Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz na Zgodę 2020. Uczczenie pamięci ofiar Tragedii Górnośląskiej. Marsz prowadził pod bramę byłego obozu pracy w Zgodzie

red
Marzena Bugała-Azarko
Marsz na Zgodę 2020: Ślązacy, jak co roku, uczcili pamięć ofiar Tragedii Górnośląskiej. W sobotę, 25 stycznia, ponownie tradycyjnie przeszli 10-kilometrową drogę, jaką zimą 1945 roku przeszli więźniowie obozu pracy w Świętochłowicach Zgodzie.

Marsz na Zgodę 2020

Marsz wyruszył z pl. Wolności w Katowicach, o godz. 12. Uczestnicy przeszli 10-kilometrową trasę, jaką zimą 1945 roku pokonali śląscy więźniowie do obozu pracy w Zgodzie. W marszu każdego roku bierze udział kilkaset osób. Pod bramą byłego obozu tradycyjnie składane są wieńce.

Obóz Zgoda

2,5 tys., tyle ofiar oszacowano od lutego do listopada 1945 r. w obozie na Zgodzie. W latach 1943-1945 obóz w Świętochłowicach funkcjonujący jako filia obozu Auschwitz a od lutego do listopada 1945 roku jako obóz pracy dla volksdeutschów i Niemców. Zweryfikowana jako Niemcy ludność Górnego Śląska miała zostać osadzona w obozach. Zanim zatrzymani w końcu lutego i na początku marca 1945 r. trafili do obozu Zgoda przetrzymywano ich w Hali Targowej w Świętochłowicach. Dopiero po przygotowaniu obozu na przyjęcie więźniów kierowano ich do docelowego miejsca odosobnienia.

Większość osadzonych w obozie pracy Zgodzie stanowili mieszkańcy Górnego Śląska, ale też obcokrajowcy m.in. z Ukrainy, Czech, Jugosławii, Francji, Austrii czy Holandii.

Ruch Autonomii Śląska zainicjował Marsze na Zgodę w 2009 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto