Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na pętli Słonecznej w Katowicach powstanie 100-metrowy budynek. Teraz to już jeden wielki plac budowy. Zobaczcie ZDJĘCIA

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Budowa wieżowca na pętli Słonecznej, maj 2021
Budowa wieżowca na pętli Słonecznej, maj 2021 Dorota Niećko
KATOWICE. Wieżowiec o wysokości ponad 100 m i 32 piętrach ma powstać na Pętli Słonecznej. A także kilka niższych budynków. Będą w nich hotel i mieszkania. Atal, właściciel działki i inwestor, zaczął już prace przygotowawcze na działce. Kiedy zacznie się budowa budynków A, B, D i F (mieszkania) i C (hotel)? Dlaczego nie ma wizualizacji? Za projekt odpowiada Błażej Hermanowicz z HRA Architekci. Na rogu Korfantego i Grabowej jest wielki wykop, zaplecze placu budowy, wycięto drzewa i krzaki, wjechał ciężki sprzęt.

Zabudowa pustej działki przy pętli Słonecznej, obok stacji benzynowej, to żadna nowość. Mówi się o tym od lat.
Były nawet wizualizacje: zobaczyliśmy już w roku 2007. Możecie je obejrzeć w naszej galerii, ale pamiętajcie, to nie jest aktualna wizja dla tego miejsca. To projekt - koncepcja biura architektonicznego Konior Studio. Już wtedy plan zakładał, że na pętli Słonecznej powinna stanąć dominanta - czyli bardzo wysoki, smukły budynek. Ale już wcześniej, w latach 70. był plan, by na działce przy pętli Słonecznej, na rogu Korfantego i Grabowej, powstał 26-piętrowy budynek - podobno dla Instytutu Matematycznego. Do realizacji nie doszło, bo plan "zjadł" kryzys lat 80. Ale wiadomo było, że prędzej czy później działka zostanie zagospodarowana. Ostatecznie kilka lat temu kupił ją Atal.

Plan Atala na działkę przy pętli Słonecznej: pięć budynków, w tym jeden może mieć między 100 a 150 metrów. W kwietniu 2021 teren (2 hektary) między stacją benzynową, Korfantego i Grabową na Koszutce został zagrodzony, wycięto drzewa i krzewy. W maju na placu budowy stoi już zaplecze budowy, wjechał ciężki sprzęt. Jest tablica informacyjna. Ale wciąż nie ma wizualizacji projektu. Ani daty rozpoczęcia budowy wieżowca (dominanty). Bo na razie to, co dzieje się na placu budowy, to prace przygotowawcze. Za koncepcję architektoniczną odpowiada Błażej Hermanowicz z pracowni HRA Architekci. To architekci, którzy specjalizując się w dużych deweloperskich projektach biurowych i mieszkaniowych.

Agnieszka Fabich-Laszkowska z Atala potwierdza: To dla nich bardzo ważna inwestycja o dużej skali i w sercu miasta. Deweloper chce dobrze przygotować wizualizacje, dlatego ich jeszcze nie pokazuje. A poza tym:

- Mamy taką zasadę, że nie pokazujemy projektów, które nie weszły jeszcze do sprzedaży - mówi.

Agnieszka Fabich-Laszkowska przyznaje, że Atal zdaje sobie sprawę, jak bardzo wszyscy czekają na wizualizacje wieżowca przy Korfantego.

Co powstanie przy pętli Słonecznej?

Jak informują urzędnicy UM Katowice: Przy Pętli Słonecznej powstanie pięć budynków mieszkalnych oraz obiekt hotelowy z funkcjami usługowymi na parterze. Wszystkie budynki będą miały garaże podziemne. Powierzchnia całkowita zespołu budynków to 129 291 mkw.

Wieżowiec przy Korfantego/Grabowej będzie miał ogromny wpływ na panoramę Katowic - zamknie oś widokową południe - północ od północy. Będzie doskonale widoczny już z rynku. A to dlatego, że działka przy pętli Słonecznej leży na wysokości 282 metrów nad poziomem morza, jest wyżej niż rynek czy rondo. Dla porównania: KTW stoją na wysokości 268 m n.p.m, a Altus - na wysokości 262 m n.p.m. To znaczy, że nawet jeśli będzie niższy od KTW II (133 m) lub Altusa (125 m) - będzie doskonale widoczny.
Wyżej w Katowicach stoi np. biurowiec przy Francuskiej (ten, w który jest wydział komunikacji) - 286 m n.p.m.

Będzie to zatem bardzo ważny budynek dla Katowic. W 2017 roku radni zajmowali się planem dla tej części miasta. Już wówczas określono, że potrzebne są tu rozwiązania architektoniczne wysokiej jakości.
- To zakończeniu głównej osi kompozycyjnej miasta, na kierunku północ-południe. Zabudowa tego obszaru winna akcentować specyfikę miejsca i dopełnić zagospodarowanie wysoką jakością rozwiązań architektonicznych - czytamy w dokumencie, który precyzuje też, jak wysokie budynki mogą tu stanąć.

W skrócie: istotne jest, aby była zagospodarowania zabudowana w sposób wyróżniający ją z otoczenia i zaakcentowana, np. poprzez dominantę przestrzenną. Takie zagospodarowanie i kształtowanie zabudowy jest zgodne z kierunkami polityki przestrzennej miasta.

Poza tym plan zakłada: zespół intensywnej zabudowy o wielkomiejskiej architekturze i standardzie, o minimalnej wysokości nie mniejszej niż 5 kondygnacji nadziemnych, maksymalnej do 15 kondygnacji nadziemnych, z dopuszczeniem możliwości realizacji dominanty przestrzennej w określonej lokalizacji oraz o wysokości nie mniejszej niż 100 m i nie większej niż 150 m. Ustalenie parametru wysokości dla zabudowy dominanty zostało poprzedzone analizą widoczności budynku w linii osi widoczności od strony południowej, poczynając od zjazdu z ronda przez skrzyżowanie al. Korfantego z ul. Misjonarzy Oblatów NMP do Pętli Słonecznej.

Zanim jednak zacznie się budowa dominanty przy Korfantego, Atal musi uporać się z gruntem. W tym miejscu było pole rezerwowe KWK Siemianowice (już nieistniejącej), gdzie była w przeszłości prowadzona eksploatacja węgla kamiennego w pokładach grupy 500 i 600 systemem z zawałem stropu i płytka eksploatacja węgla kamiennego do 100 m p.p.t. To może powodować zagrożenie wystąpienia deformacji na powierzchni.

Warto przypomnieć, że przeciw mocnej zabudowie pętli Słonecznej protestowali mieszkańcy okolicznych domów i RJP Wełnowiec - Józefowiec. Ich zarzuty oddalono.

[g]8283380[[/g]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto