Na jaki okres można wziąć kredyt hipoteczny?

Materiał informacyjny policzkredyt.pl

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem finansowym, które jest najczęściej zaciągane na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Wymaga ustalenia celu, kwoty oraz okresu kredytowania. To właśnie ten ostatni parametr może wpływać na całkowity koszt zobowiązania. Czym właściwie jest okres kredytowania? Od czego zależy? Sprawdź, na ile lat można wziąć kredyt hipoteczny w poniższym artykule.

Kredyt hipoteczny – od czego zależy okres kredytowania?

Okresem kredytowania nazywamy czas od chwili przyznania środków finansowych do spłaty całego zadłużenia. Jego długość musi być ustalona z góry, przy zawieraniu umowy. Czas ten może ulec zmianie podczas trwania umowy, po złożeniu odpowiedniej dyspozycji do banku.

Kredytu hipotecznego udziela się najczęściej na kilkadziesiąt lat. Maksymalny okres kredytowania jest zależny od wieku kredytobiorcy oraz jego sytuacji zawodowej. Każdy bank ma w tym zakresie własne ustalenia, gdy chodzi o kredyt hipoteczny. Na jaki okres zaciągnąć zobowiązanie?

Minimalny i maksymalny okres, na jaki można wziąć kredyt hipoteczny

Górna granica wynosi 35 lat, jednak zdaniem ekspertów z Komisji Nadzoru Finansowego najlepiej zmieścić się w widełkach do 25 lat. Taka rekomendacja jest spowodowana kosztem kredytu, który przy tak długim okresie może okazać się bardzo wysoki. Aby sprawdzić, ile będzie kosztować kredyt hipoteczny i porównać oferty z różnych banków, warto skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej.

Po wprowadzeniu informacji na temat dochodów, zobowiązań i innych potrzebnych danych narzędzie PoliczKredyt.pl oblicza szacowaną zdolność kredytową oraz wskazuje koszt kredytu na wybranych warunkach. Co ważne, istnieje również dolna granica tego czasu. Kredyt hipoteczny można wziąć najkrócej na okres 12 miesięcy. Warto pamiętać również o możliwości nadpłacania kredytu lub spłacenia go wcześniej w całości. Korzystną opcją często okazuje się skrócenie okresu kredytowania. Jak to działa?

Kiedy warto skrócić okres kredytowania przy kredycie hipotecznym?

Skrócenie okresu kredytowania jest możliwe po podpisaniu umowy. Zwykle korzystają z niego klienci, którzy specjalnie wybrali więcej rat, by zwiększyć szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego. Taka decyzja może też mieć związek ze wzrostem dochodów w gospodarstwie domowym. Aby skrócić okres kredytowania, trzeba złożyć do banku wniosek z uzasadnieniem.

Awans, podwyżka czy dodatkowe źródła dochodu sprawią, że bank przeliczy od nowa zdolność kredytową. Jest to korzystne szczególnie wtedy, kiedy spłacanie zobowiązania ma zająć jeszcze wiele lat, ale kredytobiorca może pozwolić sobie na zwiększenie miesięcznej raty. Warto wiedzieć, że okres kredytowania można również wydłużyć. Z tej opcji korzystają klienci, którzy przewidują kłopoty z regulowaniem należności.

Kredyt 150 tys. i kredyt 200 tys. - gdzie szukać ofert?

Znalezienie kredytu hipotecznego na dobrych warunkach wymaga sprawdzenia ofert wielu banków. Umawianie się z doradcami w placówkach czy nawet przeglądanie stron internetowych jest zajęciem czasochłonnym i trudnym. Dlatego właśnie warto korzystać z porównywarki kredytów hipotecznych PoliczKredyt.pl, która po wprowadzeniu wymaganych danych pokazuje zestawienie dostępnych ofert w kilka sekund.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto