Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To były kultowe miejsca i budynki w Katowicach - teraz już ich nie ma. Zobacz ZDJĘCIA. Pamiętasz?

red.
Kamienica Sierferta na rogu Słowackiego i Matejki została wyburzona w 2014 roku. Decyzję w sprawie wydał nadzór budowlany, ze względu na fatalny stan techniczny budynku. Do dziś na działce po kamienicy nic nie powstało.
Kamienica Sierferta na rogu Słowackiego i Matejki została wyburzona w 2014 roku. Decyzję w sprawie wydał nadzór budowlany, ze względu na fatalny stan techniczny budynku. Do dziś na działce po kamienicy nic nie powstało. DZ
KATOWICE. Krajobraz stolicy Górnego Śląska ulega ciągłej zmianie. Lista budynków i gmachów, które musiały ustąpić miejsca nowym konstrukcją jest całkiem długa. Są na niej miejsca kultowe jak varietes u Michalika czy hala sportowa huty Baildon, a także doskonale znane w całym regionie: brutalistyczny dworzec PKP, hotel Silesia, dawny Dom Prasy, wieżowiec DOKP czy dawny pałac ślubów. Większość została wyburzona, o niektórych już zapomnieliśmy, inne przebudowano. Zobacz budynki, których w Katowicach już nie ma

Kultowe miejsca i budynki, których w Katowicach już nie ma

Lista kultowych miejsc i znanych budynków, których w Katowicach już nie ma jest całkiem długa. Tym dłuższa im dalej w przeszłość sięgniemy. Nie ma przecież przedwojennego katowickiego rynku, a także zlokalizowanych przy nim kamienic i hotelu. Nie ma dawnych zabudowań wzdłuż alei Korfantego, w tym dworu Tiele-Wincklerów, ani willi Holtzego i willi Grundmanna przy Warszawskiej, o willi Ziętka przy obecnym placu Sejmu Śląskiego nie wspominając.

Znikały, gdy miasto przez kolejne dziesięciolecia zmieniało się, unowocześniało i rozbudowywało. Ten proces jest nieustający. Niestety często ze szkodą dla dobrej, albo cennej architektury. Oczywiście nie zawsze.

Zobacz te budynki, kliknij poniżej w galerię:

Często z miejskiego krajobrazu znikają budynki, które nijak do niego nie przystają, albo na remont już za późno. Nowe nie zawsze jest wrogiem starego, a w miejscu wyburzonych budynków często powstają ciekawe przestrzenie i gmachy. Oczywiście też nie zawsze

Przykładem dobrej zmiany jest rewitalizacja terenu po kopalni Katowice. W efekcie powstała Strefa Kultury, najlepiej zaprojektowane miejsce w Katowicach, w którym zachowano również pokopalniane zabudowania (część już została odnowiona, a część zostanie w przyszłości), które mają przypominać o historii tej przestrzeni.

Niestety są też przykłady zmian na gorsze: w miejsce wyburzonego pałacu ślubów w Katowicach mamy parking, a po kamienicy Seiferta został pusty plac. Równie często marna architektura zastępuje dobrą, acz zaniedbaną, w efekcie z pejzażu Katowic znikają unikalne obiekty, jak na przykład brutalistyczny dworzec PKP czy dworzec z katowickich Murcek.

Zobaczcie budynki, których w Katowicach już nie ma w naszej galerii zdjęć

Kamienica Sierferta na rogu Słowackiego i Matejki została wyburzona w 2014 roku. Decyzję w sprawie wydał nadzór budowlany, ze względu na fatalny stan techniczny budynku. Do dziś na działce po kamienicy nic nie powstało.

To były kultowe miejsca i budynki w Katowicach - teraz już i...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto