Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Medialab: młodzi ludzie mają pomysł, jak ułatwić życie w mieście!

Justyna Przybytek
Identyfikacja wizualna dla os. Tysiąclecie - projekt Katarzyny Wolny
Identyfikacja wizualna dla os. Tysiąclecie - projekt Katarzyny Wolny
Co zrobić, aby w mieście żyło nam się lepiej? Często zamiast wielkich inwestycji, wystarczą drobne innowacje i zmiany. Pomysłów na wiele mają młodzi ludzie, którzy wzięli udział w projekcie MediaLab, czyli laboratorium współczesnego miasta. Po sesji warsztatów i spotkań oraz pracy pod opieką twórców z kraju i zagranicy, stworzyli kilkanaście projektów, których wystawa podsumowuje tegoroczną edycję MediaLab. Można je oglądać w Galerii Miasta Ogrodów przy ulicy Stanisława

Kilka porjektów powstałych w ramach MediaLab dotyczy Katowic.

- To na razie tylko projekty, muszą się jeszcze znaleźć instytucje zainteresowane ich realizacją - wyjaśnia Łukasz Kałębasiak, rzecznik Miasta Ogrodów. Na pewno trzy dotyczące Katowic warte są głębszej analizy.
Superbohaterowie na blokach Tauzena

Nowa informacja wizualna dla Tysiąclecia

Znacznie ułatwiłaby życie mieszkańcom osiedla Tysiąclecia realizacja projektu Katarzyny Wolny, która zaprojektowała nowy system informacji wizualnej dla ogromnego "Tauzena". To propozycja ujednoliconych tablic i innych opisów, które pomagą ludziom odnaleźć adres na Tysiącleciu, bo to, że gubią się tu przyjezdni, to żadna tajemnica. Problem w tym, że i dla tutejszych, gdy zabłądzą, żadna ujma a raczej norma. I nic dziwnego Tysiąclecie jest największym katowickim osiedlem, ale oznaczonym raczej kiepsko, zwyczajnie panuje tu graficzny chaos.

- Istniejący chaos jest wynikiem sposobu zarządzania, na osiedlu działają trzy różne spółdzielnie mieszkaniowe. Jest tu dziesięć nazw ulic z początków jego istnienia i cztery nadane współcześnie. Dawne nawiązują do nazw historycznych, współczesne wybierane są w sposób przypadkowy - wyjaśnia Wolny.

Brakuje też zgodności kodu kolorystycznego ulic. Wolny zaprojektowała więc całkiem nowe grafiki do oznaczenia budynków.

- Dominującymi elementami są numery bloków i oznaczające nazwy ulic piktogramy przeprojektowane w nawiązaniu do oryginalnych wzorów, ale ich forma jest inspirowana heraldyką i komiksowymi superbohaterami - tłumaczy.
E-wdech, czyli mobilnie o zanieczyszczeniu

E-wdech i mapa bezrobocia

Równie ciekawy jest projekt E-wdech, czyli system informujący o stanie powietrza w Katowicach, wymyślony przez zespół, w którym znaleźli się Hanna Grabowska, Dawid Górny, Dominik Jakubiak, Agata Janko oraz Aleksandra Twardokęs.

E-wdech ma w nowy, lepszy sposób informować o zanieczyszczeniu powietrza w stolicy aglomeracji. Obecnie dane te dostępne są na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, i nie ma co ukrywać mało, kto po nie sięga.

- Planujemy je udostępnić poprzez system smsowy, stronę internetową oraz aplikację na urządzenia mobilne. Do wdrożenia projektu chcielibyśmy wykorzystać istniejący miejski system KISS (Katowicki Informacyjny System SMS), aktualnie opracowujemy stronę internetową - wyjaśniają autorzy pomysłu. Projekt jest dedykowany zwłaszcza alergikom, astmatykom, osobom starszym, ale też rodzicom.

Trzecim związanym z Katowicami projektem, który powstał w ramach MediaLab jest Katowicka Mapa Bezrobocia. Ideą projektu autorstwa Bartosza Chuderskiego jest stworzenie stale aktualizowanej kilkuwarstwowej mapy miejsc w mieście, gdzie bezrobocie jest najwyższe. Z mapy mieliby korzystać głównie urzędnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto