Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kredyt remontowy na najkorzystniejszych warunkach

Marzena M. Maciejczyk
123rf
Szukasz kredytu na remont domu lub mieszkania? Nie daj się skusić kolorowym ulotkom reklamowym. Musisz sprawdzić, jaka pożyczka będzie najkorzystniejsza w twoim przypadku.

- Inaczej należy szukać źródła finansowania remontu za kilka tysięcy złotych, a inaczej, gdy potrzebujemy dziesięciokrotności tej kwoty - uważa Marcin Krasoń, analityk z Open Finance. - Spore znaczenie ma także sytuacja danej nieruchomości (czy jest obciążona hipoteką i do jakiego poziomu) oraz samego kredytobiorcy - dodaje ekspert.

Czytaj także: Co zrobić, kiedy mamy problem ze spłatą rat kredytu?

Przy drobnym remoncie najlepiej będzie przejrzeć aktualne promocje kredytów gotówkowych i wybrać najlepszy dla siebie.

Sytuacja komplikuje się w przypadku większej kwoty. Wtedy warto rozważyć zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Mimo że wiąże się to z koniecznością załatwienia większej liczby kwestii formalnych niż w przypadku kredytów konsumpcyjnych, rozłożony nadłuższy okres może się okazać mniej bolesny dla naszego portfela. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, powinniśmy przeprowadzić dokładną kalkulację - wcale nie musi być tak, że kredyt z niższym oprocentowaniem (hipoteczny) będzie tańszy. W grę wchodzą bowiem koszty okołokredytowe związane z ustanowieniem zabezpieczenia, wizytą u notariusza itd. O ile przy zakupie mieszkania, gdy zaciągamy kredyt na kilkaset tysięcy złotych, te koszty stanowią mały odsetek, to już przy kredycie na kilkadziesiąt tysięcy złotych mają większe znaczenie. Może się więc okazać, że niższa rata to nie wszystko i ogólny koszt kredytu hipotecznego okaże się wyższy niż gotówkowego.

W najlepszej sytuacji są osoby mające mieszkanie z nieobciążoną hipoteką. Ale ciążący na mieszkaniu kredyt hipoteczny nie zawsze musi być przeszkodą dla kredytu remontowego. Kwestią kluczową jest jednak to, jaki jest stan zadłużenia. Jeśli stosunek kwoty zadłużenia do wartości nieruchomości nie przekracza 70 proc., można się ubiegać o zwiększenie kwoty kredytu na sfinansowanie remontu. Najczęściej możliwe jest jednak to tylko w banku, w którym mamy kredyt hipoteczny, bo banki rzadko godzą się na wpisanie do hipoteki dopiero na drugim miejscu. Wyjątkami od tej reguły są Bank BGŻ, Citi Handlowy, Getin Noble Bank i Polbank.

Zobacz także: Różnice między ratą kredytu w poszczególnych bankach mogą być znaczne

Pamiętajmy też, że w każdym przypadku, gdy zaciągamy kredyt celowy, musimy zadbać o udokumentowanie kosztów. Większość banków wymaga także kosztorysu remontu przedstawionego razem z wnioskiem kredytowym. Szukając najlepszej oferty kredytu na remont, musimy również mieć na uwadze, że banki oferują lepsze warunki tym klientom, którzy zgodzą się na dodatkowe produkty. Marża może wynieść nawet 1,1-1,3 proc., jeśli klient założy ROR z kartą debetową, zadeklaruje wpływ wynagrodzenia na ten rachunek, wykupi ubezpieczenie na życie lub polisę od ryzyka utraty pracy na dwa lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto