Nad Bałtyk po zdrowie i zysk

Artykuł sponsorowany

Zdziwi się ten, kto wybierze się o tej porze roku na Wybrzeże przekonany, że zastanie tam puste uliczki nadmorskich miejscowości. Stereotyp „latem nad morze, zimą w góry” pryska na naszych oczach. Rośnie liczba zwolenników wypoczynku nad Bałtykiem nawet w pozornie nieatrakcyjnym okresie późnej jesieni czy wczesnej wiosny. Dzieje się tak z paru powodów.

Jednym z najważniejszych jest zmiana sposobu, w jaki Polacy wypoczywają. Z biernego zmienia się on na coraz bardziej aktywny i świadomy. Dlatego pora roku już tak bardzo się nie liczy. Ważne staje się to, że odrywamy się od rutyny codziennych obowiązków i aktywnie regenerujemy siły organizmu. Bieganie, pływanie, jazda na rowerze, nordic walking, długie spacery - w takim celu wielu gości wybiera się nad Bałtyk po sezonie.

Oczywiście warunki wypoczynku nie są obojętne – pod tym względem stajemy się coraz bardziej wymagający.

Szukamy więc miejsc, gdzie „czyste środowisko” nie jest reklamowym sloganem, lecz faktem. A właśnie Środkowe Wybrzeże to w Polsce obszar najczystszy, co po raz kolejny potwierdziły ogłoszone niedawno wyniki monitoringu jakości powietrza wykonanego na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jeśli spojrzeć na mapę czystości powietrza, okolice Koszalina i Słupska są obszarem praktycznie bez zanieczyszczeń.

Milionowe inwestycje
Innym istotnym czynnikiem przyciągającym turystów jest szeroko rozumiana atrakcyjność i marka miejscowości. Wiedzą o tym nadmorskie samorządy, które postawiły mocny akcent na poprawę infrastruktury. Tam gdzie ich budżety nie są w stanie udźwignąć kosztów samodzielnie, gminy szukają sprzymierzeńców na zewnątrz. Jednym z najważniejszych jest Urząd Morski.

Dzięki współpracy z nim udało się w ostatnich latach wykonać wiele ważnych inwestycji służących rozwojowi turystyki. Na przykład w Sarbinowie odkopano zasypaną wydmowym piaskiem przedwojenną promenadę, która została przy okazji odnowiona i wydłużona (ma obecnie ponad 2 km długości). W paru miejscowościach – choćby w Chłopach – przy przystaniach rybackich powstały niewielkie mola widokowe.

Olbrzymie zmiany zachodzą w gminie Mielno. Za pieniądze z funduszy regionalnych, wspartych unijnymi, jezioro Jamno zostało opasane wałem przeciwpowodziowym, na którym powstała wygodna ścieżka rowerowa. Kanał łączący jezioro z morzem został wyposażony w tzw. wrota sztormowe, co ma umożliwić budowę nowej przystani żeglarskiej. Każde z tych zadań to dziesiątki milionów złotych.

W coraz większym stopniu na oblicze Środkowego Wybrzeża wpływają inwestycje prywatne. Powstają nowoczesne ośrodki SPA, hotele, pensjonaty. Klienci chętniej wybierają te, które w rozsądnej cenie proponują komfortowe pokoje, dostęp do basenów kąpielowych, zabiegi odnowy biologicznej i kosmetologiczne.

Tym samym kończy się podział nadmorskich miejscowości na całoroczne kurorty (Świnoujście, Kołobrzeg, Sopot) i letniska przyjmujące gości tylko w czasie wakacji. Emilia Buller, współwłaścicielka hoteliku Gościniec Zamkowy w Darłowie, mówi: - Jeszcze parę lat temu zrozumiałe było zamykanie ośrodków po sezonie. My postanowiliśmy zaryzykować i działać bez przerwy. Warto było. Z podsumowania zeszłego roku wyszło nam, że tyle samo zarobiliśmy w tak zwanym wysokim sezonie, co i przez pozostałe miesiące. Tendencja do przyjazdów po sezonie wyraźnie wzrasta.

W małych gminach pojawia się więc nowa grupa gości: wymagających i zamożnych, szukających czegoś więcej niż tylko rozgrzana letnia plaża. A to z kolei przynosi przychody, które skumulowane kreują nowe inwestycje.

Nowe trendy
Doskonałym przykładem tego procesu jest Mielno. Atrakcyjnie położone między morzem a jeziorem Jamno, od ponad stu lat było celem wakacyjnych przyjazdów – najpierw mieszkańców pruskich miast i Berlina, a po wojnie polskich gości z głębi kraju. Wydawało się, że po zmianach ustrojowych w Polsce Mielno nieco przygasło, przynajmniej w porównaniu z niektórymi miejscowościami Wybrzeża Gdańskiego. Jednak udało się przełamać impas.

Kluczowe były działania dużego inwestora - Firmus Group. Grupa spółek deweloperskich dostrzegła i doceniła potencjał Mielna. Ma ona już na koncie kilka zrealizowanych inwestycji apartamentowych, ale kluczową był składający się ze 114 lokali apartamentowiec Dune. Jego budowie towarzyszyły komentarze, że tak luksusowy obiekt nie pasuje do charakteru Mielna i że nie będzie chętnych do nabycia apartamentów. Czas pokazał, że obawy były kompletnie niesłuszne.

Jest to pierwsza część Dune Resort, czyli kompleksu, w którym ostatecznie znajdzie się ok. 350 apartamentów. Trwa budowa drugiej jego części. Ze 151 zaplanowanych w niej apartamentów dwie trzecie zostały już sprzedane, chociaż budynek jest jeszcze we wczesnej fazie stanu surowego. Budowa trzeciej części ruszy niebawem, a całość ma być ukończona w połowie przyszłego roku.
Cicha przystań dla rodziny
Firmus Group ma w swoje ofercie również apartamenty o mniej spektakularnym charakterze, ale równie atrakcyjne. Kończy właśnie budowę apartamentowca Rezydencja Park Rodzinna – kameralnego, otoczonego sosnowym parkiem, nawiązującego stylem do pobliskich czterech apartamentowców o wspólnej nazwie Rezydencja Park.
To co je wszystkie wyróżnia zewnętrznie, to zastosowane w elewacji nawiązania do dawnej architektury pomorskiej. Cezary Kulesza, kierownik działu marketingu i sprzedaży Firmus Group, mówi: - Rezydencja Park Rodzinna powstała, bo przekonaliśmy się, że jest liczna grupa klientów poszukujących intymności i spokoju. Dla nich apartament to dosłownie second home i miejsce odpoczynku całej rodziny.

Rezydencja Park Rodzinna takie wymagania spełnia doskonale. To niemal serce Mielna, a jednocześnie enklawa ciszy. Równie blisko stąd (ok. 150 m) na plażę, jak nad brzeg jeziora. Stare sosny pachną żywicą, latem dając miły cień. Wokół zielony trawnik. Całość obszernej posesji jest ogrodzona, co potęguje poczucie bezpieczeństwa i przytulności. Spokojnym można być również o samochody, bo czekają na nie stanowiska parkingowe w hali garażowej ulokowanej w przyziemiu budynku.

Budowa zostanie ukończona w maju tego roku. Część apartamentów jest nadal do nabycia. Wszystkie oddane zostaną do użytku w stanie wykończenia „pod klucz”, urządzone z użyciem wysokiej jakości glazury, armatury, podłóg i wbudowanego sprzętu AGD.

W trzy godziny nad Bałtykiem
O ile w Dune apartamenty kupują klienci z całej Polski i z zagranicy, te kameralne przyciągają bardziej uwagę osób mieszkających w promieniu 200 km od Mielna. Cezary Kulesza komentuje: - Nie trzeba wyczekiwać na urlop, żeby odetchnąć morskim powietrzem. Wystarczą trzy godziny jazdy samochodem i można znaleźć się w swoim „drugim domu”. Kiedy ma się własną bazę nad morzem, decyzję o wyjeździe można podjąć w dowolnym momencie. To prawdziwy luksus.

Dojazd do Mielna ułatwią z pewnością rozpoczynające się obecnie duże inwestycje modernizacyjne na trasie S6 Szczecin – Gdańsk. Uzyska ona taki sam standard, jak np. trasa S3 na odcinku Szczecin – Gorzów Wielkopolski, czyli będzie przypominała autostradę.

Wypocząć i zarobić
Wielu nabywców apartamentów traktuje je jak inwestycję. Bardzo korzystną - powiedzmy od razu. Przy obecnej dostępności kredytów i niskim ich oprocentowaniu przychody z wynajmu wyraźnie przewyższają koszty.

I to w dużym stopniu wyjaśnia, dlaczego apartamenty w Dune i Rezydencji Park Rodzinnej tak dobrze się sprzedają. Jak wynika z obserwacji pracowników Biura Sprzedaży Firmus Group, największym zainteresowaniem klientów cieszą się apartamenty z jedną lub dwiema sypialniami, o powierzchni 40-50 m kw. Prawdopodobnie dlatego, że takie są najchętniej wynajmowane przez gości, a więc wprowadzone do programu wynajmu dają nadzieję na stosunkowo wysokie przychody.

Marcin Kokot, właściciel firmy obsługującej wynajem apartamentów w Mielnie, komentuje: - Założenie opłacalności zakupu inwestycyjnego nie opiera się tutaj na obietnicy dewelopera, ale na twardych danych. Pierwsza część kompleksu Dune Resort, nazywana przez nas Dune A, działa od ponad dwóch lat. Duża część znajdujących się w niej apartamentów, podobnie jak niektóre apartamenty w Rezydencji Park, objęta jest systemem wynajmu.

Szczegółowe informacje:
Biuro Sprzedaży Firmus Group
www.mielno-park.pl
(94) 342 22 22

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto