Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum ŚLąskie: 15 marca zostaną otwarte odmienione galerie sztuki polskiej i nieprofesjonalnej

Justyna Przybytek
Muzuem Śląskie
Muzuem Śląskie
W Muzeum Śląskim, po kilkutygodniowej przerwie, znów będzie można oglądać w całości dwie galerie sztuki polskiej. Obie mają być dostępne od 15 marca. Tego samego dnia zostanie ponownie otwarta, wyłączona od 8 marca, Galeria plastyki nieprofesjonalnej. Wszystkie zostały zamknięte na czas rearanżacji przestrzeni ekspozycji.

- Aby zwiększyć komfort oglądania dzieł w Galeriach sztuki polskiej poprawiono m.in. system informacji wizualnej, zmieniono miejsca zawieszenia niektórych obrazów w obrębie każdej sekwencji tematycznej, co pozwoli jeszcze lepiej oświetlić eksponaty i zobaczyć je z dogodnej perspektywy z każdego miejsca galerii. Wybrane obrazy Leona Wyczółkowskiego, Piotra Michałowskiego czy Józefa Chełmońskiego będą eksponowane wymiennie, w cyklu półrocznym, dzięki czemu wystawy będą bardziej różnorodne – wyjaśniają muzealnicy.

Jak dodają Galeria sztuki polskiej po 1945 roku zostanie wzbogacona o nieeksponowane dotychczas w muzeum dzieła Tadeusza Kantora, a w części prezentującej street art o prace grupy Montsfur z Częstochowy, której dzieła znajdują się zarówno w prestiżowych galeriach, jak i w ulicznych zakamarkach oraz opuszczonych fabrykach. - Pasjonatów sztuki wideo na pewno zainteresują spotkania z artystami i krytykami sztuki w inaugurującej swą działalność w kwietniu „Akademii wideoartu”. Inspiracją do spotkań będą zaprezentowane po raz pierwszy w Muzeum Śląskim produkcje autorstwa Natalii LL, Józefa Robakowskiego, Zbigniewa Libery i innych, znanych twórców – dopowiadają.

Gratką będzie prezentowane od 15 marca do 17 lipca w Galerii sztuki polskiej 1800-1945 dzieła Józefa Brandta, artysty, który miał niezwykłą pamięć wzrokową oraz wyobraźnię filmowca. - Unikalną cechą jego twórczości jest sposób patrzenia na zdarzenia jak na dynamiczne, kolorowe widowiska, co można zaobserwować na jednym z najbardziej znanych obrazów artysty Niebezpieczna przeprawa. Drugim prezentowanym dziełem jest pochodzący z prywatnej kolekcji portret konny Zbigniewa Horodyńskiego. Obraz powstał na zamówienie, w szczytowym okresie twórczości Brandta, który – jak mówiono – „wkładał więcej pasji w konia niż w człowieka” - dodają przedstawiciele Muzeum Śląskiego.

Galerie sztuki polskiej Muzeum Śląskiego, w których wprowadzane są modyfikacje, są wyłączane ze zwiedzania częściowo. Całkowicie natomiast od 8 marca zamknięta jest galeria plastyki nieprofesjonalnej. W trakcie tych prac cena biletu do MŚ została obniżona o 50 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto