Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Śląskie wydało oficjalne oświadczenie ws. budowy wieżowców w Strefie Kultury

Justyna Przybytek
Apelujemy o wstrzymanie inwestycji, jak również o głęboką analizę tej inwestycji pod kątem osi widokowych miasta, popartą konsultacjami społecznymi - to fragment oficjalnego oświadczenia Muzeum Śląskiego w Katowicach wobec planów inwestycyjnych w Strefie Kultury w Katowicach. Przypomnijmy: TDJ Estate planuje w północnej części strefy wybudować wieżowce mieszkalne. Przedstwiciele MŚ rozpoczęli zbiórkę podpisów pod petycją do prezydenta Katowic o niedopuszczenie do uruchomienia dużych inwestycji w bezpośrednim sąsiedztwie Strefy Kultury i Muzeum Śląskiego.

Wieżowce mieszkalne powstaną na obrzeżach Strefy Kultury w Katowicach, tuż za Muzeum Śląskim i ulicą Góreckiego. Budować będzie na swojej działce firma TDJ Estate. Projekt zleciła cenionej pracowni Medusa Group z Bytomia. W pierwszym etapie powstaną trzy 12-kondygnacyjne bloki z 300 mieszkaniami. Początek budowy deweloper zapowiada na połowę tego roku. Plany, o których inwestor poinformował kilka dni temu, budzą spore kontrowersje. Nie wiadomo bowiem, ile budynków ostatecznie w strefie powstanie, ani jak będzie wyglądało osiedle, bo przedstawiciele inwestora nie chcą pokazać wizualizacji, które jak twierdzą nie są "ostateczne".

W ostrych słowach plany te komentuje w wywiadzie dla Dziennika Zachodniego Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego. Dyrektor Muzeum Śląskiego o wieżowcach w Strefie Kultury WYWIAD

Dyrektor Muzeum Śląskiego, Alicja Knast, wydała oświadczenie ws. budowy osiedla mieszkaniowego, zobacz WIDEO:

Natomiast w środę po południu przedstawiciele Muzeum wydali w sprawie oficjalne oświadczenie. Dotyczy ono "planów Urzędu Miasta Katowice w zakresie zagospodarowania przestrzennego w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Śląskiego w Katowicach".

- Jesteśmy głęboko zaniepokojeni przyzwoleniem włodarzy miasta Katowice na uruchomienie dużych inwestycji w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Śląskiego i Strefy Kultury - podnoszą przedstawiciele placówki. I dodają: "W chwili obecnej trwają prace projektowe Firmy Medusa Group nad osiedlem mieszkaniowym, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Śląskiego, którego wysokość planowana jest na 12 i 18 kondygnacji. Dodać należy, że budynki będą usytuowane na wzniesieniu ok. 3 m w stosunku do terenu, co bezpośrednio zaburzy krajobraz postindustrialny oraz osie widokowe."

Ostrzegają: - Dopuszczenie do powstania w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Śląskiego budynków wysokich, górujących nad zabytkową tkanką byłej kopalni KWK Katowice, przy braku rozwiązań systemowych w postaci opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uwzględniającego historyczne dziedzictwo obszarów sąsiednich, będących przedmiotem ochrony konserwatorskiej, zmienią bezpowrotnie krajobraz tej części miasta.

I apelują...

I apelują "O wstrzymanie inwestycji, jak również o głęboką analizę tej inwestycji pod kątem osi widokowych miasta, popartą konsultacjami społecznymi". Treść całego oświadczenia znajdziecie Państwo na końcu tekstu.

Jednocześnie przedstawiciele MŚ rozpoczęli zbiórkę podpisów pod petycją (petycję dostępna jest TU) do prezydenta Katowic o niedopuszczenie do uruchomienia dużych inwestycji w bezpośrednim sąsiedztwie Strefy Kultury i Muzeum Śląskiego.

Przypomnijmy: pod koniec ubiegłego tygodnia firma TDJ Estate poinformowała, że ma już warunki zabudowy dla pierwszego etapu inwestycji w północnej części Strefy Kultury w Katowicach. Jej start zaplanowano w połowie tego roku, w tym samym terminie ma rozpocząć się sprzedaż mieszkań. Chodzi o budowę – w pierwszym etapie trzech 12-kondygnacyjnych bloków z 300 mieszkaniami. Wszystkie trzy bloki będą wyrastały ze wspólnego cokołu z lokalami usługowymi. Pod budynkami będzie dwukondygnacyjny parking. Osiedle projektuje bytomska pracownia Medusa Group. Cechą budynków będą „przeszklone elewacje o kubistycznej estetyce”, zaś samo osiedla ma być otwarte i z dużą ilością zieleni. Tereny, na których będzie budować TDJ Estate, znajdują się naprzeciw terenu Muzeum Śląskiego. To obecnie nieużytki. Spółka działkę kupiła za 20 mln zł w licytacji komorniczej we wrześniu 2015 r. Wcześniejszym właścicielem ziemi była firma Eurostar Real Estate.

Oświadczenie Muzeum Śląskiego

"Jesteśmy głęboko zaniepokojeni przyzwoleniem włodarzy miasta Katowice na uruchomienie dużych inwestycji w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Śląskiego i Strefy Kultury oraz brakiem rzeczowej i merytorycznej odpowiedzi na pismo wystosowane w tej sprawie 18 stycznia br. Muzeum Śląskie w Katowicach czuje się w obowiązku reagować na działania mogące osłabić narzędzia ochrony krajobrazu i zabierać głos w obronie jego integralności. Odpowiedź nadesłana w dniu 20 lutego 2018 jest wymijająca i zdawkowa, i zawiera jedynie deklarację o trosce miasta o tę sprawę. Nie negując faktu, iż dalsze inwestycje w okolicach Strefy Kultury są potrzebne i nieuniknione, zwracamy uwagę, że powinny być one planowane i przeprowadzane w sposób zrównoważony oraz w duchu poszanowania krajobrazu, który w tym miejscu ma szczególne znaczenie.
W piśmie z dnia 18 stycznia br. przesłanym do Prezydenta miasta Katowice, a także do wiadomości dr. inż. arch. Henryka Mercika – członka Zarządu Województwa Śląskiego oraz Łukasza Konarzewskiego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zwracaliśmy uwagę na konsekwencje decyzji podejmowanych bez dogłębnej i specjalistycznej analizy uwarunkowań oraz bez opracowania spójnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla całości obszaru, które mogą być w naszej ocenie dalece szkodliwe dla ogólnej integralności krajobrazu miasta i jego postindustrialnego charakteru, tak istotnego z punktu widzenia ochrony dziedzictwa historycznego i kulturowego Katowic.
Należy w tym miejscu przypomnieć, że jednym z czynników decydujących o wyborze projektu nowej siedziby Muzeum Śląskiego była możliwie minimalna ingerencja w krajobraz i, co za tym idzie, przyznanie pierwszej nagrody projektowi, który zakładał zagłębienie zasadniczej części obiektu poniżej poziomu gruntu. Pozwoliło to na wyeksponowanie zabytkowych budynków i zachowanie tak charakterystycznej dla tego miejsca postrzępionej linii horyzontu. Tym samym kompleks Muzeum Śląskiego stał się wyraźnym i bardzo rozpoznawalnym symbolem stolicy regionu, a na przestrzeni ostatnich lat niekwestionowaną wizytówką miasta opowiadającą jego historię.
W chwili obecnej trwają prace projektowe Firmy Medusa Group nad osiedlem mieszkaniowym, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Śląskiego, którego wysokość planowana jest na 12 i 18 kondygnacji. Dodać należy, że budynki będą usytuowane na wzniesieniu ok. 3 m w stosunku do terenu, co bezpośrednio zaburzy krajobraz postindustrialny oraz osie widokowe.
Dopuszczenie do powstania w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Śląskiego budynków wysokich, górujących nad zabytkową tkanką byłej kopalni KWK Katowice, przy braku rozwiązań systemowych w postaci opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uwzględniającego historyczne dziedzictwo obszarów sąsiednich, będących przedmiotem ochrony konserwatorskiej, zmienią bezpowrotnie krajobraz tej części miasta, niwecząc wysiłki projektantów i przekreślając efekt, jaki udało się uzyskać, budując nową siedzibę Muzeum. Niniejszym apelujemy o wstrzymanie inwestycji, jak również o głęboką analizę tej inwestycji pod kątem osi widokowych miasta, popartą konsultacjami społecznymi."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto