Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowa nagroda za zagospodarowanie przestrzeni nad katowicką Rawą. Projekt został uznany za najlepszy przez Komisję Europejską

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Projekt nowego zagospodarowania przestrzeni nad Rawą został uznany za najlepszy przez Komisję Europejską. Inicjatywa otrzymała nagrodę w konkursie MobilityAction, w którym nagradzane są najlepsze rozwiązania w zakresie zrównoważonej mobilności.

Katowice. Nagroda Komisji Europejskiej za zagospodarowanie przestrzeni nad Rawą

Nowe zagospodarowanie przestrzeni nad Rawą tuż przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach zyskało międzynarodowe uznanie. Projekt, poprzez wprowadzenie którego z najbliższego otoczenia rzeki zniknęły samochody, a pojawiła się zieleń został uznany za najlepszy w konkursie MobilityAction.

- Projekt otrzymał główną nagrodę Komisji Europejskiej - informuje Małgorzata Poszwa, rzecznik prasowa Uniwersytetu Śląskiego, dodając, że to konkurs, w którym nagradzane są najlepsze rozwiązania w zakresie zrównoważonej mobilności, a uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbyła się w belgijskiej Gandawie.

Projekt nowego zagospodarowania przestrzeni nad Rawą to dopiero początek zmian z zakresie miejskiej mobilności w Katowicach, Podobnych rozwiązań ma być więcej

Jak mówił odbierając nagrodę Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM, projekt nie udałby się, gdyby nie współpraca wszystkich realizujących go stron. Jednocześnie, jak zauważył, nowe zagospodarowanie przestrzeni nad Rawą uczyniło Katowice lepszym miastem. Dodał również, że podobnych działań ma być więcej. Mają one towarzyszyć pełnieniu roli Europejskiego Miasta Nauki, jakim Katowice będą w 2024 roku.

- W przyszłym roku Katowice będą Europejskim Miastem Nauki, to będzie czas wprowadzania kolejnych rozwiązań w zakresie zrównoważonej mobilności miejskiej - powiedział Kazimierz Karolczak.

Z kolei prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego podkreśla, że przyznana nagroda, to dowód na potencjał, jaki drzemie we wprowadzonych nad Rawą zmianach. - Ta nagroda to kolejny dowód na to, że w podjętej przez nas inicjatywie zmiany Rawy jest potencjał - ocenia prof. Koziołek, zaznaczając, że nowe zagospodarowanie Rawy to przykład tego, jak powinno się modyfikować miejskie przestrzenie.

- Ten projekt to przede wszystkim wielki sukces w zakresie zmiany sposobu myślenia o tym, jak powinno się pracować nad modyfikacjami przestrzeni publicznej. Proces budowania świadomości tego, co da nam przywrócenie Rawy mieszkańcom akademickich Katowic - zauważa rektor UŚ.

Przestrzeń nad Rawą to pierwszy krok w kierunku stworzenia Zielonej Strefy Nauki

Przypomnijmy, że projekt zmian nad Rawą był realizowany od września ubiegłego roku. W jego realizację zaangażował się Uniwersytet Śląski, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, a także miasto Katowice i wszystkie uczelnie, które wchodzą w skład katowickiego Konsorcjum Akademickiego.

- Jednym z jego zamierzeń było poszukiwanie zrównoważonych rozwiązań miejskich, które w przyszłości przyczynią się do stworzenia Zielonej Strefy Nauki, w której jest więcej natury, a mniej samochodów - przypomina rzecznik prasowa Uniwersytetu Śląskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto