MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najszybsza na świecie, najlepsi w Europie!

r. mus.
ME w pływaniu Otylia Jędrzejczak (AZS AWF Warszawa) urodziła się 13 grudnia 1983 r. w Rudzie Śląskiej. Ma 184,5 cm wzrostu, waży 67 kg. Przygodę z pływaniem rozpoczęła w Pałacu Katowice, a jej pierwszym trenerem był ...

ME w pływaniu

Otylia Jędrzejczak (AZS AWF Warszawa) urodziła się 13 grudnia 1983 r. w Rudzie Śląskiej. Ma 184,5 cm wzrostu, waży 67 kg. Przygodę z pływaniem rozpoczęła w Pałacu Katowice, a jej pierwszym trenerem był Marian Syposz. W 1999 roku z mistrzostw Europy juniorów wróciła z dwoma złotymi medalami. W nagrodę pojechała na ME seniorów do Stambułu, skąd wróciła z brązowym medalem na 200 m delfinem. Rok później na ME w Helsinkach zdobyła złoty medal na 200 m stylem motylkowym oraz srebro na dystansie o połowę krótszym. Na igrzyskach olimpijskich w Sydney na swoim koronnym dystansie (200 m motylkiem) była piąta, jednak w półfinale - wynikiem 2.07,81 pobiła rekord Europy. Przed rokiem zdobyła srebrny medal mistrzostw świata w Fukuoce na dystansie 200 m stylem motylkowym. Ă

Otylia Jędrzejczak pobiła rekord świata na dystansie 200 metrów stylem motylkowym wynikiem 2.05,78, zwyciężając w finale mistrzostw Europy na długim basenie w Berlinie!
18-letnia zawodniczka, która pochodzi ze Śląska, jest pierwszą Polką w historii, która ustanowiła rekord świata, wśród panów sztuki takiej dokonali jedynie Marek Petrusewicz i Artur Wojdat. Poprawiła o 0,03 s dotychczasowy najlepszy wynik, ustanowiony przez Australijkę Susan O' Neill 17 maja 2000 roku w Sydney - 2.05,81.

- Kiedy przyjechałam na mistrzostwa, wiedziałam, że jestem w najwyższej formie, ale nigdy nawet nie śniłam, że osiągnę taki niewiarygodny wynik - powiedziała po triumfie nasza reprezentantka.

Wczorajszy finał Polka rozpoczęła bardzo dobrze, ale po pierwszym nawrocie straciła pierwszą pozycję, gdy wyprzedziła ją Węgierka Eva Risztov. Jednak mniej więcej od 80 metra ponownie wysunęła się na prowadzenie i utrzymała je do końca.
Wcześniej Jędrzejczak była druga na dystansie o połowę krótszym, gdzie wynikiem 57,97 poprawiła o 0,6 s własny rekord kraju.

Atmosfera triumfu udzieliła się także Bartoszowi Kizierowskiemu, który był najszybszy na najbardziej prestiżowym dystansie 50 m stylem dowolnym. W finale Polak pokonał słynnych konkurentów: Rosjanina Aleksandra Popowa, Szweda Stefana Nystranda i Holendra Pietera van den Hoogenbanda. Zresztą cała obsada podium była niespodzianką: srebrny medal zdobył Włoch Lorenzo Vismar, a brąz Ukrainiec Aleksander Wołyniec.

- Marzyłem o czwartym miejscu... - Kizierowski długo nie mógł uwierzyć w swój wyczyn.
Na zakończenie zmagań szóste miejsce w finale sprintu kobiet zajęła 16-letnia zawodniczka Śląska Wrocław, Agata Korc. Przepłynęła 50 m st. dow. w czasie 25,54, po raz drugi poprawiając w Berlinie własny rekord Polski (25,72). Triumfowała Szwedka Therese Alshammar, której czas 24,84 jest najlepszym rezultatem na świecie w tym sezonie. Ă

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Milik już po operacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto