18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mariacka w Katowicach: czas naprawić deptak za 12 mln zł

Justyna Przybytek
Mariacka w Katowicach - spotkanie ws. zmian na Mariackiej
Mariacka w Katowicach - spotkanie ws. zmian na Mariackiej Marzena Bugała
Urzędnicy pięć lat po przebudowie ulicy Mariackiej pytają ludzi, jakiego deptaka sobie życzą. Pytanie mocno spóźnione, ale nie bezzasadne, bo przestrzeń deptaka może działać lepiej niż obecnie, a że Mariacka w Katowicach nie jest idealna nie trzeba nikogo przekonywać

Być może przebudowa Mariackiej za 12 mln zł wcale nie była konieczna, aby z ulicy zrobić deptak. Może wystarczyło zamknąć ją dla ruchu, zachęcić restauratorów do wynajmowania komunalnych lokali i ożyłaby tak jak i dziś.

Mariacka w Katowicach do poprawki

Rewitalizację przestrzeni publicznych tanim kosztem zakłada metoda Project for Public Spaces. PPS podpowiada bowiem, jak szybko i niewielkim nakładem pieniędzy naprawić źle funkcjonujące miejsca, np. przez dobre oświetlenie i postawienie w nich kilku ławek. Metoda zadziałała w kilkuset miejscach na świecie, pierwszy raz zastosowano ją w Nowym Jorku, a od lat furorę robi u naszych południowych sąsiadów, w Czechach. Być może pomoże naprawić błędy, które popełniono przy przebudowie Mariackiej.

Urząd Miasta zlecił bowiem na wniosek radnego Tomasza Godźka przygotowanie projektu poprawy estetyki, funkcjonowania oraz zagospodarowania deptaka Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych z Krakowa. Fundacja, jak podczas pierwszego poniedziałkowego spotkania na Mariackiej zapowiedzieli jej przedstawiciele będzie pracowała z metodą PPS.

Rewitalizacja przez modernizację? Niewypał

Dlaczego? Bo to metoda najbardziej skuteczna. - Polega na poprawie jakości życia w danym miejscu, a nie wizerunku tego miejsca. Na świecie najczęściej rewitalizuje się przestrzeń, aby poprawić jej wizerunek, ale to nie działa - tłumaczył.

Nie działa, bo o tym, jak dane miejsce ma wyglądać, decydują projektanci i władze. W metodzie PPS najważniejszy głos należy do lokalnej społeczności. - A ekspertów wynajmuje się, aby realizowali, to czego zażyczy sobie społeczność - dodaje Godziek.

Mariacka w Katowicach została przebudowana bez pytania ludzi o zdanie. Efekt, czyli pustą ulicę, oglądaliśmy niemal dwa lata. Ulica w końcu ożyła, ale sprawia wiele problemów. Na spotkaniu z fundacją opowiadali o nich mieszkańcy deptaka, właściciele lokali oraz bywalcy ulicy. Niestety, przyszła ich tylko garstka.

- Imprezy organizowane przez lokale po godzinie 22 wymykają się spod kontroli - mówiła pani Irena z ulicy Stanisława. Mieszkańcy narzekali też na nieporządek, hałas i brak bezpieczeństwa, brak miejsc dla osób starszych.

- Tu jest strach wyjść wieczorem - dodała inna z kobiet. Restauratorzy część ze skarg podzielają. Ich zdaniem za mało jest na Mariackiej policji i straży miejskiej, brakuje szaletów miejskich, a ulica nie jest regularnie sprzątana.

Co zmienić na Mariackiej?

Lista problemów będzie bazą do stworzenia projektu działania Mariackiej. Członkowie fundacji rozpoczęli już badania ankietowe w tej sprawie. Pytają, co na ulicy działa źle, co i jak można poprawić, co robimy tu najczęściej oraz co nam się podoba.

- Badania, w tym wywiady pogłębione, będziemy wykonywali do końca sierpnia. Na przełomie sierpnia i września chcemy zaprosić ludzi z Mariackiej na dwudniowe warsztaty planistyczne - zapowiadała Anna Jarzębska. Bo to ludzie związani z ulicą mają wypracować pomysły na ulepszenie funkcjonowania deptaka. Chodzi o proste patenty: np. więcej patroli, szalet miejski, lepsze oświetlenie, częstsze sprzątanie. Tego nie wolno bagatelizować. - Z badań wynika, że miejsca ładne i zadbane są bardziej bezpieczne - komentowali przedstawiciele fundacji. Żadnych spektakularnych i drogich inwestycji.

- Ważne, aby przestrzeń funkcjonowała przez cały rok, siedem dni w tygodniu. A na Mariackiej są okresy, gdy ta przestrzeń zamiera. To trzeba wyrównać bez względu na porę roku i na to, czy ktoś tu organizuje jakąś imprezę czy nie - tłumaczą w fundacji.

Fundacja zakończy pracę w Katowicach jesienią, wówczas ma być gotowy projekt zmian na deptaku. Czy władze miasta wezmą sobie pomysły do serca? Nie wiadomo. Przedstawicieli urzędu nie było nawet na pierwszym spotkaniu z mieszkańcami deptaka, ale to jednak magistrat płaci za przygotowanie analizy.

Jak na razie Mariacka to jedyna ulica i przestrzeń w mieście, wobec której zostanie zastosowana metoda PPS. Jak dotąd katowiczanie oceniali co najwyżej gotowe wizje architektów i urzędników, ale decydującego głosy nigdy nie mieli. Tak też jest m.in. w przypadku rynku. Może warto uczyć się na błędach i o rynku też zacząć rozmawiać, zanim w jego przebudowę Katowice włożą kilkadziesiąt milionów złotych. Może, aby na rynek przyciągnąć ludzi wystarczy... kilkaset tysięcy?

Mariacka w Katowicach: co poprawić na deptaku? Komentujcie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto