Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lech Szaraniec: Szopienice to miasto wybitnych twórców

Lech Szaraniec dla DZ
Słynna szopienicka wieża wodna...
Słynna szopienicka wieża wodna... fot. Arkadiusz Gola
Szopienice, jedna ze wsi górnośląskich, której szczęśliwe położenie pozwoliło na szybkie przekształcenie się na przełomie XIX i XX wieku w osadę przemysłową, a następnie przez inkorporację sąsiednich gmin stać się na krótko miastem.

Do zmiany statusu przygotowane były już w latach trzydziestych XX wieku, kiedy przy dzisiejszej ulicy Wiosny Ludów wystawiono duży modernistyczny ratusz gminy Szopienice-Roździeń, zaprojektowany przez katowickiego architekta Tadeusza Michejdę (twórcę m.in. ratusza w sąsiedniej gminie Janów). Również pod względem prawnym (spełnienie wymogów dla uzyskania praw miejskich) gmina oczekiwała na decyzję Warszawy. W 1939 Sejm RP przyznał Szopienicom prawa miejskie, które obowiązywać miały od 1 stycznia 1940. Wybuch wojny przeszkodził wprowadzeniu ustawy. Ponownie prawa miejskie Szopienice uzyskały w 1950 z mocą prawa od 1 stycznia 1951. Samodzielną jednostką miejską były do 1960, kiedy inkorporowano je do miasta Katowice.

Czytaj także: Projekt Ślązak: Jadymy na bogato, czyli Śląsk się promuje

Lata międzywojnia zaowocowały licznym przyrostem naturalnym. Wśród nowo narodzonych szopieniczan znalazło się wielu wybitnych artystów jak: Kazimierz Kutz (ur. 1929), wybitny reżyser filmowy i teatralny, twórca wielu filmów związanych ze Śląskiem, realizowanych w scenerii Szopienic, Janowa, Nikiszowca i Giszowca; Zygmunt Magner (1937-2011), profesor warszawskiej ASP (uprawiał malarstwo, grafikę artystyczną i użytkową oraz rysunek. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu cenionych muzeów m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Śląskiego w Katowicach). A także Hilary Krzysztofiak (1926-1979), malarz, scenograf i pisarz; Henryk Bereska (ur. 1926 r. w Roździeniu od 1932 roku w Szopienicach), tłumacz literatury polskiej na język niemiecki, mieszkał w Berlinie, gdzie zmarł w 2005 roku; Paweł Wróbel (1913-1984), jeden z wybitnych śląskich malarzy nieprofesjonalnych. Przed i po wojnie pracował w kopalni w Janowie. Również jego kuzyn Leopold Wróbel (1922-1984) stworzył cykl interesujących obrazów, m.in. portrety.

Lech Szaraniec to m.in. założyciel Muzeum Śląskiego, jego wieloletni dyrektor, autor publikacji o historii i kulturze Górnego Śląska.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto