Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Multisensoryczna wystawa Van Gogha w Galerii Szyb Wilson w Katowicach. Niezwykła forma prezentacji obrazów i listów mistrza

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Prezentacji najważniejszych dzieł Van Gogha towarzyszy piękna oprawa dźwiękowa.
Prezentacji najważniejszych dzieł Van Gogha towarzyszy piękna oprawa dźwiękowa. Marcin Śliwa
Multisensoryczna wystawa Van Gogha wzbudziła zachwyt na całym świecie, od Los Angeles i Nowy Jork po Dubaj, Berlin i Paryż. Teraz zawitała również do Katowic. Od poniedziałku 5 września największe dzieła malarza można oglądać na ekranach o powierzchni ponad 2000 m2 słuchając przy tym listów Vincenta czytanych przez Roberta Gulaczyka w akompaniamencie utworów autorstwa Chopina i Beethovena. Angażująca zmysły całość sprawia, że można poczuć się jak we śnie i wniknąć do świata stworzonego ręką artysty. To wszystko, do 29 listopada, dostępne jest w Galerii Szyb Wilson w Katowicach.

- Wystawa jest światowa, odwiedziła najważniejsze miejsca takie jak Nowy Jork, Los Angeles, Toronto, Berlin, Paryż, Dubaj, Tokio i Sydney, a teraz jest w Katowicach. W Polsce jest już prawie rok, bo wcześniej była także w Warszawie i we Wrocławiu. Widzimy, że odbiór polskich widzów jest bardzo pozytywny. Wchodząc tu możemy się poczuć jak we śnie - przekonuje Ewa Król, organizatorka wystawy.

Multisensoryczna wystawa Van Gogha w Katowicach

W Galerii Szyb Wilson w Katowicach można oglądać dwie wystawy połączone w jedną: pierwsza to wystawa multimedialna, na której można poznać twórczość Vincenta Van Gogha począwszy od rysunków i wczesnych prac, aż po twórczość dojrzałą. Wizualnej stronie towarzyszy warstwa dźwiękowa - na nagraniu Robert Gulaczyk czyta listy malarza, które pisał do swojego brata Theo. Całość uzupełnia muzyka z epoki Van Gogha. W większości są to utwory skomponowane przez Beethovena i Chopina.

- Jest to tak skomponowane, że mamy obrazy, które są połączone z treścią listów. Mamy pełną opowieść - ręką Vincenta, która malowała obrazy i pisała listy. To fantastyczny wgląd w jego życie podany w bardzo przystępnej formie, która nie znudzi młodych ludzi - wyjaśnia Daria Solar, kuratorka multisensorycznej wystawy Van Gogh.

Z listów można dowiedzieć się wiele ciekawych i mniej znanych szczegółów z życia wybitnego artysty.

- Wiódł bardzo niezwykłe życie. Był człowiekiem z klasy średniej, z wyższym wykształceniem, znał pięć języków, który zderzył się ze światem ludzi bardzo biednych i rolników. Był zszokowany tym, jak te dwa światy się od siebie różnią różnią i bardzo starał się pomóc tym ludziom. Oddał wszystkie swoje przyzwoite stroje i przez dwa lata mieszkał w lepiance - mówi Daria Solar. - Po tym okresie podupadł na zdrowiu, ale widać po tym, jakim był dobrym człowiekiem - dodaje.

Dzieła Van Gogha zostały przeskalowane na wielki format, dzięki czemu mogą być prezentowane na ekranach o powierzchni ponad 2000 m2. Obraz wyświetlany jest przez 38 rzutników.

- To projektory o wysokiej wydajności mogące pracować cały czas. To ważne, bo wystawa otwarta jest codziennie, od godziny 10.00 do 20.00, przez trzy miesiące. Prace techniczne związane z przygotowaniem wystawy trwały ponad 2 lata. To efekt współpracy różnych specjalistów: informatyków, programistów i wielu innych osób - wyjaśnia Ewa Król.

Multimedialna forma prezentacji dzieł Van Gogha sprawia, że wystawa może być atrakcyjną formą spędzenia czasu także dla dzieci.

- Myślę, że dzieci, które chodzą już do szkoły, nie będą się tu nudzić. Kolory, obrazy, muzyka i światło cały czas się zmieniają i ruszają. To fajna forma zachęcenia młodych ludzi do kontaktu ze sztuką - przekonuje kuratorka wystawy.

Poza wystawą multisensoryczną w Galerii Szyb Wilson można obejrzeć także obrazy grupy artystek, które malowały obrazy do filmu "Twój Vincent".

- Wystawa składa się z kopii obrazów Vincenta Van Gogha i różnych stylizowanych obrazów pokazujących "kreskę vincentowską". Można tu zobaczyć prawdziwy olej, prawdziwy impast, można nawet powąchać, bo niektóre jeszcze pachną farbą - mówi z uśmiechem Daria Solar. - Te obrazy trzeba malować szybko, wziąć farbę, położyć ją na raz i w zasadzie nie można nic poprawić - dodaje.

Wystawa Van Gogha w Katowicach - bilety

Wystawa jest otwarta codziennie od godziny 10.00 do 20.00. Obowiązują dwa cenniki - pierwszy od poniedziałku do piątku, a drugi w soboty, niedziele i święta.

Poniedziałek - piątek

  • normalny - 55 zł
  • ulgowy (studenci <26 lat oraz seniorzy 65+) - 45 zł
  • szkolny (dzieci i młodzież szkolna 6-19 lat) - 35 zł
  • osoby niepełnosprawne - 35 zł
  • bilet rodzinny (2 dorosłych i 2 dzieci) - 135 zł

Sobota, niedziela i święta

  • normalny - 65 zł
  • ulgowy (studenci <26 lat oraz seniorzy 65+) - 55 zł
  • szkolny (dzieci i młodzież szkolna 6-19 lat) - 45 zł
  • osoby niepełnosprawne - 45 zł
  • bilet rodzinny (2 dorosłych i 2 dzieci) - 165 zł

Wstęp bezpłatny mają dzieci do 6. roku życia, które towarzyszą w zwiedzaniu osobom dorosłym. W sprzedaży są także bilety grupowe dla minimum 10. osób oraz bilety na prezent w formie vouchera. Szczegółowe informacje na temat cen i rezerwacji biletów dostępne są mailowo pod adresem [email protected] lub telefonicznie pod numerem 512 499 511.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto