MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Marek Karmański z Tychów został zwycięzcą konkursu edukacyjnego "PIT 2001"

(jal)
Losowanie zwycięzców.   /  ARKADIUSZ ŁAWRYWIANIEC
Losowanie zwycięzców. / ARKADIUSZ ŁAWRYWIANIEC
Przypomnijmy, że na łamach "Dziennika Zachodniego" ukazał się cykl porad i konsultacji pod wspólną nazwą "Fiskus podpowiada", których tematem były problemy związane z podatkami.

Przypomnijmy, że na łamach "Dziennika Zachodniego" ukazał się cykl porad i konsultacji pod wspólną nazwą "Fiskus podpowiada", których tematem były problemy związane z podatkami. Zwycięzca w nagrodę otrzyma czek o wartości 6 tysięcy złotych. Fundatorem tej nagrody jest Kancelaria Porad Finansowo-Prawnych Piotra Rojka. Komisja konkursowa, losująca laureatów, z ponad tysiąca odpowiedzi nadesłanych do naszej redakcji wyłoniła również trzy osoby, które w nagrodę otrzymają telefony komórkowe Plus GSM. Są to: Henryk Harazin z Katowic, Maria Zabramska z Andrychowa i Joanna Drobna z Leszczyn.

Dodatkową nagrodą dla każdego z wylosowanych będzie statuetka przedstawiająca... bumerang.

- Wypełnienie PIT-ów to czynność, która jak bumerang powraca do nas każdego roku - mówi Józef Wyciślok, dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach. - Ten konkurs to dla nas forma podnoszenia poziomu wiedzy wśród podatników. Dążymy do tego, by pomiędzy podatnikiem a fiskusem znieść barierę nieufności, która tworzy się czasem właśnie z powodu niewiedzy.

W losowaniu laureatów, które czujnym okiem obserwował doktor Piotr Rojek, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, brał udział również Eugeniusz Budniok, kanclerz katowickiej Loży BCC.

- Każdy urząd, w tym również skarbowy, powinien być dla petenta partnerem, a nie egzekutorem - mówi Eugeniusz Budniok. - Często tak się nie dzieje, ale to musi się zmienić. Mamy już pomysł na konkurs, w którym udział będą mogły wziąć urzędy skarbowe. Chodzi o to, by pokazać, które z nich są najbardziej przyjazne dla podatnika.

Losowanie laureatów konkursu "PIT 2001" było również okazją do dyskusji na temat problemów, jakie rodzą się na linii fiskus- podatnik.

- My stoimy na straży prawa i trudno mieć do nas pretensje, że go czasem bardzo rygorystycznie przestrzegamy - mówił Józef Wyciślok. - Są czasami sytuacje, kiedy i my widzimy konieczność zmiany niektórych przepisów. Można to zrobić, ale decyzja należy do parlamentarzystów. Im trzeba przedstawiać propozycje i argumenty.

Wydaje się, że bardzo potrzebne byłoby wprowadzenie do polskiego prawa możliwości przeprowadzenia postępowania ugodowego. Dzisiaj decyzja urzędów skarbowych o egzekucji należności to dla niektórych firm praktycznie wyrok śmierci. Cierpią na tym najbardziej zwykli pracownicy, którzy nie mieli żadnego wpływu na podejmowane decyzje.

Nagrody konkursu wręczymy podczas uroczystości organizowanej przez katowicką Lożę Business Centre Club w Zameczku Myśliwskim Noma Residence w Promnicach w czwartek 23 maja o godz. 14.

Podpis pod zdjęcie: Od lewej: Krzysztof Bomba, dyrektor regionu ds. sprzedaży Plus GSM w Katowicach, Piotr Rojek, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, Marek Chyliński, redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego", Eugeniusz Budniok, kanclerz katowickiej Loży BCC, i Józef Wyciślok, dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach.

Publikujemy pytania i odpowiedzi do konkursu "Fiskus podpowiada". Przypominamy, że na każde z pytań należało odpowiedzieć TAK lub NIE:

1. Podatnik zakupił działkę o pow. 600 m kw. Czy odliczenie w wysokości 19 proc. wydatków przysługuje mu od całej kwoty wydatkowanej na zakup działki? NIE

2. Czy wydatki poniesione na wykończenie lokalu mieszkalnego zakupionego w 2001 roku w nowym budynku mieszkalnym przed jego zasiedleniem można odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem? NIE

3. Czy przysługuje odliczenie od podatku z tytułu zakupu mieszkania od osoby posiadającej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? NIE

4. Jeden z małżonków przekroczył górną granicę wydatków z tytułu ulgi na odpłatne świadczenia zdrowotne, natomiast drugi nie wykorzystał jej w całości. Czy będzie możliwość rozliczenia w rocznym zeznaniu podatkowym wydatków poniesionych przez jednego z małżonków ponad obowiązujący w 2001 roku limit w ramach niewykorzystanego limitu przez drugiego małżonka? NIE

5. Czy ulgę na kształcenie dziecka w szkole wyższej w kwocie 700 zł podatnik może odliczyć odrębnie na każde uczące się dziecko, tzn. czy w przypadku dwójki uczących się dzieci może odliczyć kwotę 1400 zł? NIE

6. Czy limit odliczeń z tytułu wydatków na kształcenie dziecka przysługuje łącznie obojgu małżonkom? TAK

7. Podatnik, dokonując remontu budynku mieszkalnego, wykorzystał w całości przysługujący limit, ale poniósł dodatkowe wydatki na remont instalacji gazowej. Czy wobec powyższego może skorzystać z dodatkowego limitu w wys. 770 zł? TAK

8. Czy podatnik mający syna (studenta lub ucznia), który otrzymał stypendium naukowe lub nagrodę za uzyskane wyniki na igrzyskach olimpijskich, wypłaconą przez Polski Komitet Olimpijski, może skorzystać z prawa do ulgi z tytułu odpłatnego leczenia dziecka? TAK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto