Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2022 w Katowicach. Co proponuje Muzeum Śląskie? Sprawdźcie szczegółowy PROGRAM

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Wydarzenia odbywające się w ramach Nocy Muzeów będą dostępne dla gości od godziny 18.00 do 1.00 w nocy, a ostatni zwiedzający będą mogli wejść do Muzeum o północy.
Wydarzenia odbywające się w ramach Nocy Muzeów będą dostępne dla gości od godziny 18.00 do 1.00 w nocy, a ostatni zwiedzający będą mogli wejść do Muzeum o północy. Muzeum Śląskie
W przestrzeni Muzeum Śląskiego oraz w terenie parkowym wokół niego odbędą się m.in.: koncerty, spektakle dla dzieci, gra terenowa, pokazy multimedialne, warsztaty i zabawy plastyczne oraz kiermasz wydawnictw. Noc Muzeów będzie także okazją do wjazdu na wieżę widokową szybu Warszawa II i przedpremierowe zapoznanie się z „Głuszą” - ważną społecznie i kulturowo nową inicjatywą Muzeum Śląskiego. To wszystko już w najbliższą sobotę 14 maja.

Muzeum Śląskie w Katowicach znajduje się przy ul. T. Dobrowolskiego 1. Wydarzenia odbywające się w ramach Nocy Muzeów będą dostępne dla gości od godziny 18.00 do 1.00 w nocy, a ostatni zwiedzający będą mogli wejść do Muzeum o północy. W trakcie Nocy Muzeów tradycyjnie będzie można zwiedzić wszystkie wystawy stałe i czasowe, a dodatkowo wziąć udział w wielu atrakcjach przygotowanych specjalnie na to wydarzenie

Budynek Główny
W Budynku Głównym, a dokładniej w Galerii polskiej sztuki nowoczesnej 1800–1945, od godziny 18.00 do 24.00 prowadzony będzie quiz o sztuce z upominkami. W holu przy wyjściu głównym z budynku na poziomie 0 odbędzie się kiermasz wydawnictw, na którym katalogi i albumy opublikowane nakładem Muzeum Śląskiego będzie można nabyć w promocyjnych cenach, nawet do 70% taniej. O godzinie 19.00 na wystawie „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” odbędzie się spotkanie z archeologiem. O godzinie 22.00 rozpocznie się koncert Muzealnego Chóru Społecznego. Ostatnim z wydarzeń, które odbędą się w Budynku Głównym będzie oprowadzanie muzyczne z udziałem Marcina Markiewicza o godzinie 22.30 na poziomie -2 w galerii plastyki nieprofesjonalnej.

Budynek Administracyjny

W tej części, na poziomie -3 w sali A między godziną 18.00 a 22.00 odbywać się będą warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi. Od godziny 18.30 do 23.30 będzie można zwiedzać pracownię fotograficzną. Zbiórka co godzinę przy recepcji. Osoby zainteresowane fotografią będą mogły o godzinie 21.00 w sali A na poziomie -3 wysłuchać wykładu Kamila Myszkowskiego pt. „Fotografia w dawnych technikach”, a po nim można udać się na „Wieczór poezji romantycznej”, który rozpocznie się o godzinie 22.00 w czytelni. W epokę romantyzmu słownie, muzycznie i przy dźwiękach gitary przeniosą zwiedzających: Katarzyna Łacisz, Agata Śliwa i Marcin Załęski.

Stolarnia

W przestrzeni edukacyjnej „Na tropie Tomka”, podróżując śladami Tomka Wilmowskiego dorośli przypomną sobie fascynacje z lat młodości, a dzieci podejmą przygotowane dla nich wyzwania. Wydarzenie będzie dostępne od godziny 18.00 do 24.00. Bilety w cenie 1 zł dostępne są do nabycia w kasach i internetowej sprzedaży.

Budynek CSP

Nieco później, bo o godzinie 20.00 i 21.30 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Arcyświątkarz Wowro”. Joanna Kryszka opowie o twórczości Jędrzeja Wowry, niezwykłego artysty, za życia okrzyknięto ostatnim „świątkarzem beskidzkim”, „snycerzem bogów”, a nawet „arcyświątkarzem”.

Łaźnia

Tu będzie miało miejsce zapowiadane we wstępie premierowe przedstawienie nowej inicjatywy Muzeum Śląskiego. Pod koniec czerwca w budynku łaźni otworzy się niezwykła wystawa „Głusza”. Sztuka, multimedia i pamiątki historyczne wprowadzą zwiedzających w świat kultury Głuchych, a w trakcie Nocy Muzeów będzie można dowiedzieć się więcej o projekcie „Głusza” i spotkać z twórcami wystawy.

Niezwykle ciekawie zapowiada się instalacja multimedialna na ekranie mgłowym, którą będzie można oglądać w holu łaźni między godziną 18.00 a 24.00. W tym samym miejscu odbędzie się seria warsztatów związanych z Polskim Językiem Migowym. O godzinie 18.00 będą mogły w nich wziąć udział dzieci w wieku 5–8 lat, o 19.15 dzieci między 9 a 12 rokiem życia, a od 20.30 mowę Głuchych będą mogli poznać wszyscy pozostali goście.

Teren zewnętrzny

Plenerowa część atrakcji Nocy Muzeów na początku skupi się wokół teatru. Na początek, o godzinie 18.00 w ogrodzie społecznym odbędzie się spektakl „Ogrodowa dzika frajda”. Po spektaklu animatorzy zaproszą dzieci do wspólnej zabawy w ogrodzie, gdzie do godziny 20.00 będą prowadzone warsztaty teatralno-plastyczne, a po nich będzie można zobaczyć spektakl dla rodzin „Księżyc na Korbkę” w wykonaniu teatrów Teatr Małe Mi, Lufcik na Korbkę.

Na placu Grubiorza o godzinie 19.00 i 20.00 z lekkim, wiosennym repertuarem wystąpi Orkiestra Dęta Katowice-Kleofas. O godzinie 20.00 i 22.00 odbędzie się Nocny Byzuch, czyli nocne zwiedzanie terenu dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice z elementami mitologii śląskiej. Zbiórka przy wejściu do budynku administracyjnego. Po zmroku, około godziny 21.00 na fasadzie od strony placu Grubiorza pojawi się mapping autorstwa Tomasza Grabowskiego odnoszący się do ważnych postaci ze społeczności kultury Głuchych.

Kolejną atrakcją dla osób w każdym wieku będzie gra terenowa „Na tropie kopalni”. W zabawie będzie można wziąć udział od 18.00 do 23.00. Na grę obowiązują zapisy, zbiórka w punkcie informacyjnym. Jak co roku w trakcie Nocy Muzeów możliwy będzie wjazd na wieżę widokową szybu Warszawa II. Między godziną 18.00 a 24.00 co 10 minut na 40-metrową wieżę będzie mogło wjechać po 10 osób.

W sobotę 14 maja, Muzeum Śląskie w Katowicach będzie czynne w sobotę w godzinach 10.00–14.00 i obowiązują wtedy regularne bilety. Między 14.00 a 18.00 będzie przerwa techniczna, a po niej aż do godziny 1.00 dostępna będzie moc darmowych atrakcji dla każdego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto