Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga powraca! W Filharmonii Śląskiej odbędzie się XI edycja tego kultowego przeglądu

PAP
PAP
XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga odbędzie się w przyszłym roku w dniach 17-27 listopada w Katowicach. Organizatorem wydarzenia jest Filharmonia Śląska w Katowicach, która przyjmuje już zgłoszenia młodych dyrygentek i dyrygentów z całego świata.

XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga

To jeden z trzech najważniejszych polskich konkursów wykonawczych – obok Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz jeden z niewielu konkursów dyrygenckich na świecie. Jest organizowany od 1979 r.

Zgłoszenia mogą nadsyłać do 15 lipca 2023 r. osoby w wieku od 18 do 39 lat, a dokładnie - urodzone między 26 listopada 1984 r. a 17 listopada 2005 r.

To konkurs, który zwraca na Polskę, na Śląsk, na Katowice uwagę całego świata muzycznego – to właśnie od tego konkursu rozpoczęła się wspaniała międzynarodowa sława wielu znaczących dyrygentów – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach dyrektor Filharmonii Śląskiej im. Góreckiego oraz Konkursu im. Fitelberga Adam Wesołowski.

To będzie wyjątkowa edycja

Przyszłoroczna edycja wydarzenia zaplanowana została ze szczególną myślą o 70. rocznicy śmierci patrona konkursu, dyrygenta, kompozytora i skrzypka Grzegorza Fitelberga (1879 – 1953), która przypada właśnie na 2023 r. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Konkurs otworzy uroczysty koncert inauguracyjny, zmagania podzielone zostaną na trzy etapy, a laureaci wystąpią na trzech koncertach finałowych: w Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Narodowej oraz Narodowym Forum Muzyki.

Nagrody w konkursie

Zwycięzca konkursu otrzyma Złotą Batutę i 20 tys. euro (nagroda fundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego), laureat II miejsca – Srebrną Batutę i 10 tys. euro (nagroda Marszałka Województwa Śląskiego), a III miejsca – Brązową Batutę i 6 tys. euro (nagroda Prezydenta Katowic).

Regulamin przewiduje także trzy równorzędne wyróżnienia wraz z nagrodami w wysokości 4 tys. euro każda. Na najlepszych z najlepszych czekają nie tylko nagrody finansowe, ale również zaproszenia do poprowadzenia ponad 30 koncertów orkiestr w Polsce i poza jej granicami. Organizatorzy konkursu stawiają sobie za cel także promocję polskiej muzyki, bo to właśnie dyrygenci odpowiadają za kreowanie polityki repertuarowej orkiestr na całym świecie.

Ostatnie dwa lata były dla nas wszystkich trudne, COVID ograniczył możliwość kontaktu z drugim człowiekiem, jesteśmy świadkami agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i krajem przyfrontowym, dotykają nas kryzysy. W tych trudnych, acz ciekawych czasach warto znaleźć przestrzeń na kulturę, na muzykę, na wydarzenie tak wyjątkowe, jak Konkurs Dyrygentów im. Fitelberga – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

W jury konkursu zasiądą nie tylko uznani dyrygenci, ale także menadżerzy artystyczni oraz dyrektorzy znaczących instytucji w Polsce i poza jej granicami.

Będą to: Mirosław Jacek Błaszczyk (dyrektor artystyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej), Lawrence Foster (dyrektor muzyczny Opéra de Marseille, dyrektor artystyczny i I dyrygent NOSPR), Patrick Fournillier (dyrektor muzyczny Teatru Wielkiego - Opery Narodowej), Federico Hernández (manager), Michał Nesterowicz (I dyrygent gościnny Sinfonieorchester Basel i Filharmonii Łódzkiej), Daniel Oren (dyrektor artystyczny Teatro Municipale Giuseppe Verdi, dyrektor muzyczny Arena di Verona Festival), Yaroslav Shemet (dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej), Roman Simović (koncertmistrz London Symphony Orchestra), Daniel Stabrawa (koncertmistrz Berliner Philharmoniker), Stuart Stratford (dyrektor muzyczny Scottish Opera), Christopher Warren-Green (wieloletni dyrektor muzyczny Charlotte Symphony Orchestra, dyrektor muzyczny i I dyrygent London Chamber Orchestra), Johannes Wildner (I dyrygent Sonderjyllands Symphony Orchestra), Stephen Wright (konsultant artystyczny) oraz Andriy Yurkevych (dyrektor muzyczny Opery Narodowej w Pradze, główny dyrygent Teatrul National de Opera si Balet Maria Biesu).

Wygrana w konkursie to najprawdziwsza, najczystsza droga do zrobienia kariery, pokazania swoich umiejętności. Dla mnie wszystko zaczęło się właśnie od tej wygranej. Katowicki konkurs jest jednym z najważniejszych na świecie. Jestem pewien, że pojawi się tu wiele talentów – powiedział podczas piątkowej konferencji jeden z jurorów Daniel Oren, który w 1975 r. w wieku zaledwie 20 lat zwyciężył w pierwszej edycji Konkursu Dyrygenckiego im. Herberta von Karajana.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto