Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowości w Muzeum Śląskim w 2018. Będzie kilka nowych wystaw

LOTA
Ponad 211 tys. osób odwiedziło w ubiegłym roku Muzeum Ślaskie w Katowicach. Przyciągały m.in. wystawy czasowe i otwarte po generalnych remontach pokopalniane budynki. W tym roku MŚ nie zwalnia tempa. Będą kolejne cykliczne spotkania, wykłady, warsztaty. I oczywiście nowe wystawy. Pierwszy wernisaż jeszcze dziś.

– Ubiegły rok przebiegał pod znakiem nowych inwestycji: zakończyliśmy drugi etap rewitalizacji, udostępniając dwa nowe budynki na cele ekspozycyjno-biurowe oraz parking naziemny – powiedziała dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast. Chodzi o zabytkowy budynek łaźni głównej, wybudowany z początkiem XX wieku i mieszczący wówczas jedną z pierwszych łaźni łańcuszkowych na Górnym Śląsk, w którym po remoncie otwarto wystawę „Zaczęło się od ziarna… Historia roślin uprawnych”. Ale też o budynek dawnej stolarni (otwarty w maju 2017), w którym powstała wystawa „Na tropie Tomka”. W ramach projektu utworzono ponad 2200 m kw nowej powierzchni użytkowej w budynkach oraz zagospodarowano teren o powierzchni 1,25 ha.

Nowe budynki oraz nowe wystawy przyciągnęły do Muzeum Śląskiego nowych odwiedzających. - Frekwencja na wystawach i wydarzeniach w porównaniu z 2016 rokiem wzrosła o 35 168 osób. W 2017 roku Muzeum odwiedziło łącznie 211 239 osób, natomiast w 2016 roku 176 071 osób. Teren zewnętrzny Muzeum w 2017 roku odwiedziło 270 136, zaś w 2016 – 86 343 osób – wyliczają muzealnicy.

W tym roku MŚ nie zwalnia tempa. W tegorocznym programie placówki są spotkania, warsztaty, wykłady, cykle wystawiennicze i oczywiście wystawy.

CZYTAJ TEŻ

Walentynki 2018 w Katowicach. LISTA IMPREZ

W czerwcu otwarta zostanie ekspozycja „Perspektywa wieku dojrzewania”, która zaprezentuje twórczość trojga przedstawicieli pokolenia „zarażonych wojną”: malarza Andrzeja Wróblewskiego (1927–1957), rzeźbiarki Aliny Szapocznikow (1926–1973) i reżysera Andrzeja Wajdy (1926–2017). - Łączy ich nie tylko zbliżona data urodzenia i wczesna utrata ojca, ale też podobieństwo doświadczeń związanych z miejscem i czasem dojrzewania: II wojną światową w Polsce – zapowiadają przedstawiciele MŚ. Wystawę, której kuratorką jest Anda Rottenberg, oglądać będzie można od 23 czerwca.

Z kolei w lipcu zaplanowano wernisaż wystawy „Męska rzecz”, która podejmie temat stereotypu wizerunku mężczyzny w polskiej tradycji i kulturze. Pokaże, jak kształtował się on na przestrzeni wieków i jak zmieniało się pojęcie męskości w sztuce, potocznych wyobrażeniach czy w sferze publicznej. Kuratorkami wystawy są Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko i Małgorzata Paul.

- Miłośników sztuki współczesnej na pewno zainteresuje wystawa prezentująca wyniki najbardziej prestiżowej ogólnopolskiej imprezy poświęconej grafice „Triennale Grafiki Polskiej” (26.10.2018–27.01.2019). Celem wydarzenia jest wychwycenie aktualnych i najbardziej wartościowych postaw oraz trendów w grafice – dodają muzealnicy.

Z kolei właściwie już (wernisaż 9 lutego o godz. 18.) zwiedzać można wystawę „Świadomość lalki”, która prezentuje dorobek jednej z najważniejszych reformatorek polskiego teatru lalkowego XX wieku - Jadwigi Mydlarskiej – Kowal. Wystawa „Świadomość lalki” została podzielona na dwie przestrzenie, z których jedna pokazuje działania artystki w teatrach lalkowych, druga – jej twórczość związaną z przedstawieniami na deskach teatrów dramatycznych. Dodatkowo w przestrzeni foyer na poziomie -2 głównego budynku Muzeum Śląskiego stanie instalacja złożona z lalek grających w spektaklu „Akropolis wrocławska. Szopka”. Kuratorką wystawy jest Sylwia Ryś. Ekspozycję będzie można oglądać do 22 kwietnia w budynkach Centrum Scenografii Polskiej oraz stolarni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto