Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Woli odsłonięto mural Jana Lityńskiego. ''Był człowiekiem prawym i niezłomnym, bez którego nie byłoby wolnej Polski''

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Krystian Dobuszyński
26 września na Woli odsłonięto mural tragicznie zmarłego byłego działacza opozycji antykomunistycznej Jana Lityńskiego. Utonął on 21 lutego w Narwi w okolicach Pułtuska, próbując ratować swojego psa, pod którym załamał się lód. Miał 75 lat. Szczegóły poniżej.

Na Woli na skrzyżowaniu al. Solidarności i Towarowej odsłonięto w niedzielę, 26 września, mural z wizerunkiem tragicznie zmarłego w lutym tego roku Jana Lityńskiego. Dzieło autorstwa Bruno Neuhamera powstało z inicjatywy burmistrza Woli oraz Wolskiego Centrum Kultury. Odsłonięcie nastąpiło podczas uroczystości ''Wolność kocham i rozumiem: Jan Lityński i Komitet Obrony Robotników''.

Na Woli odsłonięto mural Jana Lityńskiego. ''Był człowiekiem...

Jan Lityński koncentrował się na obronie innych. To jeden z tych ludzi, którym niekoniecznie trzeba stawiać pomniki na cokołach: uczcimy go w sposób bardziej zwyczajny, tym muralem oraz dyskusją o wolności - powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podczas niedzielnej uroczystości.

I dodał: Wydaje mi się, że przez ostatnie lata nie zrobiliśmy tyle, ile powinniśmy, żeby jasno pokazać, że mamy swoich bohaterów, że umiemy o nich mówić. Zbyt często próbuje nam się wmawiać nową wersję historii, zbyt często próbuje się stawiać pomniki ludzi, którzy na to nie zasługują. Próbuje się fałszować historię, zapominając o tych, bez których nie byłoby naszej wolności.

Jan Lityński był człowiekiem prawym, niezłomnym i przyzwoitym, bez którego nie byłoby wolnej Polski. Przez całe swoje życie walczył i stosował się do uniwersalnych i ponadczasowych wartości. Wola posiada wielką robotniczą historię i jest poniekąd symbolem transformacji w pigułce, dlatego zgodziliśmy się, że jest idealnym miejscem, aby upamiętnić tak wielkiego i zasłużonego dla narodu Polaka - podkreślił burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski.

Jan Lityński był uczestnikiem studenckich wystąpień w marcu 1968 r. w związku ze zdjęciem przez władze komunistyczne wystawianych w Teatrze Narodowym ''Dziadów'', za co został skazany na 2,5 roku więzienia. Był współzałożycielem ''Biuletynu Informacyjnego'', współredaktorem ''Robotnika'' i ''Krytyki''. W 1980 roku został doradcą władz ''Solidarności''. Od 1984 roku działał w podziemiu jako członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ ''S''. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. W latach 1989-2001 poseł na Sejm, w latach 2010-2015 był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego. Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto