MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nagradzanie jakości

ADAM WOŹNIAK
Zakończyła się V edycja Śląskiej Nagrody Jakości. Laureatami ogłoszono Centralę Zaopatrzenia Hutnictwa SA w Katowicach oraz Urząd Miasta w Rybniku. Wyróżnienia przyznano Petrochemii - Blachowni SA oraz Zespołowi Szkół ...

Zakończyła się V edycja Śląskiej Nagrody Jakości. Laureatami ogłoszono Centralę Zaopatrzenia Hutnictwa SA w Katowicach oraz Urząd Miasta w Rybniku. Wyróżnienia przyznano Petrochemii - Blachowni SA oraz Zespołowi Szkół Technicznych w Mikołowie. Natomiast dyplom uczestnictwa za dotarcie do finału konkursu otrzyma PSE SA Elektrownia Łaziska. Wręczenie nagród odbędzie się na uroczystości w dniu 8 maja.

W V edycji konkursu wystartowały firmy z województwa śląskiego i opolskiego, które działają na rynku od co najmniej 3 lat. O nagrodę starały się także jednostki administracji rządowej i samorządowej. To prawdopodobnie ostatnia edycja Nagrody przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, gdzie jakość świadczy o umiejętności znalezienia sobie miejsca w gospodarce. W państwach o wysokim poziomie rozwoju jakość jest głównym parametrem konkurencji. Uznanie znaczenia zarządzania poprzez jakość i wprowadzenia tej koncepcji do polskiej gospodarki jest jednym z najważniejszych sposobów wyprowadzenia kraju z recesji gospodarczej. Najnowsze badania potwierdzają bowiem, że struktura osiągania sukcesu zależy tylko w 10 proc. od wyposażenia, w 40 proc. od technologii i aż w 50 proc. od zarządzania.

Co jest celem Śląskiej Nagrody Jakości? Przede wszystkim promocja nowoczesnej filozofii zarządzania przez jakość (TQM - Total Quality Management). Chodzi także o wprowadzenie do firm koncepcji ciągłego doskonalenia zarządzania, nowoczesnych systemów jakościowych i popularyzację wśród załóg takiego sposobu myślenia, który uznawałby jakość za jeden z najważniejszych celów.
Uczestnicy dotychczasowych konkursów podkreślali korzyści płynące z udziału w nim. Jeden z ubiegłorocznych laureatów przyznał, że dzięki nagrodzie zwiększył sprzedaż na rynku krajowym o jedną trzecią, a eksport rozszerzył na 46 państw. Natomiast przygotowania do konkursu pozwoliły mu na dokonanie gruntownej samooceny przedsiębiorstwa oraz poprawienie metod i sposobów zarządzania firmą. Obecni laureaci będą mieli takie same szanse. Jest to szczególnie ważne wobec przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

- Za rok zderzymy się z unijnymi realiami. Jeśli się dobrze nie przygotujemy, firma przegra - twierdzi Marian Bąk, prezes Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa.

Obecność CZH w gronie laureatów świadczy o gruntownych zmianach, jakim poddane zostało przedsiębiorstwo. Na przełomie dekady było jeszcze bankrutem. Wdrożony program naprawczy pozwolił na zmiany organizacyjne, finansowe i majątkowe. Jeśli kilka lat temu firma liczyła ok. 600 pracowników, teraz zatrudnia zaledwie 60 i dodatkowo 190 w spółkach zależnych. W ubiegłym roku wypracowała 600 tys. zł zysku.

- Nagroda jest tym bardziej cenna, że pracujemy w najbardziej zagrożonym otoczeniu. Postawiliśmy jednak na jakość. Wymieniliśmy kadrę od dyrektora do kierownika działu. Mamy młodych ludzi, znających języki obce i potrafiących sprawnie działać w warunkach ostrej konkurencji na rynku - dodaje Bąk.

W konkursie o Śląską Nagrodę Jakości ustanawia się dwa rodzaje nagród: nagrodę zespołową i specjalne wyróżnienie. Przyznawane są przedsiębiorstwom, które osiągnęły najwyższą ocenę u ekspertów i członków Kapituły ŚNJ. Nagroda zespołowa i specjalne wyróżnienie przyznawane są firmom, które poprzez wdrożenie systemu zarządzania poprzez jakość osiągnęły "znaczącą poprawę satysfakcji klientów, pracowników oraz osób związanych z tymi przedsiębiorstwami w okresie ostatnich lat oraz uzyskały znaczącą poprawę jakości pracy, wyrobów i usług". Preferencje w selekcji zgłoszeń mają przedsiębiorstwa, które uzyskały certyfikaty Systemów Zapewnienia Jakości zgodne z normami ISO serii 9000 i ISO 14000.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto