Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Katowic: Zostawcie nasze Alpy! Trwają prace w Parku Wełnowieckim. Teren hałdy miał zostać nietknięty, a wycinka drzew trwa...

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Wideo
od 16 lat
Katowice. W Parku Wełnowieckim trwają właśnie prace, mające na celu rewitalizację i zmianę aranżacji terenu. Miasto, po konsultacjach z mieszkańcami, przygotowało plan zagospodarowania przestrzennego. Mają pojawić się m.in. wybieg dla psów, strefa fitness czy pumptruck. Odnowione zostaną również alejki, staną nowe ławki i oświetlenie. Kość niezgody stanowi jednak dziki teren katowickich "Alp", który miał pozostać dziki, zielony i nietknięty, a gdzie w ostatnich dniach zaobserwowano wycinkę drzew. Mieszkańcy są skonsternowani i postanowili bronić tego miejsca. Właśnie tworzą petycję przeciwko zmianom na terenie Hałdy Wełnowieckiej, która trafi do prezydenta Katowic.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Katowice. Trwają prace w Parku Wełnowieckim. Teren hałdy miał zostać nietknięty, a wycinka drzew trwa...

Przemianę Parku Wełnowieckiego zapowiadano w Katowicach już kilka lat temu. Ten piękny skrawek zieleni, o powierzchni ponad 137 tys. m², cieszy się wyjątkową sympatią mieszkańców pobliskich osiedli. Park usytuowany jest pomiędzy ul. Cisową, Cedrową i Owocową, zaledwie dwa kilometry od katowickiego rynku. W 2020 roku ruszyły konsultacje społeczne dla mieszkańców Katowic, by wstępnie przedstawić im plan zagospodarowania terenu i zaoferować szereg zmian, które mogą objąć rewitalizowany park.

– Zgłaszało się do mnie w tej sprawie wiele osób z Bogucic, Wełnowca i Koszutki. Podczas rozmów często słyszałem, że należy zagospodarować teren Parku Wełnowieckiego, który lata świetności ma za sobą. Jego największym atutem jest piękny drzewostan i cisza. Wsłuchując się w apele mieszkańców podjąłem decyzję, że kompleksowo zrewitalizujemy nie tylko teren parku, ale też działaniami obejmiemy jego otoczenie. Chodzi o niezagospodarowane, pagórkowate i częściowo zalesione tereny, czyli tzw. Alpy – mówił w 2020 roku prezydent Miasta Katowice, Marcin Krupa.

W toku rozmów i konsultacji udało się wyłonić kilka najważniejszych kwestii, na których miała skupić się przemiana parku. Mieszkańcy mieli zyskać atrakcyjną przestrzeń do spędzania wolnego czasu, alejki spacerowe i przede wszystkim, na czym najbardziej im zależało - zachować dotychczasowy charakter "zielonego azylu w sercu miasta" i pozostawić jak najwięcej dzikiej zieleni. Tereny "Alp" nie były wówczas w żaden sposób zagospodarowane.

W zeszłym roku odbył się przetarg na budowę czterech nowych parków, a umowy zostały podpisane w lutym bieżącego roku. Wykonawcy natychmiast przystąpili do działań. Firma ABG Grzegorz Oleksa z Chorzowa jest odpowiedzialna za odnowienie Parku Wełnowieckiego i oszacowała koszt prac na jego terenie na blisko 13 mln zł.

– To początek prac, które mają stworzyć atrakcyjną dla mieszkańców przestrzeń do spędzania czasu wolnego. Wspólnie z mieszkańcami poprzez konsultacje określiliśmy zakres inwestycji, której głównym celem jest pielęgnacja zieleni, poprawa bezpieczeństwa poprzez zamontowanie nowego oświetlenia, a także stworzenie stref aktywności, w tym nowego placu zabaw, toru rowerowego typu pumptrack i wybiegu dla psów. Zgodnie z planem wszystko ma być gotowe wiosną przyszłego roku – przekazał prezydent Katowic w kwietniu 2023 roku.

Co więcej, jak dodaje prezydent, przy przebudowie pracuje inspektor ds. ochrony przyrody. Do jego zadań należy szeroko pojęta troska o zieleń obecną - ma on na przykład zwrócić uwagę na obszar wokół drzew, gdzie nie można pracować ciężkim sprzętem, żeby nie uszkodzić korzeni. Inspektor zwraca też uwagę na to, by ścieżki nie przebiegały zbyt blisko drzew.

Co Miasto Katowice zmieni w dotychczas dzikim i cichym zielonym zakątku, nieopodal gwarnego centrum?

Ze względu na stan Parku Wełnowieckiego, wielu mieszkańców miało problem, by poczuć się w tym miejscu w pełni komfortowo i swobodnie. Po modernizacji teren zostanie przede wszystkim uporządkowany, a na nim zostaną wyznaczone strefy do różnych rodzajów aktywności. Zamontowane zostaną ławki i nowe oświetlenie, co przyczyni się również do poprawy bezpieczeństwa. Pojawi się wybieg dla psów, który otoczony będzie płotem, z pełnym wyposażeniem do treningów z czworonogami: rampą, torem do czołgania czy równoważnią.

Wielu mieszkańców Katowic poważnie zaniepokoiła wycinka drzew, która właśnie odbywa się na terenie pieszczotliwie nazywanych przez miejscowych katowickich
Wielu mieszkańców Katowic poważnie zaniepokoiła wycinka drzew, która właśnie odbywa się na terenie pieszczotliwie nazywanych przez miejscowych katowickich "Alp". Przestrzeń ta miała zostać nietknięta i dzika, jednak plany wskazują na budowę górki saneczkowej i pumptrucka w tym właśnie miejscu. Katowiczanie szykują petycję, która trafi do prezydenta miasta. UM Katowice

Brama wejściowa również zostanie odnowiona, a istniejące już ścieżki będą rozwijane o nowe i dodatkowo odświeżone oraz uprzątnięte. Podczas prac pielęgnacyjnych planowane są cięcia sanitarne drzew, usuwanie pędów, gałęzi i konarów chorych, martwych lub nadłamanych drzew. Odbędą się nowe nasadzenia, które urozmaicą teren parku. Pojawi się też wyjątkowy ogród deszczowy. Planowane jest przygotowanie miejsca biwakowego z punktem widokowym, z którego podziwiać będzie można okolice.

Po zakończeniu modernizacji w parku będzie można uprawiać wiele różnych dyscyplin sportowych, w tym również na nowym boisku wielofunkcyjnym. Dla miłośników sportów zimowych zostanie przygotowana górka saneczkowa, co wyraźnie nie budzi entuzjazmu u grona mieszkańców miasta. Istniejący plac zabaw jest obecnie w trakcie rozbiórki i zostanie zastąpiony nowym wraz ze strefą aktywności fizycznej. Będzie też tor dla rolkarzy oraz pumptrack dla amatorów jazdy rowerowej.

Wielu mieszkańców Katowic poważnie zaniepokoiła wycinka drzew, która właśnie odbywa się na terenie pieszczotliwie nazywanych przez miejscowych katowickich "Alp". Przestrzeń ta miała zostać nietknięta i dzika, jednak plany wskazują na budowę górki saneczkowej i pumptrucka w tym właśnie miejscu. Katowiczanie szykują petycję, która trafi do prezydenta miasta.

Mieszkańcy Katowic: Zostawcie nasze Alpy! Trwają prace w Par...

Wycinka drzew i kompletna komercjalizacja przestrzeni? Mieszkańcy protestują. "Zostawcie nasze Alpy!"

Wielu mieszkańców Katowic poważnie zaniepokoiła wycinka drzew, która właśnie odbywa się na terenie pieszczotliwie nazywanych przez miejscowych katowickich "Alp". Przestrzeń ta miała zostać nietknięta i dzika, to właśnie te walory stanowiły o jej nietuzinkowości.

- Chcą nam zrobić drugie Zakopane i Krupówki, wszędzie komercja. Te tereny miały być dzikie. Zostawcie nasze "Alpy" - powiedział jeden z naszych stałych czytelników i mieszkańców Katowic, pan Tomasz.

Nie tylko pan Tomasz obawia się o dalsze losy "Alp". Zaniepokojeni katowiczanie postanowili działać. Opracowują petycję, pod którą zbierać będą podpisy już w najbliższych dniach. Ma ona dotyczyć terenu hałdy, gdzie aktualnie przechodnie obserwują składowanie wyciętych klocków drewna. Mieszkańcy obawiają się, że prezydent Katowic nie potraktował poważnie ich nieugiętego stanowiska w sprawie "Alp", które otwarcie głosili już podczas konsultacji w 2020 roku. To miejsce miało zostać nienaruszone. Tymczasem, według mapki z planem zmian - ma tu stanąć tor saneczkowy i pumptrack. Petycja z kompletem podpisów trafi do rąk prezydenta Katowic.

Mimo iż Katowice są 3. najbardziej zielonym miastem w całej Polsce i natury jest tutaj co niemiara, mieszkańcy nie chcą tracić ani skrawka otaczającej ich przyrody. Zamierzają walczyć o ich zachowanie. Kilka dni temu doszło już do happeningu przed Urzędem Miasta Katowice, podczas którego na ręce wiceprezydenta złożono petycję w sprawie innego parku w mieście - Parku Kościuszki. Mieszkańcy opowiadali się za pomysłem, żeby przestrzeń parkową zadrzewić, zwłaszcza od strony północnej, aby utworzyć naturalną barierę przed hałasem z autostrady A4. Nie chcieli natomiast żeby na terenie parku pojawiła się woliera dla zwierząt.

Wielu mieszkańców Katowic poważnie zaniepokoiła wycinka drzew, która właśnie odbywa się na terenie pieszczotliwie nazywanych przez miejscowych katowickich
Wielu mieszkańców Katowic poważnie zaniepokoiła wycinka drzew, która właśnie odbywa się na terenie pieszczotliwie nazywanych przez miejscowych katowickich "Alp". Przestrzeń ta miała zostać nietknięta i dzika, jednak plany wskazują na budowę górki saneczkowej i pumptrucka w tym właśnie miejscu. Katowiczanie szykują petycję, która trafi do prezydenta miasta. Karina Trojok

Jakie dalsze losy czekają "Alpy"? Gdy tylko dowiemy się, jakie stanowisko zajmuje w tej sprawie prezydent Katowic, wrócimy do Was z pełną informacją.

W ramach inwestycji mającej na celu remont parków w Katowicach przewidziano zmiany w wyglądzie czterech z nich. Oprócz Parku Wełnowieckiego, nowe tereny zielone będą dostępne w Kostuchnie, Ochojcu oraz na pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej. Dodatkowo, teren przy Stawie Kajakowym w Katowickim Parku Leśnym zostanie zrewitalizowany. Łączny koszt prac wyniesie ponad 40,6 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto