbiorcę do podjęcia rozważań na temat istnienia oraz otaczającego go współczesnego świata i życia.

Ze względu na ograniczoną przestrzeń ekspozycji stałych większość prac pokazywana jest po raz pierwszy. Co możemy zobaczyć? Malarstwo, fotografię, grafikę, rzeźbę, wideo-art i instalacje, które razem stanowią o dużej inwencji i swobodzie formalnej dwóch pokoleń polskich twórców.

Kuratorzy wystawy określą projekt jako sztukę intelektualną i sensualną, który jest różnorodny treściowo i wizualnie. Sporo w niej niezgody, sprzeciwu, jawnego lub zeufemizowanego krzyku, a także innych stanów i postaw, określających człowieka w dobie transformacji ustrojowych i obyczajowych.

Na wystawie prezentowane są prace takich artystów jak: Judyta Bernaś, Urszula Broll, Stanisław Dróżdż, Zbylut Grzywacz, Władysław Hasior, Zbigniew Libera, Natalia LL, Grupa Luxus, Lech Majewski, Grupa Monstfur, Igor Neubauer, Józef Robakowski, Jerzy Rosołowicz, Zofia Rydet, Tomasz Struk, Andrzej Szczepaniec, Grzegorz Sztwiertnia, Jan Tarasin, Jerzy Truszkowski, Andrzej Urbanowicz, Ryszard Winiarski oraz wielu innych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto