Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczne upiększanie

ALDONA MINORCZYK-CICHY
Kosmetyki do włosów także mogą być niebezpieczne.ZDJĘCIE: ARKADIUSZ ŁAWRYWIANIEC
Kosmetyki do włosów także mogą być niebezpieczne.ZDJĘCIE: ARKADIUSZ ŁAWRYWIANIEC
Po użyciu tuszu można stracić nie tylko rzęsy, ale i wzrok. Henna może wywołać atak astmy. Przeterminowane perfumy bywają toksyczne, a po szamponie można stracić włosy.

Po użyciu tuszu można stracić nie tylko rzęsy, ale i wzrok. Henna może wywołać atak astmy. Przeterminowane perfumy bywają toksyczne, a po szamponie można stracić włosy. W większości kosmetyków dostępnych w sklepach jest jedna lub kilka z 413 substancji, których użycie powinno być zakazane. Będzie - ale dopiero za rok - kiedy wejdzie w życie ustawa o kosmetykach. Do tej pory hulaj dusza...

- Przepisy regulujące produkcję i sprzedaż kosmetyków pochodzą sprzed II wojny światowej. Pierwszy współczesny projekt ustawy o kosmetykach powstał w 1993 roku. Wywołał wówczas popłoch wśród producentów. Zamieszanie towarzyszyło również pracom nad ustawą, która wejdzie w życie w maju 2002 roku. Do tej pory będziemy zdani na zdawkowe notki, będące reklamą produktu, a nie rzetelną informacją - mówi Zbigniew Hałat, szef Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Konsumentów.

Dermatolodzy ostrzegają, że co piąta kobieta z powodu używania kosmetyków (nawet antyalergicznych) cierpi na alergie i inne schorzenia. Coraz częściej przypadki wywołanych nimi zachorowań zdarzają się także u mężczyzn. Reakcje alergiczne wywołują kremy, mleczka, toniki, lotiony, perfumy i dezodoranty. Talk występujący w pudrach podejrzany jest o działanie rakotwórcze. Obecne w szamponach, piankach i kremach konserwanty niszczą i wysuszają skórę. Preparaty antytrądzikowe dla nastolatków przesuszają skórę, powodują egzemy. Ogromnym zagrożeniem dla włosów jest kwaśna trwała, reklamowana przez zakłady fryzjerskie jako najlepszy środek na zniszczone włosy. Preparaty do opalania z faktorami UV mogą zawierać rakotwórcze substancje.

Przed dopuszczeniem na rynek każdy kosmetyk przechodzi badania. Jego skład musi być zgodny z obowiązującą normą. Tyle, że owa przedwojenna norma nie wypowiada się na temat wspomnianych wyżej przeszło czterystu szkodliwych substancji.

- Kosmetyki zawierające substancje silnie działające, czyli preparaty do barwienia włosów, trwałej ondulacji i depilatory muszą być zbadane w klinice akademii medycznej. Wszystkie bez wyjątku powinny uzyskać atest Państwowego Zakładu Higieny. Preparaty dla dzieci dodatkowo - atest Instytutu Matki i Dziecka - mówi Adam Zawiszowski, rzecznik Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej.

Obecnie niewiele firm zaznacza na opakowaniach kosmetyków ich dokładny skład. Kontrolerzy PIH podczas ostatniej kontroli w sklepach znaleźli wiele partii towaru bez stosownych oznaczeń. Po wejściu w życie ustawy będzie to obowiązek. Niesolidnych producentów i importerów będą czekały surowe kary (do 2 lat ograniczenia wolności i grzywna). Dane o kosmetykach znajdą się w krajowym systemie informowania. Będą udostępniane także ośrodkom zdrowia i szpitalom.

Jeśli z powodu stosowania kosmetyku wystąpią poważne zmiany skórne lub inne schorzenia, należy natychmiast udać się do dermatologa. Z lekarskim zaświadczeniem i próbką kosmetyku w opakowaniu trzeba pójść do sanepidu. Z wynikiem badania laboratoryjnego należy udać się do rzecznika konsumentów (lub inspekcji handlowej). Ten z oskarżenia publicznego powinien wystąpić o odszkodowanie. Można się go domagać od producenta także na drodze cywilnej.

Substancje występujące w kosmetykach, których obecność wg Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Konsumentów wymaga umieszczenia
ostrzeżenia:

* azotan srebra - tusze
* diaminofenole - farby do włosów
* dwusiarczek selenu - szampony przeciwłupieżowe
* fenylosulfonian cynku - dezodoranty
* kwas tioglikolowy - farby do włosów
* nadtlenek wodoru - środki do włosów, skóry i utwardzania paznokci
* talk - pudry i zasypki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto