Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa Fala w Parku Śląskim - ma być gotowa w 2023 roku. Kąpielisko powróci do Chorzowa.

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Dawne kąpielisko Fala cieszyło się dawniej dużą popularnością
Dawne kąpielisko Fala cieszyło się dawniej dużą popularnością Arc
Chorzów. Kąpielisko Fala znowu będzie w Parku Śląskim! To już oficjalna informacja. W miejscu dawnego kąpieliska wybudowany zostanie nowy kompleks basenowy - Nowa Fala. Inwestycja powstanie w ramach punktu budowy Parku Wielu Pokoleń w ramach projektu "Modernizacji Parku Śląskiego".

Budowa Nowej Fali w Parku Ślaskim

Nowe kąpielisko Fala ma zostać wybudowane w miejscu dawnej, kultowej Fali. Nowa Fala ma powstać na obszarze 3 hektarów. Będzie kąpieliskiem sezonowym. Inwestycja ta powstanie w ramach budowy Parku Wielu Pokoleń, czyli 11 zadania projektu "Modernizacji Parku Śląskiego". Na budowę nowej Fali przewidziano 30 mln złotych w ramach finansowania całego projektu modernizacji z Inicjatywy JESSICA Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu to ponad 226 milionów złotych.

- W pierwszej fazie planowany jest konkurs architektoniczny na sporządzenie koncepcji Nowej Fali. Konkurs będzie organizowany we współpracy z SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich). Na podstawie najlepszej koncepcji wybranej przez komisję konkursową zostanie zlecona i wykonana dokumentacja projektowa - mówi Rafał Kandziora, rzecznik prasowy Parku Śląskiego. - Kolejnym etapem będzie wyłonienie w drodze przetargu wykonawcy robót. Zakończenie robót budowlanych wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie planowane jest na maj 2023 rok. Obecnie trwają prace związane z przygotowaniem założeń konkursowych - dodaje Rafał Kandziora.

Czy kąpielisko Nowa Fala będzie wzorowane na dawnej Fali? Obecnie nie ma informacji czy i które elementy infrastruktury starej Fali będą mogły zostać wykorzystane w nowym projekcie. Dopiero po zakończeniu procesu projektowego będzie wiadomo, jaka jest dokładna koncepcja nowego kąpieliska.

Nowa Fala jest częścią zadania numer 11 projektu "Modernizacji Parku Śląskiego". Zakłada ono budowę Parku Wielu Pokoleń, czyli utworzenia na pierwotnym terenie funkcjonowania kąpieliska, Miejsca Rodzinnych Spotkań, składającego się z kilku sąsiadujących ze sobą stref, harmonijnie i bezkolizyjnie wkomponowanych w dominującą, zieloną strukturę Parku Śląskiego.

Kąpielisko przy ulicy Siemianowickiej nie powstanie

Jeszcze w 2018 roku mówiło się, że nowy odkryty basen zostanie wybudowany przy ul. Siemianowickiej. W miejscu starego kąpieliska zakładano, że powstanie Park Wielu Pokoleń - przestrzeń rekreacyjna z wodnymi atrakcjami dla seniorów i rodzin z dziećmi. Część z tej koncepcji zostanie utrzymana. Zrezygnowano jednak z pomysły, by nowe kąpielisko powstało przy ulicy Siemianowickiej.

- Budowa Kąpieliska Fala w dotychczasowej lokalizacji jest już decyzja ostateczną. Lokalizacja przy ul. Siemianowickiej faktycznie procedowana była ze względów komunikacyjnych i problemów z dojazdem do dotychczasowej lokalizacji samochodem. Jednakże walory dotychczasowego miejsca przeważyły, a problem dojazdu będzie kompleksowo rozwiązany poprzez organizację na terenie Parku ekologicznego transportu publicznego za pomocą ekobusów - wyjaśnia Rafał Kandziora, rzecznik prasowy Parku Śląskiego.

PARK ŚLĄSKI ZMIENI SIĘ ZA 226 mln zł:

Rewitalizacja Parku Śląskiego za 226 mln złotych Jak zmieni ...

Mieszkańcy, którzy będą chcieli skorzystać z basenu będą przewożeni ekobusami z zewnętrznych parkingów. Nie będzie możliwości wjazdu na teren basenu własnym samochodem.

Przypomnijmy: o basenie przy ulicy Siemianowickiej mówiono już w 2016 roku. Basen miał powstać na nieużytkach po dawnym ogrodnictwie przy ul. Siemianowickiej w Chorzowie. Miejsce to miał zaproponować Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. Za budową basenu przy ul. Siemianowickiej przemawiała przede wszystkim świetna lokalizacja i fakt, że teren jest bardzo dobrze skomunikowany. Ostatecznie plany te skończyły się jedynie na wstępnych rozmowach.

- Jeśli zapowiedzi dotyczące budowy "Fali" się potwierdzą, to bardzo nas to ucieszy. Konkurowanie dwóch basenów w niedalekiej odległości nie ma sensu, dlatego w przypadku budowy "Fali" w historycznym miejscu na pewno będziemy wspierać ten projekt. Zwracamy uwagę, że już teraz wspieramy wszystkie atrakcje Parku Śląskiego, co roku umarzając podatek od nieruchomości spółce Park Śląski w wysokości blisko 6 milionów złotych - podkreśla Kamil Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Chorzowie.

Dawne kąpielisko Fala cieszyło się dawniej dużą popularnością

Nowa Fala w Parku Śląskim - ma być gotowa w 2023 roku. Kąpie...

Kultowe kąpielisko Fala przyciągało tłumy

Kąpielisko Fala w Parku Śląskim było jednym z największych w Polsce otwartych kompleksów basenowych. Kompleks basenów zajmował około 13 hektarów powierzchni. Na terenie kąpieliska były baseny oraz stacja uzdatniania wody. Nazwa obiektu pochodziła od tego, że na jednym z basenów wytwarzana była "sztuczna fala". To była pierwsza taka konstrukcja w kraju. Na kąpielisko przychodzili mieszkańcy Chorzowa, Katowic, Siemianowic Śląskich, ale też innych miast naszego regionu. W upalne dni kąpielisko wypełnione było po brzegi.

Chorzowska "sztuczna fala" wzorowana była na jednym z basenów z wyspy Małgorzaty. Wzorców konstrukcyjnych trzeba było bowiem szukać wtedy za granicą. Znalezione je na Węgrzech.

Oficjalnie kąpielisko Fala zostało otwarte 12 czerwca 1966 roku. Tuż po oddaniu obiektu do użytku w skład kąpieliska wchodziło osiem basenów: pięć dla dorosłych i trzy dla dzieci. Zespół basenów zaprojektowali architekci: Alojzy Wróblewski, Jan Kozub i Franciszek Ryszard Koczy. Łącznie Fala mogła pomieścić aż 15 tysięcy ludzi. Latem 1966 roku kąpielisko odwiedziło
aż 230 tysięcy osób. Rekord frekwencji na kąpielisku padł 14 sierpnia 1966 r. - obiekt odwiedziło wówczas aż 30 tys. osób.

14 sierpnia 1966 roku kąpielisko Fala odwiedziło rekordowa aż 30 tysięcy osób.

Fala była czynna latem i zimą. W sezonie letnim pełniła funkcję kąpielową. Zimą było tutaj lodowisko. Przy kąpielisku była także utworzona piaszczysta i trawiasta plaża. Nie brakowało także towarzyszącej infrastruktury, a w tym m.in. były tarasy, szatnie, kabiny, natryski, kawiarnię i bar samoobsługowy, boiska do siatkówki i koszykówki.

W latach 90. kąpielisko Fala wciąż cieszyło się sporą popularnością. Problemy zaczęły pojawiać się na początku XXI wieku. Szukano wielu pomysłów na utrzymanie kąpieliska, ale żaden z nich - włącznie z oddaniem go w dzierżawę prywatnemu podmiotowi - nie zdał egzaminu. W 2000 roku, m.in. z powodu braku funduszy, zamknięto lodowisko i obiekt przestał funkcjonować zimą.

W 2013 roku, teren kąpieliska został pomniejszony o połowę. Wyburzono stare wejście, budynki gospodarcze, szatnie, zlikwidowano dwa brodziki oraz „Elipsę”. W ostatnich sezonach, goście parku mogli korzystać już tylko z czterech basenów: „Olimpijskiego”, „Skoki”, „Szkoleniowego” (zwanego również „Kalesony”) i „Sztucznej Fali”. W sezonie 2014 kąpielisko odwiedziły 42 tysiące osób. W 2015 roku, z powodu złego stanu technicznego, „Fala” została zamknięta.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto