Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na bastionie Pomnika Powstańców Śląskich znów są nazwy śląskich miejscowości ZDJĘCIA

Justyna Przybytek
Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach
Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach Mat. UM
Na bastionie pomnika Powstańców Śląskich znów są nazwy śląskich miejscowości. Napisy skradziono prawdopodobnie w trakcie budowy DTŚ w Katowicach

Kilka tygodni temu pisaliśmy na łamach tygodnika o Pomniku Rodzina z Koszutki, na którym w ramach Katowice Street Art Festival, pojawiła się nowa mozaika. W miniony poniedziałek pierwotny wygląd odzyskały też „Skrzydła”, czyli jeden z najważniejszych pomników w Katowicach, poświęcony powstańcom śląskim. Tu interwencja była znacznie mniejsza niż na placu Grunwaldzkim, ale zdaniem mieszkańców konieczna. Na ogromnym bastionie pomnika pojawiły się bowiem odtworzone, a skradzione przed laty, napisy, m.in. „Siemianowice”, „Bogucice”, „Mysłowice”, „Halemba”, „Góra Św. Anny”, „Paprocany”.

Oryginalne napisy na pomniku Powstańców Śląskich tworzyły metalowe litery. Do końca nie wiadomo, kiedy i w jakich okolicznościach zniknęły, ale prawdopodobnie zostały skradzione w czasie budowy Drogowej Trasy Średnicowej i przebudowy katowickiego ronda w latach 2004 - 2005. Jak przypominają urzędnicy jeszcze wcześniej zniknął stąd też inny napis: „Warszawa Powstańcom Śląskim”, który znajdował się na murze bocznym, od strony hotelu Katowice.

- Podjęliśmy decyzję o odtworzeniu skradzionych napisów na pomniku, prezentują one nazwy miejscowości powstańczych pól bitewnych - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Przyznaje, że do przywrócenia napisów przyczynili się sami mieszkańcy, którzy interweniowali w tej sprawie.

- Chcemy, by te napisy przypominały w dzisiejszych czasach o poświęceniu naszych przodków, którzy w walce o wolną ojczyznę przelewali krew - podkreśla prezydent Krupa. Katowicki urząd zlecił wykonanie projektu nowych liter oraz określenie miejsc ich rozmieszczenia zespołowi autorów pomnika Powstańców Śląskich - tj. rzeźbiarzowi prof. Gustawowi Zemle i architektowi prof. Wojciechowi Zabło-ckiemu. To właśnie ci dwaj panowie są autorami Skrzydeł, które odsłonięto 1 września 1967 roku. Dodajmy, że stalowa konstrukcja pomnika została odlana w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych, a wybudowano go w miejscu cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej, których mogiły ekshumowano i przeniesiono do parku Tadeusza Kościuszki.

- Przygotowanie form rzeźbiarskich i odlewów liter oraz ich montaż na ścianach bastionu pomnika powierzono rzeźbiarzowi Pawłowi Pietrusiń-skiemu - dodaje Barbara Lampart, naczelnik Wydziału Kształtowania Środowiska.

Koszt projektu, wykonania liter i ich montażu wyniósł łącznie 52 890 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto