Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne biurowce PRL na starych zdjęcia. To one nadawały Katowicom charakteru

Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
Dom Prasy
Budynek wyróżniał się w centrum miasta. Projektant zastosował jedną z pierwszych w kraju, tzw. ścianę kurtynową, całkowicie szklaną, która nie pełniła żadnych funkcji konstrukcyjnych. Na parterze była czytelnia Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki, biura Orbisu, kasy biletowe, kasy wymiany walut oraz informacja turystyczna.
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dom Prasy Budynek wyróżniał się w centrum miasta. Projektant zastosował jedną z pierwszych w kraju, tzw. ścianę kurtynową, całkowicie szklaną, która nie pełniła żadnych funkcji konstrukcyjnych. Na parterze była czytelnia Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki, biura Orbisu, kasy biletowe, kasy wymiany walut oraz informacja turystyczna. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Archiwum DZ
Katowice na przestrzeni lat zmieniły się nie do poznania. Jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne biurowce, w planach są kolejne inwestycje i zabudowa. Ale biurowce na mapie Katowic pojawiły się już kilkadziesiąt lat temu. Nowoczesne jak na tamte czasy, choć lata największej świetności mają już dawno za sobą. W większości przetrwały do dziś.

Nowoczesne biurowce z dawnych lat

W 1956 roku, ogłoszono konkurs urbanistyczny na zagospodarowanie śródmieścia na północ od linii kolejowej. Najbardziej reprezentacyjną w regionie w przyszłości miała się stać ulica Armii Czerwonej, dziś aleja Korfantego.
Pierwsze, co w tej części śródmieścia powstało, to Zenit i Delikatesy.
Spod ołówków architektów Miastoprojektu wyszły m.in.: hotel Katowice, Silesia, Superjednostka, Tysiąclecie, Gwiazdy.

Od 1963 do 1971 roku przy Armii Czerwonej i rynku powstały hotele Katowice i Silesia (stał się perłą PRL). Pojawił się Dom Prasy, budynki Biura Projektów Przemysłu Węglowego Separator, pałac ślubów, Ślizgowiec, Haperowiec i Superjednostka.
Dominantą całej arterii miał być budynek DOKP.

Wieżowiec DOKP (budynek Dyrekcji Okręgowych Kolei Państwowych) zbudowano przy rondzie w Katowicach.
Miał 72 metry wysokości, 18 pięter, ponad 17. tys. mkw. powierzchni użytkowej i był jednym z pierwszych katowickich wysokościowców. Gdy został oddany do użytku w 1974 roku, uchodził za bardzo nowoczesny biurowiec.

Dziś możemy już tylko wspominać o budynku DOKP i oglądać go na archiwalnych zdjęciach. Rozbiórka wieżowca rozpoczęła się w grudniu 2015 roku. Obecnie w jego miejscu stoi biurowiec .KTW I, a tuż obok trwa budowa drugiej, znacznie wyższej wieży.

Jak prezentowały się nowoczesne biurowce z tamtych lat na archiwalnych zdjęciach? Zerknijcie do galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto