Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KRÓTKO: Jest zgoda Komisji Europejskiej na budowę Muzeum Śląskiego

LOTA

Komisja Europejska oceniła pozytywnie dokumentację dla projektu budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego na terenie po kopalni Katowice. To oznacza, że budowa MŚ może ruszyć z kopyta.

Weryfikacja wniosku aplikacyjnego przez Komisję Europejską trwała od maja 2010 roku. Obejmowała szczegółową analizę całej dokumentacji, przyjętych założeń i zakładanych celów projektu. Taka ocena była konieczna gdyż budowa muzeum będzie finansowana z pieniędzy europejskich. Inwestycję oszacowano na 324 mln zł, z tego 85 proc. to dofinansowanie unijne.

Podjęcie decyzji przez KE umożliwi podpisanie umowy z generalnym wykonawcą robót budowlanych, wybranym w drodze przetargu w grudniu 2010 roku. Zostało nim polsko-hiszpańskie konsorcjum firm Budimex S.A. z Warszawy i Ferrovial Agroman S.A. z Madrytu.

Rozpoczęcie budowy nowego gmachu Muzeum Śląskiego nastąpi na przełomie czerwca i lipca. Do tej pory na terenie po kopalni Katowice wzdłuż alei Roździeńskiego prowadzone były prace przygotowawcze do budowy.

Budowa nowego gmachu MŚ ma zakończyć się w 2012 r. Muzeum zostanie schowane pod ziemią - tu trafią wszystkie kondygnacje głównego gmachu. Na powierzchni zobaczymy jedynie budynki pokopalniane, m.in. odnowione dwa zabytkowe szyby wyciągowe dawnej kopalni Katowice - "Warszawa II" oraz "Bartosz".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto