Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Społeczne na Paderewie już otwarte. ZDJĘCIA

LOTA
Muzeum Społeczna na osiedlu Paderewskiego
Muzeum Społeczna na osiedlu Paderewskiego Katowice Miasto Ogrodów
W Katowicach otwarto nowe muzeum. Znajduje się na os. Paderewskiego w budynku Szkoły Podstawowej nr 12. Jego powstanie to dzieło warszawskiego artysty i kuratora Krzysztofa Żwirblisa. Twórca jest pierwszym gościem rezydencji artystycznych nowej odsłony Katowice Street Art Festivalu AiR.

Społeczne muzeum w budynku SP 12 na Paderewie, to efekt kilkunastodniowej pracy warszawskiego Krzysztofa Żwirblisa. Artysta i kurator przeprowadził szereg spotkań i rozmów z mieszkańcami osiedla

– Projekt zakłada, że każdy jest muzeum i może coś kreatywnego, własnego, prywatnego, pokazać w przestrzeni publicznej. Pokażemy m.in. film z wywiadami z mieszkańcami oraz wystawę złożoną z obiektów, które od nich pożyczamy – wyjaśniał przed inauguracją projektu Krzysztof Żwirblis. Muzeum zostało otwarte w minioną sobotę.

Znajdziemy tu pamiątki, które artysta otrzymał od mieszkańców osiedla, m.in. fotografie z archiwów rodzinnych (nawet sięgające roku 1800!) czy własne dzieła sztuki. Są wśród nich kolekcja figurek słoni przynoszących szczęście, egzemplarz wychodzącego w latach 90. pisma mieszkańców osiedla „Ignac”, modele samolotów składane przez dzieci w osiedlowej świetlicy czy dziecięce rysunki. Osobne miejsce w Muzeum Społecznym mają rowery i pamiątki gromadzone przez Wojciecha Mszycę.

Ruszyła budowa wodnego placu zabaw w Dolinie Trzech Stawów [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Powstanie muzeum to jedna z odsłon tegorocznej edycji Katowice Street Art AiR. Impreza jest kontynuacją festiwalu street artu, który od sześciu lat odbywa się w Katowicach, ale Miasto Ogrodów zmieniło jego formułę.

- Katowice Street Art AiR (artist-in-residence) będzie trwał przez cały rok. Siedmiu zaproszonych artystów podczas rezydencji będzie poznawało przestrzeń miasta oraz jego mieszkańców. Spędzając w Katowicach kilka tygodni, artyści będą mieli szansę wybrać miejsce, w którym zrealizują swój projekt i wniknąć w życie miasta, a przede wszystkim w jego lokalną społeczność. W wyniku wizji lokalnych i spotkań powstaną instalacje artystyczne o charakterze site-specific. Liczymy, że obecność artystów sprowokuje też samych mieszkańców do aktywności i wzięcia udziału w realizowanych w ich otoczeniu projektach – wyjaśnia Łukasz Kałębasiak, rzecznik prasowy Miasta Ogrodów. Kuratorem tych działań jest katowicka artystka wizualna Matylda Sałajewska.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto