Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowe Targi EXPO Katowice. "To jedne z najważniejszych targów w naszym mieście"

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
We wtorek 6 września rozpoczęły się Międzynarodowe Targi EXPO Katowice - Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego. Otwarcia IXX edycji wydarzenia dokonali Iwona Gramatyka, Piotr Pyzik i Marcin Krupa.
We wtorek 6 września rozpoczęły się Międzynarodowe Targi EXPO Katowice - Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego. Otwarcia IXX edycji wydarzenia dokonali Iwona Gramatyka, Piotr Pyzik i Marcin Krupa. Arkadiusz Gola
Na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego i hali Spodek trwa pierwszy dzień IXX Międzynarodowych Targów EXPO Katowice - Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego organizowane. W wydarzeniu bierze udział ponad 200 uczestników z 13 krajów, którzy zaprezentują swoje najnowsze osiągnięcia z zakresu przemysłu, robotyki i automatyki oraz górnictwa. W programie jest 50 paneli dyskusyjnych podzielonych na 8 sesji tematycznych. Inauguracyjne wystąpienia organizatorów zdominował temat kryzysu energetycznego i pytania o dalszy sens polityki odchodzenia od węgla.

Po trwającej 3 lata przerwie spowodowanej pandemią COViD-19 w Katowicach ponownie odbywają się targi górnicze. W IXX edycji wydarzenia bierze udział ponad 200 firm z 13 krajów. W tym gronie po raz pierwszy znaleźli się również goście z USA i Indii.

- To wyjątkowa edycja. Nie widzieliśmy się przez trzy lata, dlatego chciałam podziękować wszystkim wystawcom-bohaterom, czyli ludziom, którzy potrafili bezpiecznie przeprowadzić przez ten czas swoje firmy tak, by mogły dziś wystąpić na IXX edycji targów w Katowicach - mówi Iwona Gramatyka, prezes zarządu EXPO Katowice S.A. - Obecna edycja ma na celu pokazanie potencjału państwa firm, maszyn i urządzeń, wskazanie, że węgiel wciąż jest ważnym surowcem w miksie energetycznym oraz pokazanie jak państwa firmy dywersyfikują portfele usług, tworząc różne usługi, również dla energetyki - dodaje.

Zgromadzonych na otwarciu targów gości przywitał również Marcin Krupa, prezydent Katowic.

- To jedne z ważniejszych targów, jakie odbywają się w naszym mieście. Katowice EXPO mają za zadanie nie tylko pokazać to, co najlepszego dzieje się w naszym regionie, kraju i u naszych sąsiadów, ale przede wszystkim wywołać dyskusję na temat tego, co czeka nas w przyszłości - mówi Marcin Krupa. - Pandemia COViD-19 i napaść Rosjan na Ukrainę mają niemałe znaczenie dla biznesu wydobywczego i maszynowego. Musimy zastanowić się nad tym, jak dziś poradzić sobie bez olbrzymiego, rosyjskiego rynku zbytu i jak zrewidować plany dotyczące kwestii przemian klimatycznych i związanym z tym ograniczeniem wydobycia węgla kamiennego. Wydaje się, że dzisiaj temat bezpieczeństwa energetycznego nie tylko dla naszego kraju, ale dla całej Europy jest bardzo istotny. Racjonalny powrót węgla kamiennego i racjonalne jego wykorzystanie staje się najważniejszym elementem dyskusji - zapewnia Marcin Krupa.

Na inauguracyjnej konferencji przemawiał taże Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, który przypomniał, że Śląsk to największy region górniczy w Unii Europejskiej, a procesy transformacji przemysłu trwają tu już od 30 lat.

- Do 2050 roku polskie górnictwo czekają bardzo duże zmiany związane z realizacją założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Oczywiście życie pisze własne scenariusze i dzisiaj po przejściach związanych z koronawirusem i wojną, która niestety ma miejsce bardzo blisko naszych granic. Pojawiły się skutki gospodarcze tych procesów, takie jak inflacja, dlatego musimy brać pod uwagę korektę tych założeń - mówi Piotr Pyzik.

Piotr Pyzik przekonywał dalej, że odejście od węgla będzie dla Śląska wyjątkowo trudne i wskazywał na przykłady państw takich jak Francja, Belgia, Holandia, czy Niemcy, które radykalnie odchodziły od węgla i nie były w stanie poradzić sobie do końca z tym procesem.

- Chcielibyśmy, aby to co zostanie po górnictwie na Śląsku w przyszłości kojarzyło się z nowymi technologiami i owocną współpracą naukowców z samorządem. Pracujemy nad tym, aby transformacja polskiej energetyki w dłuższej perspektywie pozwoliła oprzeć gospodarkę naszego kraju o nowoczesne gałęzie przemysłu - zapewnia Piotr Pyzik.

Następnie pełnomocnik rządu wskazał na 4 filary planowanej transformacji:

  • klimat,
  • konkurencyjność,
  • społeczeństwo,
  • bezpieczeństwo energetyczne.

- Musimy nie tylko zostawić następnemu pokoleniu naturę w takim stanie, w jakim ją przyjęliśmy, ale mamy ambicję, aby zostawić ją w o wiele lepszym stanie. Mamy aspiracje, aby konkurencyjność naszej gospodarki spinała się z konkurencyjnością całej Europy. Beneficjentem tych przemian mają być nie maszyny i urządzenia, a ludzie. Ostatnim motorem transformacji jest bezpieczeństwo energetyczne. Każdy ma w domu prąd, na który go stać. Najistotniejsze jest to, że prąd jest polskiej produkcji, bo to jest dzisiejsza definicja suwerenności naszego kraju, a od 24 lutego 2022 roku jest to kwestia bezpieczeństwa narodowego - wyjaśnia Piotr Pyzik.

Pod znakiem Międzynarodowych Targów EXPO KATOWICE w tym samym miejscu odbywają się również:

  • Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego,
  • Targi B2 Energy,
  • Targi EcoDom,
  • Targi Maszyn i Urządzeń.

Na stoiskach wystawców takich jak Komag, Famur, PKiMSA Carboautomatyka, Bipromet, GIG, czy Global Mining, można zobaczyć najnowsze osiągnięcia przemysłu, robotyki i automatyki, górnictwa, geologii, mechaniki, elektryki i elektroniki, IT, konstrukcji maszyn i urządzeń.

Poza tym na IXX edycji targów stulecie istnienia świętować będzie ratownictwo górnicze, a Lasy Państwowe pokażą czym są lasy energii i leśne gospodarstwa węglowe.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto