Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na trasach rowerowych w Rybniku zapanował tłok

Barbara Kubica
Miłośnicy dwóch kółek mają do dyspozycji kilkanaście wyznaczonych i oznaczonych ścieżek
Miłośnicy dwóch kółek mają do dyspozycji kilkanaście wyznaczonych i oznaczonych ścieżek fot. Agnieszka Materna.
Nasz region, jako jedno z niewielu miejsc w Polsce opleciony jest pajęczyną urokliwych tras rowerowych. Rowerem można dojechać w każdy zakątek, a szlaki przebiegają przez wszystkie najciekawsze miejsca regionu. Na dwóch kółkach dojedziemy na tereny klasztoru w Rudach, nad rybnicki zalew czy nad niezwykle pojezierze Palowickie. Można także wybrać trasę, która prowadzi po kolei po największych zabytkach, które znajdują się w centrum miasta.

Mimo że sezon wiosenny dopiero się rozpoczął wraz z pierwszymi ciepłymi dniami na lokalnych trasach rowerowych zapanował wielki tłok. - Najlepiej wypoczywam właśnie jeżdżąc na rowerze. Gdy tylko pogoda dopisuje, biorę dzieci, żonę i razem wyruszamy zwiedzać okolicę. W cieplejsze dni najczęściej kierujemy się w rejon zalewu rybnickiego. Tam, po dwugodzinnej jeździe, można odpocząć, zjeść - mówi Marek Zniszczoł, mieszkaniec Paruszowca.

Wytyczanie sieci tras rowerowych rozpoczęło się w regionie w połowie lat 90. Projekt ma na celu przede wszystkim promocję zdrowego trybu życia i turystyki rowerowej oraz pokazanie mieszkańcom miasta, jak piękne i urokliwe zakątki znajdują się w najbliższej okolicy ich domów. Wyznaczenie tras okazało się strzałem w dziesiątkę, bo przejażdżki rowerowe stały się jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu dla wielu mieszkańców regionu. - To najlepsza forma rekreacji, która pozwala mi utrzymać dobrą kondycję. Wolę dwa kółka od samochodu. Nie stoję w korkach i nie mam problemu ze znalezieniem wolnych miejsc parkingowych - śmieje się Zbigniew Baron, emeryt z Nowin.


Najciekawsze trasy

* Trasa zielona
Zaczyna się na Błoniach w dzielnicy Paruszowiec-Piaski w rejonie kościoła p.w. św. Jana Sarkandra. Dalej ścieżka prowadzi do Gotartowic (większość trasy przejeżdżamy przez las), dalej do Szczejkowic i Żor, gdzie podziwiać można fragmenty murów obronnych i zabytkowy cmentarz. Długość trasy: 14,5 km.

* Trasa czerwona, Szlak im. Oskara Michalika
Zaczyna się na Błoniach w dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Dalej przez las prowadzi do Przegędzy. Po drodze można podziwiać głaz Oskara Michalika który jest pomnikiem przyrody. W Przegędzy warto zobaczyć także kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz dom drewniany z XIX wieku. Długość trasy: 5,7 km.

* Trasa niebieska "Pętla"
Z Błoni wyruszamy do Kamienia. W lesie zobaczyć można na jednym z drzew małą kapliczkę wykonaną z małych, drewnianych patyczków. Z dzielnicy Kamień cykliści kierują się do Stodół, na teren ośrodka sportowego nad zalewem rybnickim. Dalej ścieżka prowadzi z powrotem na Błonie. Długość trasy: 37,2 km

* Trasa zielona numer 13
Z Błoni wyruszamy w kierunku dzielnicy Chwałowice. Po drodze mijamy zabytkowe osiedle robotnicze zbudowane dla potrzeb położonej nieopodal Huty "Silesia" oraz kopalnię Chwałowice. Ścieżka dalej wiedzie do Jankowic Rybnickich, gdzie podziwiać można między innymi "Studzienkę", czyli sanktuarium maryjne. Potem kierujemy się w stronę Jastrzębia. Długość trasy: 8 km.

* Trasa żółta numer 323 "pielgrzymkowa"

Trasa rozpoczyna się w Jankowicach w rejonie drewnianego kościółka p.w. Bożego Ciała, który pochodzi z około 1670 roku. Dalej ścieżka prowadzi do dzielnicy Popielów i później do sąsiedniego Pszowa. Długość trasy: 17,4 km.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto