Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Śląsku zaczyna się sezon zachorowań na grypę. Również świńską

Agata Pustułka
Już o ponad sto procent (z 400 do 900) wzrosła liczba zachorowań grypowych, zgłaszanych przez lekarzy z całego regionu do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

- Tak znaczny wzrost nastąpił z pierwszego na drugi tydzień września - wyjaśnia Beata Kempa, rzecznik prasowy Stacji. - Przyczyny tylu zachorowań to skutki brzydkiej pogody, wahań temperatury i nieogrzewanych mieszkań.

Rzeczywista liczba chorych sięga tysięcy, o czym świadczą pękające w szwach przychodnie. Większość przypadków to jednak wywołane przez bakterie przeziębienia.

Choroba rozwija się powoli, w przeciwieństwie do grypy, która atakuje znienacka, ale nic dziwnego, bo w tym wypadku do akcji wkraczają zdolne do mutacji wirusy. Powikłania grypy, m.in. pierwotne wirusowe zapalenie płuc, czy zapalenie mięśnia sercowego, bywają śmiertelne.

Podobnie jak w zeszłym roku możemy spodziewać się mocnego ataku świńskiej grypy (AH1N1), której wirusy praktycznie wyparły wirusy grypy sezonowej. Warto dodać, że w 2009 r. w województwie śląskim zmarły 24 osoby z potwierdzonym wirusem AH1N1. Większość chorowała przewlekle, ale zmarł też nigdy wcześniej nie chorujący 32-latek z Jaworzna. Teraz jego jego żona domaga się od dwóch przychodni i szpitala miejskiego 1,4 mln złotych odszkodowania oraz renty dla siebie i dla sześcioletniego synka, bo jej zdaniem mąż był niewłaściwie leczony. Pierwsza rozprawa odbędzie się na początku października.

Na szczęście wszystkie oferowane pacjentom w tym roku szczepionki, obok dwóch szczepów sezonowych, zawierają również szczep pandemiczny, który ma uchronić nas przed zachorowaniem na świńską grypę.

- To sytuacja dla pacjentów komfortowa - ocenia dr Paweł Grzesiowski, specjalista chorób zakaźnych. - Szczepienia przeciw grypie są zalecane wszystkim osobom, ale przede wszystkim osobom z grup ryzyka, czyli seniorom, dzieciom od 6. miesiąca do 18. roku życia, i tym pacjentom, którzy bez względu na wiek chorują przewlekle.
Epidemiolodzy przypominają, że wrzesień i październik to najlepszy czas, by zdecydować się na wizytę u lekarza. Teraz szczepionek nie brakuje ani w aptekach, ani w hurtowniach. Potem może być różnie.

- Już prowadzimy akcję szczepień i chętnych jest naprawdę sporo, także wśród osób starszych, szczególnie narażonych na groźne skutki grypy - słyszymy w częstochowskiej Przychodni Lekarskiej Południe.

Nowością w tym roku jest możliwość zaszczepienia się w sposób mniej bolesny, tj. nie domięśniowo, ale śródskórnie igłą 10-krotnie krótszą i cieńszą. Specjaliści liczą, że dzięki temu wzrośnie liczba zaszczepionych Polaków, bo teraz znajdujemy się na jednym z ostatnich miejsc w UE. W naszym regionie szczepi się zaledwie 3-4 proc. mieszkańców.

Zaszczep się przeciw grypie
W sezonie grypowym 2010/2011 jest dostępnych kilka rodzajów szczepionek. Ich cena waha się od 25 zł (vaxigrip) do 59 zł (przykładowa cena IDflu).
Obecnie wszystkie szczepionki są dostępne.
Vaxigrip junior od ukończenia 6. do 36. miesiąca życia.
Vaxigrip od ukończenia 6. miesiąca życia.
Fluarix dorośli i dzieci (od 6. m. życia do 3 lat, albo powyżej 36. m. życia).
IDflu do stosowania u osób w wieku od 18. do 59. roku życia.
IDflu do stosowania u osób w wieku 60 i więcej lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto