Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Nie oddamy Bieszczad piłom” - protestowali ekolodzy w Katowicach. Powód? Wycinki w Bieszczadach i na Pogórzu Przemyskim

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Protest ekologów w Katowicach. “Nie oddamy Bieszczad piłom”. Sprzeciwiają się wycinkom w Bieszczadach i na Pogórzu Przemyskim.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Protest ekologów w Katowicach. “Nie oddamy Bieszczad piłom”. Sprzeciwiają się wycinkom w Bieszczadach i na Pogórzu Przemyskim. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała
We wtorek, 29 września, ekolodzy z kilkunastu organizacji protestowali przeciw trwającym wycinkom w Bieszczadach, a także na Pogórzu Przemyskim. Protest odbył się w 16 miastach wojewódzkich, czyli wszędzie tam, gdzie znajdują się Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych.

Protest ekologów w Katowicach. “Nie oddamy Bieszczad piłom”

Ekolodzy w kilkunastu organizacji zorganizowali we wtorek, 29 września, protest w 16 miastach wojewódzkich, czyli wszędzie tam, gdzie znajdują się Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych. Sprzeciwiają się trwającym wycinkom w Bieszczadach, a także na Pogórzu Przemyskim.

Protest ekologów w Katowicach

O godzinie 14. kilkunastoosobowa grupa stawiła się także przed katowicką dyrekcją przy ul. Świętego Huberta 43.
Mimo apeli na Facebooku, na proteście nie stawiły się tłumy, choć na stronie wydarzenia udział w katowickiej akcji zapowiedziało około 100 osób, skończyło się na zapowiedziach.

Organizatorzy odczytali apel w sprawie trwających wycinek, wręczyli dyrekcji petycję, domagając się zaprzestania niszczenia lasów naturalnych Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego.

- Starania o lepszą ochronę karpackich lasów trwają od kilkudziesięciu lat. Już w okresie międzywojennym wskazywano na wyjątkowość przyrody Pogórza Przemyskiego a od lat 80tych przyrodnicy i aktywiści zabiegają o utworzenie tam Turnickiego Parku Narodowego. Również od kilkudziesięciu lat, trwają starania o ochronę najcenniejszych lasów w Bieszczadach. Niestety starania te napotykają na opór ze strony Lasów Państwowych (LP), którym nie na rękę jest tworzenie obszarów chronionych – zarzucają władzom lasów państwowych ekolodzy, skupieni w kilku organizacjach m.in. Inicjatywie Dzikie Karpaty, Obóz dla Puszczy, Zielona Fala, Niech Żyją czy Federacja Anarchistyczna Śląsk.

Chcą chronić Puszczę Karpacką i Bieszczady

Domagają się wprowadzenia moratorium na cięcia w proponowanych rezerwatach na terenie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego oraz otuliny Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a także zainicjowania wielostronnego dialogu mającego na celu wypracowanie kompromisowego modelu zarządzania lasami Puszczy Karpackiej łączącego w sobie potrzeby gospodarcze z wymogami ochrony przyrody.

Mieszcząca się w południowo-wschodniej Polsce Puszcza Karpacka to jeden z najcenniejszych pod względem przyrodniczym obszarów naszego kraju. Rosnące tam górskie lasy w dużym stopniu oparły się ingerencji człowieka i zachowały wiele cech lasu naturalnego.

Akcja: nie oddamy Bieszczad piłom

- Tymczasem na większości jej terenu, również w wielu najcenniejszych fragmentach prowadzona jest regularna gospodarka leśna. Niemal każdego dnia, wycinane są tam stukilkudziesięcioletnie drzewa, po które następnie przyjeżdżają ciężkie maszyny pozostawiając po sobie w lesie głębokie koleiny. Niszczenie siedlisk chronionych gatunków, zmiana stosunków wodnych narażająca kraj naprzemiennie na susze i powodzie, naruszanie wrażliwej górskiej gleby czy wreszcie pozbawianie nas doskonałego magazynu węgla, tak ważnego w dobie zmian klimatycznych - to tylko niektóre z bezpośrednich skutków prowadzenia wycinek w tych wyjątkowych miejscach – czytamy na stronie organizatorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto