Książeczki mieszkaniowe wciąż ma milion Polaków. MIiR chce pomóc ludziom, którzy stracili oszczędności życia

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Środki zgromadzone na książeczkach mieszkaniowych straciły wartość w wyniku hiperinflacji w latach 80. i 90.
Środki zgromadzone na książeczkach mieszkaniowych straciły wartość w wyniku hiperinflacji w latach 80. i 90. Michał Gaciarz
Książeczki mieszkaniowe w czasach PRL pozwalały Polakom odkładać pieniądze na zakup mieszkania. Po transformacji ustrojowej osoby te zostały jednak z niczym. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju szykuje projekt ustawy, która ma im pomóc.

Książeczki mieszkaniowe były w PRL-u jednym z popularniejszych sposobów na spełnienie marzenia o własnym M. Odkładane na książeczkę środki miały w przyszłości pozwolić na kupno lokalu mieszkalnego, dlatego też zakładano je nawet małym dzieciom, traktując jako formę inwestycji w przyszłość pociech.

Niestety, inwestycja się nie opłaciła, a marzenia o mieszkaniu legły w gruzach wraz ze zmianą ustroju. Obecnie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pracuje nad projektem ustawy, która ma dać posiadaczom książeczek dodatkowe możliwości odzyskania straconych pieniędzy.

Książeczki mieszkaniowe pożarła inflacja

Tym, co odebrało posiadaczom książeczek mieszkaniowych szansę na zakup własnego M, była szalejąca w latach 80. i 90. hiperinflacja – oraz polityka państwa. W wyniku złej sytuacji gospodarczej państwa złotówka ogromnie straciła na wartości, a kiedy w latach 90. podjęto decyzję o denominacji, wraz z nią nie przeprowadzono waloryzacji środków na książeczkach. W efekcie ktoś, kto przez lata odłożył na książeczce 100 tys. zł, dziś ma na niej tylko... 10 zł. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet około milion Polaków.

Kolejne rządy od lat starają się rozwiązać ten problem. Podstawowym narzędziem zaoferowanym posiadaczom książeczek jest premia gwarancyjna, z której mogą skorzystać wszyscy posiadacze książeczek założonych przed 24 października 1990 r. Po spełnieniu odpowiednich warunków osoby takie mogą liczyć na wypłatę premii na m.in. zakup czy remont mieszkania lub domu. Sposób wyliczania premii jest jednak skomplikowany, a jej wysokość nie zawsze satysfakcjonująca. Przykładowo w 2017 r. średnia wysokość premii gwarancyjnej wynosiła 8,8 tys. zł.

Zobacz atrakcyjne mieszkania na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

Posiadacze książeczek są zdania, że oferowana przez państwo pomoc to za mało. Jeszcze jesienią 2018 r. w sprawie utraconych oszczędności protestowali przed Sejmem członkowie Krajowego Stowarzyszenia Posiadaczy Książeczek Mieszkaniowych PKO BP z lat 1970–1989. Obecnie MIiR zapowiada wprowadzenie nowych form pomocy.

[QUIZ] Pamiętasz, jak się mieszkało w PRL-u?

Projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa – co się zmieni?

Planowana nowelizacja ustawy o pomocy państwa (pełna nazwa: ustawa o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych) ma wprowadzić szereg zmian, z których najważniejsze są trzy.

Pierwsza planowana zmiana to rozszerzenie listy sytuacji, które uprawniają posiadacza książeczki mieszkaniowej do otrzymania premii gwarancyjnej. Nowe cele, które państwo wspomoże finansowo, to:

  • realizacja przedsięwzięcia remontowego (wymiana instalacji centralnego ogrzewania, w tym źródeł ciepła, oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej);
  • wniesienie opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności;
  • zawarcie umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności – premia przekazywana przed uzyskaniem własności mieszkania tytułem spłaty części kapitałowej.

Oznacza to, że posiadacz książeczki mieszkaniowej, który po wejściu w życie nowelizacji zlikwiduje książeczkę przy okazji termomodernizacji swojego lokum lub przekształcenia użytkowania wieczystego we własność, będzie mógł otrzymać premię gwarancyjną.

Druga duża zmiana ma dotyczyć posiadaczy książeczek, którzy są zainteresowani udziałem w programie „Mieszkanie na Start", który umożliwia skorzystanie z wypłacanych przez 15 lat dopłat do wynajmu mieszkania. Będą oni bowiem mieli większą szansę na zdobycie dofinansowania.

– Zmiana uwzględnieni właścicieli książeczek mieszkaniowych w kryteriach pierwszeństwa przy przeprowadzaniu naboru wniosków o zawarcie umowy najmu w programie "Mieszkanie na Start" – czytamy na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Trzecia najważniejsza zmiana, jaką wprowadzą nowe przepisy, to wprowadzenie możliwości zarejestrowania książeczki mieszkaniowej w banku, który prowadzi rachunek. W ten sposób resort inwestycji i rozwoju chce uzyskać informację o tym, ile osób faktycznie wciąż posiada książeczkę, która przecież przez lata mogła się zniszczyć bądź zgubić. Ma to pomóc rządowi w planowaniu budżetu, z którego wypłacane będą premie gwarancyjne oraz przyspieszyć proces likwidacji książeczek mieszkaniowych.

Ponieważ prace nad nowelizacją dopiero się rozpoczęły, jak na razie nie wiadomo, kiedy nowe prawo miałoby wejść w życie.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Materiał oryginalny: Książeczki mieszkaniowe wciąż ma milion Polaków. MIiR chce pomóc ludziom, którzy stracili oszczędności życia - Polska Times

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
12 lipca 2019, 15:29, Client:

où puis-je récupérer les pensions que j'ai perdues lorsque le gouvernement de Tusk et la PO ont relevé l'âge de la retraite à 67 ans

Jesteśmy prywatną firmą oferującą pożyczki do 5 000 000 bgn. Centralny rejestr kredytowy nie ma na nas wpływu, ponieważ w prawie wszystkich bankach mamy własnych agentów bankowych. Kredyt możemy zaciągnąć w dowolnym banku. Warunki, które należy spełnić to: być pełnoletni, być może bez umowy o pracę! Aby się z nami skontaktować, napisz do nas na WhatsApp: 008618561408614 lub przez e-mail: [email protected] Pracujemy bez dnia wolnego. Ogłoszenie obowiązuje na terenie całego kraju.

G
Gość
13 lipca 2019, 12:34, Paul:

J'ai même un livret d'épargne quelque part dans ma maison qui a été créé pour moi à ma naissance. 20 mille zlotys "pour commencer". Aujourd'hui, cela vaut ... PLN 2. Ici et là, vous pourriez acheter une petite boîte de Pepsi. Et ma grand-mère a payé une grosse somme - alors - qui aujourd'hui ne vaut rien. Par conséquent, je crois que - quelles que soient les économies que vous devez avoir - vous devez investir dans quelque chose qui aura toujours une certaine valeur - plus ou moins -. Garder de grosses sommes en banque peut un jour se retrouver avec beaucoup d'argent vous laissant ... une canette de Pepsi. C'est l'un des plus grands avantages de l'argent non couché - aujourd'hui, 10000 PLN, c'est beaucoup, demain ce ne sera peut-être pas suffisant pour une bouteille de bière :)

Jesteśmy prywatną firmą oferującą pożyczki do 5 000 000 bgn. Centralny rejestr kredytowy nie ma na nas wpływu, ponieważ w prawie wszystkich bankach mamy własnych agentów bankowych. Kredyt możemy zaciągnąć w dowolnym banku. Warunki, które należy spełnić to: być pełnoletni, być może bez umowy o pracę! Aby się z nami skontaktować, napisz do nas na WhatsApp: 008618561408614 lub przez e-mail: [email protected] Pracujemy bez dnia wolnego. Ogłoszenie obowiązuje na terenie całego kraju.

g
głosuj na partie rządząCĄ
2019-07-11T17:24:21 02:00, Hanys:

Kiedy mogę odebrać Fiata 126p na przedpłaty ? Mam już cały wkład.

no jeszcze poczekaj

p
pisow
2019-07-12T16:29:15 02:00, Gość:

gdzie mogę odebrać emerytury które straciłem jak rząd Tuska i PO podwyższył wiek emerytalny do 67 lat

jajka sobie robisz

P
Paweł
Mam nawet gdzieś w domu książeczkę oszczędnościową, którą założono dla mnie gdy się urodziłem. 20 tysięcy złotych "na start". Dziś jest to warte... 2zł. Tu i tam można by małą puszkę Pepsi kupić. A babcia wpłaciła sporą - wówczas - sumę, która dzis jest nic niewarta. Stąd uważam, że - jakkolwiek oszczędności trzeba mieć - to inwestować trzeba w coś, co zawsze jakąś - mniejszą lub większą - wartosć będzie miało. Trzymanie dużych sum w banku może kiedyś skończyć się tym, że ze sporych pieniędzy zostanie wam... puszka Pepsi. To jedna z największych zalet pieniądza bez pokrycia - dziś 10 tysięcy złotych to sporo, jutro może nie starczyć na butelkę piwa :)
G
Gość
gdzie mogę odebrać emerytury które straciłem jak rząd Tuska i PO podwyższył wiek emerytalny do 67 lat
H
Hanys
Kiedy mogę odebrać Fiata 126p na przedpłaty ? Mam już cały wkład.
Dodaj ogłoszenie