Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nestorzy śląskiej architektury na wystawie w SARP. Pierwszy na tapecie Henryk Buszko

Justyna Przybytek
Nestorzy śląskiej architektury
Nestorzy śląskiej architektury
Powstaną monografie o nestorach śląskiej architektury po 1945 r. Najpierw: Henryk Buszko. Materiały znajdziecie w galerii SARP

W Galerii Architektury SARP (ulica Dyrekcyjna, Katowice) można już oglądać "Gwiazdy i kukurydze", wystawę architekta Henryka Buszki. Wystawę, które powstała po benefisie projektanta w Bibliotece Śląskiej, a która poprzedza wydanie monografii o nim. Będzie ją można oglądać tylko do końca marca, potem powędruje m.in. do Zakopanego i do Pragi.

Ekspozycja ukazuje najważniejsze prace wybitnego architekta, współtwórcy - wraz z Aleksandrem Frantą - osiedli Tysiąclecia i Roździeńskiego w Katowicach oraz sanatorium w Ustroniu Zawodziu (tzw. piramidy).

Wystawa jest częścią projektu Twórcy Śląskiej Architektury, który ma za zadanie udokumentowanie, zarchiwizowanie, opracowanie i promocję dziedzictwa architektury tworzonej w województwie śląskim po 1945 roku przez wybitnych twórców, dziś określanych mianem Architektów-Nestorów. Projekt realizuje Biblioteka Śląska.

- Pomysł wziął się z życia. Całkowicie prywatnie robiłam wystawę i benefis mojemu ojcu, też architektowi, i wtedy uświadomiłam sobie, jak istotne jest zachowanie wiedzy, którą architekci dysponują, bo jeśli my tego nie zrobimy, to ona zniknie razem z nimi - wyjaśnia Iga Herok z BŚ.

W ramach cyklu poznamy sylwetki Aleksandra Franty, Jerzego Gottfrieda, Juranda Jareckiego, Mariana Skałko-wskiego, Ludmiły Horwath-Gomułowej, Andrzeja i Marii Czyżewskich, Janusza i Bożeny Włodarczyków, Jerzego Witeczka, Tadeusza Pfuetznera, Stanisława Niemczyka.

Pomysł jest taki, aby każdemu architektowi zorganizować benefis, wystawę oraz wydać o nim książkę. Tę o Buszce napisała Irma Kozina, historyczka sztuki z Uniwersytetu Śląskiego.

- Chcemy, aby była podzielona na dwie części: działalność zawodowa oraz część biograficzna, bo mówimy o ludziach, którzy żyli w innych warunkach, innych wartościach, mają inne doświadczenia i to chcemy wychwycić - wyjaśnia Herok. Książki będą miały charakter tekstów naukowych.

- Dzięki temu, poprzez komplet monografii, stworzy nam się historia architektury na Śląsku po 1945 roku - dodaje inicjatorka projektu. Zarówno wystawy, jak i monografie będą bogate w projekty, dokumenty oraz fotografie. - Te dokumenty cały czas zbieramy i będziemy je gromadzić w bibliotece, bo inaczej przepadną. Na zdjęciach uchwycimy i zapiszemy wszystko to, co dziś istnieje, a jutro już tego może nie być - zapowiada.
Docelowo wystawy o nestorach śląskiej architektury mają najpierw być pokazywane w Katowicach, potem podróżować po Polsce i za granicę. W drugiej odsłonie cyklu, prawdopodobnie w październiku, poznamy bliżej Aleksandra Frantę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto