Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na tropie Tomka - niezwykła wystawa w dawnej stolarni Muzeum Śląskiego. Jaka będzie?

Justyna Przybytek
Wystawa Na tropie Tomka powstanie w budynku dawnej stolarni
Wystawa Na tropie Tomka powstanie w budynku dawnej stolarni LOTA
20 maja w Muzeum Śląskim zostanie otwarta siódma wystawa stała. Będzie pierwszą ekspozycją dedykowaną przede wszystkim dzieciom i pierwszą inspirowaną literaturą. W budynku dawnej stolarni, w którym dobiegają końca prace remontowe, uruchomiona zostanie wystawa „Na tropie Tomka”, nawiązująca do przygód i podróży Tomka Wilmowskiego, bohatera powieści Alfreda Szklarskiego - pisarza przez wiele lat związanego z Katowicami, który właśnie tu napisał większość swoich powieści. Zwiedzanie ekspozycji i dla dzieci i dla dorosłych ma być niezapomnianą przygodą, w którą wyruszą m.in. z plecakiem, mapą i lupą w poszukiwaniu skarbów

Budynek stolarni, to drugi obok dawnej łaźni, remontowany obecnie pokopalniany budynek na terenie Muzeum Śląskiego. Remont zakończy się tu pod koniec kwietnia, ale zostanie otwarty i udostępniony zwiedzającym w Noc Muzeów.

- Na kanwie przygód bohatera, który zawładnął wyobraźnią kilku pokoleń Polaków, przygotowano wystawę stałą mającą trzy cele: wzmacnianie więzi międzypokoleniowych, uczenie szacunku dla odmienności oraz poznawanie innych kultur i zakątków świata - zapowiadają muzealnicy.

Ekspozycja będzie interaktywna, a spacer po wystawie ma stać się dla dzieci i ich opiekunów prawdziwą przygodą. Dlatego miejsce to naraz będzie mogło zwiedzać około 20 osób. Każdy zespół, czy rodzina zwiedzający tę wystawę wcieli się w podróżników - odkrywców.

- Otrzyma sakwę podróżniczą m.in. z mapą, notesem z ważnymi informacjami, kluczami oraz lupą. I z takim wyposażeniem będzie musiała przejść przez wystawę, w której odkryje pięć kultur z różnych stron świata, opowieści o tych kulturach, ale też miejsca które kryją pewną tajemnicę i w końcu będzie musiała wykonać główną misję - zdradził nieco szczegółów tej ekspozycji Adam Pisarek, odpowiedzialny za jej przygotowanie.

Przygoda będzie oczywiście urozmaicona dodatkowymi atrakcjami.

- Dzieci będą mogły sprawdzić się w grach, rozwiązywaniu zagadek, będzie trochę biegania, poszukiwań. Zależy nam, aby w tym miejscu uruchomić wszystkie zmysły. Jednocześnie staramy się ograniczyć nowe technologie, oczywiście trochę ekranów się tu pojawi, ale chcemy, żeby to miejsce było staromodne, mechaniczne, aby można było dotknąć, poczuć, pobawić się, zdobyć wiedzę nie tylko na ekranie komputera - tłumaczy Pisarek.

Jak dodaje na wystawie każdego eksponatu będzie można dotknąć.

- To miejsce będzie trochę eksperymentalne, bo decydujemy się udostępnić do dotykania wszystko. Jeśli ktoś wejdzie na wystawę, zobaczy tu coś, to nie może to być za szkłem. Staramy się zrobić miejsce, które ten dystans zniweluje, w ten sposób też chcemy pobudzić poznawczą ciekawość zwiedzających, dlatego zdecydowaliśmy się na kopie i repliki, aby zbudować przestrzeń doświadczenia, które będzie doświadczeniem bardzo ciekawym dla dzieci i rodziców, bo przełamuje ścianę galeryjną - tłumaczy.

W dawnej stolarni mają się także odbywać przedstawienia teatralne, zajęcia plastyczne i pokazy filmowe. Wielką atrakcją tej przestrzeni będą również odrestaurowane i wyeksponowane zabytkowe maszyny stolarskie, które stanowiły wyposażenie byłej kopalni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto