MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe inwestycje na Muchowcu? Miasto porozumiało się z Aeroklubem Śląskim

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Lotnisko Muchowiec w Katowicach jest miejscem wielu historycznych wydarzeń.
Lotnisko Muchowiec w Katowicach jest miejscem wielu historycznych wydarzeń. arc DZ
Katowice i Aeroklub Śląski doszły do porozumienia w sprawie lotniska na Muchowcu. Miasto nabędzie prawo użytkowania wieczystego terenu o powierzchni 710 tys. m2 zlokalizowanego powyżej ul. Trzech Stawów, aż do zabudowy wzdłuż ul. Lotnisko. Dzięki temu funkcjonowanie Lotniska Muchowiec ma być zapewnione aż do 2087. Katowice planują modernizację obiektu, która ma być zrealizowana we współpracy z Politechniką Śląską.

Lotnisko Muchowiec w Katowicach trafi w ręce miasta

Po długich rozmowach wypracowane zostało porozumienie pomiędzy miastem Katowice a Aeroklubem Śląskim. Miasto nabędzie prawo użytkowania wieczystego terenu o powierzchni 710 tys. m2 zlokalizowanego powyżej ul. Trzech Stawów, aż do zabudowy wzdłuż ul. Lotnisko.

- Zabudowa ta pozostaje we własności Aeroklubu oraz innych podmiotów, w tym także baza LPR. Zarządzenie sprzedaży na rzecz Aeroklubu Śląskiego dotyczy właśnie działek wzdłuż ul. Lotnisko, gdzie wcześniej Aeroklub miał prawo użytkowania wieczystego i jest właścicielem znajdujących się na nich budynków, a więc będzie to wzmocnienie tytułu własności. Ponadto w trybie ordynacji podatkowej miasto przejęło już działkę przy skrzyżowaniu ulic Trzech Stawów i Francuskiej o powierzchni 23 tys. m2 - mówi Ewa Lipka, zastępca naczelnika wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice.7

Dzięki temu funkcjonowanie Lotniska Muchowiec ma być zapewnione aż do 2087.

- Miasto chciało wspomóc i rozwinąć lotnisko, natomiast nie mogło zainwestować w ten teren, ponieważ jesteśmy stowarzyszeniem i nie możemy otrzymać pieniędzy od samorządu. W związku z tym wymyśliliśmy taką formułę, że my przekazujemy miastu prawo wieczystego użytkowania tego terenu, a miasto daje na własność tereny, na których funkcjonuje zabudowa naszego aeroklubu - wyjaśnia Michał Tomanek, prezes zarządu Aeroklubu Śląskiego. - W tym momencie dalej mamy zagwarantowane, że do 2087 roku, czyli tak jak stanowi przekazane wieczyste użytkowanie, w tym miejscu dalej będzie lotnisko, a my nim będziemy zarządzać – dodaje.

Pod względem codziennego funkcjonowania tego miejsca nic się nie zmieni, natomiast będzie różnica pod względem użytkowym – miasto będzie mogło tu teraz inwestować.

- W ramach tego porozumienia jest zobowiązanie, że miasto dokończy remont pasa startowego, wykona drogi kołowania, płytę postojową, oświetlenie lotniska i będzie utrzymywać ten teren – tłumaczy Michał Tomanek.

Dokończenie remontu pasa startowego jest kluczowe dla dalszego funkcjonowania lotniska. Aeroklub rozpoczął modernizację już kilka lat temu, jednak nie był w stanie doprowadzić jej do końca ze względu na brak środków. - Musieliśmy sprzedać część działek, żeby wyremontować pas, za co parę lat temu osądzano nas od czci i wiary. Udało nam się zrobić połowę tego pasa – przypomina Michał Tomanek.

Choć jest już gotowy projekt i są wystawione pozwolenia na budowę, to na razie nie są znane pozostałe szczegóły planowanych inwestycji. Miasto i Aeroklub Śląski są jeszcze w trakcie przygotowywania umów.

- Jest to lotnisko publiczne, ale chcemy żeby stało się wizytówką miasta i było lotniskiem komunikacyjnym, oczywiście w ograniczonym zakresie – kończy Michał Tomanek.

Jak przekonuje katowicki magistrat, modernizacja lotniska na Muchowcu odbywać się będzie we współpracy z Politechniką Śląską w Gliwicach.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto