Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nocy Muzeów 2023 w Katowicach. Neonowe warsztaty, wycieczki i wiele więcej! Zobacz program Fabryki Porcelany, IPN i Muzeum Śląskiego

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Fabryka Porcelany w Katowicach
Fabryka Porcelany w Katowicach Marzena Bugala-Astaszow / Polska Press
Noc Muzeów na Śląsku odbędzie się w sobotę, 13 maja. Do wydarzenia organizowanego w całej Europie dołączają również miasta naszego regionu. Jednym z nich są Katowice. Specjalne atrakcje przygotowały między innymi Instytut Pamięci Narodowej i Fabryka Porcelany. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, jak zwykle, można będzie zajrzeć do miejsc niedostępnych na co dzień.

Noc Muzeów w Katowicach – Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zaprasza

Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) odbyła się w Berlinie w 1997 roku. Ogromne zainteresowanie sprawiło, że wydarzenie zaczęło się pojawiać również w innych miastach. W 2003 roku Noc Muzeów odbyła się po raz pierwszy w Polsce, w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Od tego czasu do akcji włączyło się wiele miast, między innymi Katowice.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności przy ul. Wincentego Pola 38 zaprasza w sobotę w godz. 15.00-22.00. Można będzie bezpłatnie zwiedzić wystawę stałą i wziąć udział w grze na spostrzegawczość.

- Co godzinę dla tych, którzy po obejrzeniu wystawy prawidłowo odpowiedzą na zestaw pytań, przewidziane są nagrody – książki wydane przez ŚCWiS – zachęca Centrum.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość zobaczenia eksponatów, które na co dzień nie są udostępniane dla zwiedzających.

- Będą to guziki katyńskie, pochodzące z mundurów policjantów ekshumowanych w Miednoje, które w kwietniu br. trafiły do zbiorów ŚCWiS, a także nigdy dotąd nie pokazywana tarcza zomowca, która od dnia pacyfikacji leżała ukryta na terenie kopalni - informuje ŚCWiS.

W godz. 17.00, 19.00 i 20.00 można będzie wziąć udział w spacerze po terenie kopalni „Wujek” ze świadkiem historii, który pokaże miejsca związane ze strajkiem w grudniu 1981 r. i o nich opowie. Na godz. 21.00 zaplanowane zostało widowisko multimedialne, które będzie wyświetlane na jednej ze ścian ŚCWiS. Będzie to krótka opowieść przypominająca klimat społeczny lat 80., wprowadzenie stanu wojennego, strajk w kopalni „Wujek” i jego pacyfikację.

Pełny program dostępny jest na stronie internetowej scwis.pl.

Noc Muzeów w IPN i Muzeum Śląskim

Osoby zainteresowane historią regionu powinny udać się w sobotę do Instytutu Pamięci Narodowej. W godz. 18.00-23.00 będzie można zapoznać się z projektem „Archiwum Pełne Pamięci” i obejrzeć wystawę dokumentów otrzymanych od osób prywatnych. W programie wydarzenia w IPN jest również pokaz materiałów uratowanych przed zniszczeniem, a także konkursy i zabawy wykorzystujące treści z dokumentów archiwalnych. Ze szczegółami wydarzenia można zapoznać się na fanpage’u IPN na Facebooku.

Z kolei w Muzeum Śląskim można będzie wziąć udział w zajęciach flamenco oraz warsztatach… tworzenia neonów. Wydarzenie potrwa od godz. 18.00 do 1.00 z zastrzeżeniem, że ostatnie wejście jest możliwe o północy.

Podczas nocnej wizyty w Muzeum Śląskim będą dostępne wystawy stałe i czasowe, zaplanowano również szereg dodatkowych atrakcji. Przygotowane zostały zajęcia plastyczne dla dzieci, warsztaty fotograficzne oraz wystawa diabłów z kolekcji Działu Etnografii zatytułowana „Licho nie śpi”.

W programie znalazły się również koncerty. O godz. 21.30 odbędzie się koncert „Pieśni nocy”, w budynku administracyjnym na poziomie -4 wystąpi Muzealny Chór Społeczny. Koncert finałowy, na którym wystąpi Sorry Boys, rozpocznie się o godz. 23.15 na scenie na parkingu naziemnym.

- Tegoroczna Noc Muzeów ukierunkowana jest na różne potrzeby, w szczególności na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, dlatego większość naszych wydarzeń dostępna będzie również dla osób niewidomych i słabowidzących oraz tłumaczona na Polski Język Migowy – podaje Muzeum Śląskie.

Kompletny program sobotnich wydarzeń w Muzeum Śląskim jest dostępny na stronie muzeumslaskie.pl.

Noc Muzeów w Fabryce Porcelany

Na Noc Muzeów zaprasza także katowicka Fabryka Porcelany.

- Już 13 maja od godz. 18.00 zapraszamy do Katowic, gdzie spotkamy się w postindustrialnych, pofabrycznych przestrzeniach, w których wciąż można poczuć ducha przemysłowej ery tego regionu, wnętrzach wypełnionych ponad 100-letnią historią produkcji białej porcelany – zachęcają organizatorzy.

W programie wydarzenia znalazły się między innymi prezentacja filmu przedstawiającego proces produkcji porcelany i zwiedzanie Fabryki Porcelany z przewodnikiem. Podczas Nocy Muzeów będzie można zobaczyć miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Wycieczki w 25-osobowych grupach będą się odbywać w godz. 18.00-21.00, start co 30 min.

W Fabryce Porcelany można będzie ponadto spotkać się z historykiem, który wprowadzi nas w klimat sprzed 100 lat, obejrzeć wystawę archiwalnych zdjęć oraz ekspozycję ocalonych od zniszczenia cennych artefaktów architektury przemysłowej. Na chętnych będzie również czekać strefa relaksu i zaplecze gastronomiczne.

Wstęp jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy. Więcej informacji można znaleźć w Internecie na stronie fabryka-porcelany.pl.

13 maja w Katowicach będzie kursował specjalny autobus na trasie Muzeum Śląskie-IPN-ŚCWiS. Spod Muzeum Śląskiego przy ul. Dobrowolskiego 1 będzie odjeżdżać co godzinę rozpoczynając od godz. 17.30. Ostatni kurs wyruszy o 22.30.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto