18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Małżeństwo, czy konkubinat?

Artykuł sponsorowany
Według raportu CBOS przeprowadzonego w marcu tego roku, aż 28% Polaków deklaruje przywiązanie do ślubu konkordatowego, który niesie za sobą prawne konsekwencje. Tylko co jedenasty badany ocenił, że ślub wyznaniowy nie ma większego znaczenia. Czy pomimo dokonujących się zmian społeczno-obyczajowych instytucja małżeństwa w dalszym ciągu jest dla nas święta.

Z tego artykułu dowiesz się:

Kiedy Polacy decydują się na zawarcie związku małżeńskiego?
Jakie konsekwencje prawne niesie za sobą zawarcie małżeństwa?

Póki śmierć nas nie rozłączy

Polki i Polacy na taką deklarację decydują się coraz później. Przeciętny wiek państwa młodych w ostatnim dwudziestoleciu zwiększył się o około 3 lata. Kobiety na ten ważny krok decydują się około 26 lata mężczyźni 28. Macierzyństwo 30 i 40-latek nie jest dziś niczym dziwnym. Coraz bardziej wzrasta odsetek kobiet decydujących się na założenie rodziny właśnie w tym wieku. Społeczne „piętno” starej panny i kawalera odchodzi do lamusa. Zarówno kobiety jak i mężczyźni nie czują się gorsi od swoich rówieśników pozostających w usankcjonowanych związkach. Takie zachowanie spotyka się także z coraz większą społeczną aprobatą. Pomimo tak wyraźnych zmian społeczno-obyczajowych, przywiązanie do tradycyjnego modelu rodziny i małżeństwa jako instytucji wciąż jest silne.

Węzeł małżeński i …co dalej?

Decydując się na wspólną drogę przez życie warto pamiętać, że ta ścieżka nie zawsze usłana jest różami. Decyzja o małżeństwie to nie tylko ważny życiowy krok. Zawarcie związku małżeńskiego niesie za sobą prawne konsekwencje, o których nowożeńcy najczęściej zapominają. –„ Na mocy ustawy w momencie zawarcia małżeństwa powstaje wspólność majątkowa, obejmująca przedmioty nabyte w czasie jego trwania” – tłumaczy Jolanta Wodniak, Dyrektor Handlowy Gredan Sp. z o.o. – „Wyjątkiem od tej zasady jest m.in. sytuacja, gdy małżonkowie zawrą małżeńską umowę majątkową w formie aktu notarialnego. Wówczas istnieje możliwość rozszerzenia lub zmniejszenia odpowiedzialności majątkowej w związku. Możliwe jest też ustanowienie rozdzielności majątkowej” – dodaje Jolanta Wodniak. To rozwiązanie, choć rzadko praktykowane, w wyjątkowych sytuacjach może pomóc nam zabezpieczyć się przed niechcianym długiem. Może też ochronić nas przed koniecznością spłaty zobowiązań finansowych współmałżonka.

Twoim problemem jest dłużnik? wejdź na gredan.pl i sprawdź jak pozbyć się niechcianego zadłużenia.


Gredan.pl
43-100 Tychy, ul. Fabryczna 10
801 800 111
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto