18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KRÓTKO:W centrum stanie neon w kształcie słonecznika. Miasto Ogrodów czeka na propozycje lokalizacji

Justyna Przybytek
Średnica kwiatu wynosi ok. 2 metrów, a długość niemal 4 metry. Miasto Ogrodów czeka obecnie na propozycje, gdzie słonecznika postawić. Piszcie!

Neonowa rzeźba inspirowana kwiatem słonecznika, który symbolizował starania Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, stanie w centrum Katowic. Na razie nie wiadomo gdzie.

Przypomnijmy neon obiecała postawić na dachu największego bloku w regionie – Superjednostki – Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów (wcześniej biuro ESK).

- Instytucja pamięta o tej obietnicy, oddając zadanie zaprojektowania neonu Szymonowi Kobylarzowi, jednemu z najlepszych śląskich artystów młodego pokolenia. Kobylarz przygotował zaskakującą świetlną instalację, która nawiązuje do matematycznego ciągu opracowanego przez włoskiego matematyka Leonarda z Pizy – wyjaśnia Łukasz Kałębasiak, rzecznik Miasta Ogrodów.

Każda liczba ciągu matematyka (poza wartościami stałymi 0 i 1) jest sumą dwóch poprzednich liczb: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377 itd. Pozornie przypadkowe liczby mają ciekawą właściwość – dzielenie którejkolwiek z nich przez liczbę ją poprzedzającą daje wynik oscylujący wokół 1,618, czyli liczby złotej proporcji, którą już w starożytności uważano za najważniejszą regułę rządzącą estetyką (rzeźbą, malarstwem, architekturą).

- Już w słoneczniku, który inspiruje Kobylarza, odnajdujemy matematyczne reguły – tłumaczy Kałebasiak. - Spirala widoczna w strukturze tego kwiatu powstaje w tzw. merysystemie, czyli w tkance twórczej rośliny, w której zachodzi intensywny proces podziału komórek. Każdy związek nowego organu wyrasta z merysystemu pod złotym kątem – 137,5 stopni. Gdyby doszło do zaledwie niewielkiego odchylenia, efekt spirali by nie powstał. Również pestki słonecznika i jego ulistnienie wykazują pewną regularność – pestki w kwiecie ułożone są wzdłuż logarytmicznych krzywych, które grupami biegną w różnych kierunkach, 34 w lewo i 55 w prawo – dodaje.

Kwiat Kobylarza został zaprojektowany z pomarańczowych, żółtych i białych neonowych rurek, które posłużyły do połączenia dwóch okręgów składających się z 560 punktów (odwzorowujących układ ziaren słonecznika), oddalonych od siebie o 3,7 m. Całość została skręcona o 90 stopni – po dwóch stronach obiektu kwiat wygląda niemal identycznie. Zakończenia neonów po obu stronach zostały wygięte i zamaskowane na czarno. Dzięki tak powstałym ziarnom słonecznika i odpowiedniemu skręceniu całej konstrukcji między neonami widoczne są prześwity. To właśnie one tworzą charakterystyczną spiralną strukturę.

Średnica kwiatu wynosi ok. 2 metrów, a długość niemal 4 metry. Miasto Ogrodów czeka obecnie na propozycje, gdzie słonecznika postawić. Piszcie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto