Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mosty Bolka i Lolka nad Białą. A co z Baltazarem Gąbką i resztą?

Łukasz Klimaniec
ARC Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej
W Bielsku-Białej pojawił się wniosek o nazwanie mostów imionami bohaterów słynnej kreskówki - Bolka i Lolka. Miasto jednak nie wykorzystuje potencjału bajkowych postaci Studia Filmów Rysunkowych, jak np. Łódź

Z propozycją nazwania dwóch bliźniaczych mostów między ulicami 1 Maja i Sempołowskiej „Bolek" i „Lolek", a sąsiedniej kładki imieniem „Tola" wystąpił rodowity bielszczanin Krzysztof Sumera. Wniosek złożył w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej argumentując, że imiona tych bohaterów kreskówek znane są na całym świecie i kojarzą się z Bielskiem-Białą.

- To dobry pomysł, bo Bolek i Lolek są symbolami Bielska-Białej. Kiedyś były nimi maluch, bielska wełna, w tej chwili z tego dziedzictwa pozostali nam bohaterowie kreskówek. Powinniśmy to eksploatować, jak się da, oczywiście w uzgodnieniu ze spadkobiercami praw - uważa Grażyna Staniszewska, niezależna radna Bielska-Białej.

Ale z wykorzystaniem bajkowego potencjału Bielsko-Biała radzi sobie średnio. W mieście wprawdzie znajdują się jedyne w Polsce pomniki Reksia oraz Bolka i Lolka, ale możliwości jest więcej.
- Pomysł nazwania mostów imionami Bolka i Lolka jest bardzo dobry i trafiony - przyznaje Andrzej Orzechowski, dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. - Ale jako rodowitemu bielszczaninowi jest mi żal, że Łódź ma swój szlak postaci bajkowych, choć wyszli z tym pomysłem długo po nas. My już w latach 90. proponowaliśmy takie rozwiązanie w Bielsku-Białej. Mamy potencjał, ale nie potrafimy go wykorzystać - uważa.
Znajdujący się w Łodzi szlak „Bajkowa Łódź" przypomina o dorobku łódzkiej animacji. W mieście są m.in. Miś Uszatek, Pingwin Pik-Pok, Plastuś i Wróbelek Ćwirek.

Tymczasem Orzechowski przypomina, że to w Bielsku-Białej urodziła się polska animacja klasyczna, bo w 1947 roku bielskie studio jako pierwsze rozpoczęło realizację filmów rysunkowych. W Łodzi w tym samym roku Se-Ma-For rozpoczął produkcję filmów lalkowych. Co więcej, bielskie studio jest jedynym w kraju, w którym zajmowano się produkcją filmów dla dzieci na taką skalę.

Dlatego uważa, że umieszczenie w różnych miejscach Bielska-Białej postaci bajkowych np. Baltazara Gąbki, szpiega z Krainy Deszczowców, czy Kapitana Klipera dodałoby miastu nie tylko uroku, ale i sprawiłoby, że miasto byłoby świetnie kojarzone z bajkami, które w tym miejscu powstały.
- Postacie bajowe wzbudzają uśmiech na twarzy. Nawet jak się jest bardzo dorosłym, to sentyment do własnego dzieciństwa pozostaje - dodaje.

Anna Zgierska, naczelnik Wydziału Promocji Miasta w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej przyznaje, że gdy w mieście powstawały rzeźby Reksia oraz Bolka i Lolka urzędnicy poważnie myśleli nad kolejnymi bajkowymi postaciami.
- Potem zaczął się kryzys, mniejsze budżety i pomysł na chwilę został „zahibernowany" - przyznaje. - Mamy Bolka i Lolka, Reksia. Można byłoby wykorzystać postaci z Baltazara Gąbki, np. wychylającego się zza rogu szpiega z Krainy Deszczowców. Ale to niemałe koszty jeśli chcemy to zrobić na dobrym poziomie i z odlewów metalowych, by to było trwałe. Może w przyszłości wrócimy do tego pomysłu - twierdzi.
Niewykluczone, że szansa na bajkowy szlak pojawi się wcześniej - w mieście przygotowywany jest taki projekt w ramach... budżetu obywatelskiego.

Roman Nehrebecki, syn Władysława Nehrebeckiego, twórcy Bolka i Lolka, pierwowzór Lolka, przyznaje, że każda inicjatywa przypominająca bohaterów tej kreskówki i kierująca sympatie mieszkańców i turystów na to, co związane z urwisami, jest warta poparcia.
- Nazwanie mostów imionami Bolka i Lolka w mieście, w którym się urodzili, to dobry pomysł. Wszystko zależy od decydentów - mówi.

Pół żartem przypomina, że Tola nie była tworem opartym na obserwacji zachowań dzieci, tak jak Bolek i Lolek. Powstała w wyniku listów, jakie nadsyłały dziewczynki chcące mieć swoją bohaterkę w kreskówce. Ale na kładkę zasługuje.

Sprawą nazwania mostów i kładki zajmie się teraz zespół ekspercki ds. nazewnictwa ulic i placów. Rozpatrzy też nazwy rond - Sumera zaproponował imiona zbójników - Ondraszka, Klimczoka lub Janosika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto