Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczne odpady, na które należy uważać

Redakcja
Są zabójcze dla natury i groźne dla naszego zdrowia - Szczególnie, jeśli są składowane byle jak i byle gdzie...

Tak jak w Cieszynie, na terenie nieczynnej już bazy paliw, gdzie leżały pojemniki wypełnione podejrzaną substancją. Do delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bielsku--Białej sprawę przekazała policja. Bielscy inspektorzy pobrali próbki, aby zbadać skład chemiczny substancji.

Tego, kto podrzucił odpady na teren bazy, trudno będzie się dowiedzieć, chociaż prowadzone jest w tej sprawie śledztwo. Można będzie jednak oszacować szkody. Wiadomo również, że odpady były nielegalnie składowane.

Znajdowały się w zbiornikach podziemnych. Inspektorzy WIOŚ znaleźli 48 pojemników o pojemności około 35 litrów każdy. W związku z podejrzeniem, że nielegalnie magazynowane pojemniki zawierają substancje żrące, prace związane z ich wydobyciem oraz pobraniem próbek do badań wykonano z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Jaką trzeba było zachować ostrożność, widać na zdjęciach zamieszczonych obok.

Do identyfikacji rodzaju substancji wykorzystano automatyczny analizator chemiczny typu StreetLab Mobile. Niestety, nie udało się stwierdzić, jak bardzo niebezpieczne są odpady. Dlatego pojemniki z zawartą w nich substancją przekazano do unieszkodliwienia w specjalnych urządzeniach przygotowanych do utylizacji tego typu odpadów.

Próbki niebezpiecznej substancji z dawnej bazy paliw są materiałem dowodowym w sprawie nielegalnego składowania odpadów niebezpiecznych. Zgodnie z prawem, obowiązkiem każdego wytwórcy jest bowiem wydzielanie odpadów niebezpiecznych i przekazywanie ich do gminnych punktów. Odpady wysyłane są do utylizacji do specjalistycznych zakładów.

Pamiętaj!

1. Nie mieszaj odpadów komunalnych z niebezpiecznymi. Grożą za to finansowe kary.
2. Za wyrzucenie zużytego sprzętu elektrycznego na śmietnik grozi kara pieniężna do 5 tys. złotych.
3. Za nielegalny demontaż zużytego sprzętu poza zakładem odzysku grozi kara pieniężna do 100 tys. złotych.

Niebezpieczne, chociaż domowe..

1. Często w domowych śmieciach możemy spotkać odpady niebezpieczne. Są to m.in.: baterie, akumulatory, przeterminowane lub częściowo wykorzystane leki oraz świetlówki, farby i rozpuszczalniki, stosowane w domu środki dezynfekcyjne
i owadobójcze wraz z opakowaniami.

2. Zagrażają one środowisku oraz zdrowiu ludzi, niezbędne jest więc ich unieszkodliwianie.

3.Zawierają bowiem metale ciężkie, takie jak: rtęć, ołów, kadm oraz toksyczne substancje chemiczne, które zanieczyszczają glebę i wody gruntowe.

4. W specjalistycznych zakładach utylizacji usuwane są np. ze sprzętu elektronicznego składniki niebezpieczne, pozostałe elementy są rozdzielane i sortowane, aby wyodrębnić materiały nadające się do recyklingu.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto