Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narciarskie połączenie Brennej ze Szczyrkiem... zatrzymał korytarz migracyjny dla niedźwiedzi

A. Drobik
Mirek Stecyk [parafotka.republika.pl]
Na szczycie Kotarza zostanie pozostawiony korytarz migracyjny dla niedźwiedzi o szerokości 600 metrów. To uniemożliwi połączenie Brennej ze Szczyrkiem. Inwestorzy jednak nie składają broni...

Chcemy stworzyć jeden z najlepszych kompleksów do całorocznej rekreacji w Polsce –mówi Bogusław Holeksa, szef zespołu projektowego Krajowego Centrum Aktywnego Wypoczynku Kotarz Arena.

Według planów inwestorów, w Brennej w najbliższych latach powstanie duży ośrodek rekreacyjny, który – jako część Beskidzkiego Centrum Narciarstwa – został wpisany do Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W dokumencie nazywanym powszechnie „Planem Morawieckiego” Rada Ministrów założyła, że realizacja Beskidzkiego Centrum Narciarstwa rozpocznie się w 2017 roku, a zakończy za trzy lata.

Jednym z najważniejszych elementów BCN jest właśnie Krajowe Centrum Aktywnego Wypoczynku w Brennej. Obecnie w Brennej trwa jeszcze ustalanie dokumentu studium, a później inwestorzy będą musieli jeszcze poczekać na miejscowy plan zagospodarowania.

Pierwsza informacja o tej dużej inwestycji w Brennej pojawiła się w maju ubiegłego roku. Wtedy inwestycja zakładała jeszcze narciarskie połączenie Brennej ze Szczyrkiem.

– Na szczycie Kotarza zostanie pozostawiony korytarz migracyjny dla niedźwiedzi o szerokości 600 metrów. To uniemożliwi połączenie Brennej ze Szczyrkiem. Można powiedzieć, że ekolodzy podzielili dwie beskidzkie miejscowości – mówi Zygmunt Greń, prezes spółki Kotarz Arena, która ma zrealizować Krajowe Centrum Aktywnego Wypoczynku.

Mimo to inwestorzy nie składają broni, a jeśli Kotarz Arena powstanie, narty na stałe wrócą do tej beskidzkiej miejscowości.

Inwestorzy Kotarz Areny chcą stworzyć w Brennej ośrodek całorocznej rekreacji.

Na Polanie Kotarz powstaną 
nowoczesne wyciągi, 10 km tras narciarskich, trasy do narciarstwa biegowego i kolarstwa górskiego. Oprócz tego na Polanie Kotarz stanie schronisko górskie, a w Brennej hotel i aquapark. 
Cały teren inwestycji to ponad 100 hektarów.

Inwestorzy zakładają wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, rozmawiają też z władzami samorządowymi o stworzeniu sieci parkingów i uruchomieniu elektrobusów.

Proponują wprowadzenie technologii solarnych, pomp ciepła i fotowoltaniki. Wszystko po to, żeby wprowadzić w Brennej samowystarczalność energetyczną, nie tylko w ramach powstającego kompleksu. Powstał już 
klaster energetyczny, powołano koordynatora tego klastra. Kilkanaście firm z Brennej i Urząd Gminy zgodziło się wspólnie pracować nad samowystarczalnością energetyczną.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto