Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Śląskie zamówiło koncepcję remontu swojej dawnej siedziby. To zabytkowy gmach przy rynku. Muzealnicy wyprowadzili się stąd w 2018

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Dawna siedziba Muzeum Śląskiego przy alei Korfantego w Katowicach
Dawna siedziba Muzeum Śląskiego przy alei Korfantego w Katowicach Dziennik Zachodni
Muzeum Śląskie zamówiło koncepcję remontu gmachu przy alei Korfantego, czyli swojej dawnej siedziby. Budynek wcześniej został wystawiony na sprzedaż, ale chętnych na zakup nie było. Czy plany remontowe oznaczają, że MŚ zatrzyma zabytkową nieruchomość?

Muzeum Śląskie wyprowadziło się z gmachu przy alei Korfantego w 2018 roku. Chętnych na zakup nieruchomości nie było

Dawna siedziba Muzeum Śląskiego znajduje się przy alei Korfantego, tuż przy katowickim rynku. Jeszcze po otwarciu nowej siedziby MŚ – w Strefie Kultury – przez kilka lat działały tu muzealne pracownie, fotoplastykon i odbywały się wystawy czasowe. W 2018 roku muzealnicy wyprowadzili się, a budynek wystawili na przetarg. Cenę wywoławczą ustalono na 14,1 mln zł, ale nie złożono żadnej oferty.

Jeszcze przed przetargiem spekulowano, że piękna, zabytkowa budowla mogłaby stać się siedzibą Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii, ale Metropolia nie była zainteresowana z uwagi na koszty jej adaptacji dla funkcji biurowych. Poważniej zakupem było zainteresowane miasto, ale samorząd oferował 10 mln zł, czyli mniej niż chcieli muzealnicy i Urząd Marszałkowski, więc z transakcji nic nie wyszło.

W efekcie dawny muzealny gmach – jeden z najładniejszych budynków w centrum Katowic - od trzech lat pozostaje opuszczony i w zasadzie nie spełnia żadnych ważniejszych funkcji.

Powstanie koncepcja remontu zabytkowej budowli

Na ile plany sprzedaży są wciąż aktualne? W Muzeum Śląskim trwa zmiana warty – mianowano nową dyrektorkę – więc trudno uzyskać wiążące stanowisko. Słyszymy jednak, że ostatecznych decyzji w tym zakresie nie podjęto. Tymczasem placówka zamówiła wykonanie dokumentacji przygotowawczej i koncepcyjnej dotyczącej remontu budynku przy alei Korfantego.

- Celem analiz jest skonfrontowanie potencjału budynku z jego ograniczeniami. Konieczne jest dokonanie kompleksowego przeglądu, w tym m.in. wszystkich instalacji, dostosowania budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz szczegółowe określenie zakresu kompleksowych prac remontowych, które muszą się odbywać pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – wyjaśniają przedstawiciele MŚ.

Jak dodają koncepcja ma również zawierać symulację koniecznych do przeprowadzenia zmian budowlanych, dzięki którym budynek będzie można przystosować do funkcji biurowych, konferencyjnych, magazynowych czy dla stworzenia tu archiwów.

Dodajmy, że chodzi o ponad 120-letnią kamienicę według projektu niemieckiego architekta Ignatza Grünfelda. Pierwotnie swoją siedzibę miał tu Grand Hotel, a po roku 1922 w kamienicy zorganizowano biura przedsiębiorstw przemysłowych. Przed oddaniem budynku do dyspozycji Muzeum znajdowały się tu Zakłady Drzewne Przemysłu Węglowego.

Siedzibą odradzającego się Muzeum Śląskiego gmach stał się dopiero w 1984 roku, ale jego adaptacja na cele muzealne trwała do 1992. I nigdy do końca się nie udała, tak jak i nie udało się zabytkowego budynku przystosować do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mimo to, jak wyliczyli muzealnicy, przy katowickim rynku zorganizowano 632 wystawy. Muzeum działało tu przez 33 lata aż do 2 kwietnia 2018 roku. Łącznie jest tu około 3129 m kw. powierzchni użytkowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto