Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Pyrzowicach pokazało plany rozwoju na kolejne 20 lat [Dużo wizualizacji]

Dorota Niećko
Lotnisko przedstawia plan rozwoju na najbliższe 20 lat. Będzie więcej parkingów i nowy terminal pasażerski. I większy ruch w okolicy, za to na szerszych drogach

Pociągiem na lotnisko pojedziemy nie wcześniej niż w 2015 roku. Na razie kolej wciąż przygotowuje projekt tego połączenia. Już wiadomo, że nie zdąży z nim do lata, jak zapowiadano. – Jeżeli procedury będą się przeciągały, to nie zdążymy do lipca. Nie ma jednak ryzyka, że w takim przypadku stracimy unijne pieniądze.

Taka groźba istniała w przypadku projektów realizowanych z Funduszu Spójności, a te prace finansowane są z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – tłumaczył we wtorek Zbigniew Szarfański, prezes PKL.

Ale lotnisko w Pyrzowicach chce się rozwijać i nie czekając na kolej, już przygotowało plan rozwoju .a najbliższych.... 20 lat. Spójrzcie na nasze wizualizacje. Tak ma wyglądać port lotniczy w roku 2030. Jeśli zatem uważacie, że już dzisiaj zajmuje sporo miejsca, a obok waszych domów przejeżdża zbyt wiele aut w stronę lotniska, przygotujcie się na to, że i aut, i hałasu będzie więcej. O ile plany wypalą.

Dlaczego? Dlatego, że GTL, zarządca portu, chce w roku 2030 odprawiać 7 milionów pasażerów rocznie, czyli prawie 20 tysięcy każdego dnia! Dla porównania – w 2010 roku pasażerów było 2,4 miliona, czyli każdego dnia przez lotnisko przewijało się statystycznie 6,5 tys. osób. Żeby mieć tylu klientów, trzeba przygotować im np. parkingi. Wiadomo, że w Pyrzowicach powstaną trzy nowe, wielopoziomowe. Staną przed nowym terminalem C, który też jest w planach.

Terminal będzie po zachodniej stronie lotniska i będzie o wiele większy od A i B. Przed nowym terminalem ma też być centrum biznesowe, a na wschodzie, tuż przy autostradzie A1, hotel. Żeby jednak ludzie na lotnisko mogli dojechać, potrzebna też będzie nowa droga. GTL zakłada, że trasa S1 zostanie poszerzona, do dwóch pasów ruchu w każdą stronę.

A że GTL chce stawiać też na cargo i serwis samolotów (jeden hangar przechodzi remont, a kolejny powstanie), być może konieczna będzie nowa droga, od strony Mierzęcic. Na samym lotnisku będzie nowa droga startowa i droga kołowania.

Co dostaniemy w zamian za hałas i większy ruch w okolicy? Nowe miejsca pracy. Obecnie lotnisko zatrudnia 2 tysiące osób. Ile będzie potrzebować pracowników za 10-20 lat? Tego GTL nie wie. – Ale według symulacji na każdy milion odprawianych pasażerów trzeba zatrudnić 800 osób obsługi – dowiuedzieliśmy się w dziale kadr. Przy 7 mln pasażerów potrzeba będzie zatem 5600 ludzi.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto