Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lingwistyczna Papuga. Gimnastyka języka na wesoło. Ściągnij aplikację na telefon

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Monika Szydłowiecka i Maciej Gruchlik, twórcy "Lingwistycznej Papugi"
Monika Szydłowiecka i Maciej Gruchlik, twórcy "Lingwistycznej Papugi" Jolanta Pierończyk
„Lingwistyczna Papuga”, aplikacja do ćwiczenia dykcji, dzieło Moniki Szydłowieckiej i Macieja Gruchlika z MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków, zajęło drugie miejsce w Polsce wśród innowacji społecznych. Aplikację można bezpłatnie ściągnąć na telefon i bawić się, gimnastykując język.

"Prta-prte-prti-prto-prtu-prty. Postaraj się, by wystarczyło ci powietrza na wypowiedzenie całej frazy na jednym oddechu” - to jedno z zadań „Lingwistycznej Papugi”. A że jest to możliwe, lektor od razu to udowodni. Teraz kolej na nas. Powtarzamy po nim. Powtarzanie nie trwa nawet pół minuty i idziemy dalej. Wybieramy kolejne ćwiczenie, np. „czesanie warg”. Jest opis, ale nie trzeba samemu kombinować, jak to zrobić, wszak ćwiczymy z lektorem.

W zestawie są jeszcze łamańce językowe (np. Życzliwy rycerz długo rąbał drewno z zarzeczańskiego tartaku”), wierszyki i dział „wiedza”, dla tych, którzy lubią wiedzieć. Tu dowiemy się np. że p i b to głoski... wybuchowe. „Podczas ich wymawiania wargi mocno zbliżają się do siebie i czuć delikatny wybuch powietrza”.

Tu też poznajemy sposób prawidłowego wymawiania głosek z szeleszczącej rodziny „sz, ż (rz),cz, dż”. Itd, itd.

- Ta część pojawiła się, kiedy okazało się, że chcemy w tę naszą aplikację wtłoczyć za dużo teorii. Stawiając na praktykę, nie chcieliśmy jednak całkowicie zrezygnować z wiedzy, więc znaleźliśmy jej osobne miejsce, gdzie czeka tylko na tych, którzy chcą wiedzieć. Pozostali mogą tę część pominąć - tłumaczy Maciej Gruchlik, współautor aplikacji.

„Lingwistyczna Papuga” ma różne wersje. Najpierw był podręcznik. Powstał z inicjatywy Moniki Szydłoweckiej, która pracując z dziećmi i młodzieżą zauważyła u nich językową niedbałość skutkującą m.in. „połykaniem końcówek” czy w ogóle niewyraźną mową. Jest to zbiór łamańców językowych opatrzonych zabawnymi obrazkami przygotowanymi przez nauczycieli plastyki MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków.

Do książki powstały karty, quizy, kolorowanki, gra planszowa... Wszystko to znajdziemy na stronie MDK 1 w zakładce „Wydarzenia”.

Inicjatywa znalazła uznanie wśród specjalistów, którzy przyznali jej nagrodę „Złotego Słonecznika” w kategorii „Język” za najbardziej rozwojowe przedsięwzięcie dla dzieci w wieku 0-14 lat w województwie śląskim na rok 2020 i 2021.

I może na tym by się skończyło, gdyby nie szansa na duże wsparcie finansowe i merytoryczne - w postaci Popojutrze 2.0 Centrum Inkubowania Innowacji Społecznych w Obszarze Kształcenia prowadzone przez poznańską firmę Sense Consulting w ramach Funduszy Europejskich. Monika Szydłowiecka i Maciej Gruchlik z MDK 1 postanowili stworzyć językową aplikację mobilną na telefon. Projekt ten został zgłoszony jako jeden ze 180 z całego kraju i bardzo szybko znalazł się w czterdziestce najlepszych, a następnie 24 wybranych do dofinansowania.

Zaczęła się poważna praca. Powstało 50 całkiem nowych łamańców językowych, które wymyślili Monika Szydłowiecka i Michał Misza Czorny. Do pomocy w budowaniu tej aplikacji tyski duet miał cały sztab specjalistów od poprawnej wymowy. Efekt jest imponujący. W ocenie komisji zasłużył na drugie miejsce.

- Pierwsze zajął projekt pracowników KUL, trzecie - ex aequo - projekt szkoły specjalnej w Katowicach do pracy nad afazją oraz projekt Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - mówi Maciej Gruchlik.

Wszystkie zwycięskie projekty są na etapie upowszechniania, który potrwa do czerwca 2023 r.

„Lingwistyczna Papuga” zostanie zaprezentowana na konferencjach w Poznaniu (17 listopada) i w Tychach (29 listopada - 3. edycja konferencji „Uczenie się przez działanie”).

26 października o godz. 10 w MDK 1 odbędzie się premiera spektaklu opartego na „Lingwistycznej Papudze”.

- Myślimy też o warsztatach dla uczniów i nauczycieli, myślimy o scenariuszach lekcji różnych przedmiotów z wykorzystaniem naszej aplikacji. Zastanawiamy się nad filmikami, które by ją promowały oraz innymi drogami dotarcia z nią do jak najszerszego grona odbiorców - mówi Maciej Gruchlik.

Bo wprawdzie aplikacja powstała z myślą o dzieciach i młodzieży, ale z pewnością przyda się wszystkim, którzy pracują głosem.
- Mięśnie twarzy - tak jak i reszta ciała - wymagają rozgrzania przed jakimkolwiek dłuższym wysiłkiem. Wiedzą o tym sportowcy i przed zawodami rozgrzewają ciało, wiedzą to też śpiewacy i ćwiczą głos, nim rozpoczną koncert. Powinni to robić także mówcy. Kilka minut takich łamańców językowych na pewno dobrze zrobi - tłumaczy Maciej Gruchlik.

Warto przynajmniej sprawdzić, jak to działa. „Lingwistyczna Papuga” jest do ściągnięcia na telefon bezpłatnie. Jest kolorowa, zabawna i bardzo, bardzo mądra.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lingwistyczna Papuga. Gimnastyka języka na wesoło. Ściągnij aplikację na telefon - Tychy Nasze Miasto

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto